۲۱ آذر ۱۳۹۷،‏ ۹:۴۲
کد خبر: 83131643
۰ نفر
ائتلاف عربي در تكاپوي خروج از زمين سوخته

تهران- ايرنا- جنگ براي نيروهاي ائتلاف از لحاظ بين‌المللي و اقتصادي حالتي فرسايشي به خود گرفته و تقريبا اكثر راهبردهاي آنها به نتيجه نرسيده است. خاصه اينكه تمامي اهداف سال گذشته ميلادي يعني تصرف بندر الحديبيه و متوقف كردن فعاليت‌ها در امتداد ساحل درياي سرخ نيز نقش بر آب شده است.

مذاكرات صلح يمن در حالي در سوئد ادامه دارد كه طبق تازه‌ترين تحولات صورت گرفته در اين مذاكرات، پيشرفت‌هايي در زمينه مبادلات اسرا ميان حوثي‌ها و دولت مستعفي يمن محقق شده، اما همچنان وضعيت بندر الحديده مورد مناقشه جدي قرار داد. در همين رابطه مارتين گريفيث فرستاده ويژه سازمان ملل متحد چند روز قبل تهديد كرده بود كه در صورت شكست مذاكرات موضوع را به شوراي امنيت سازمان ملل ارجاع خواهد داد.

مخالفت‌هاي هيئت دولت مستعفي يمن در خصوص بندر الحديده در حالي مطرح مي‌شود كه انصارالله اعلام كرده ما براي صلح به سوئد آمده‌ايم نه براي تسليم. حوثي‌ها در اين مذاكرات خواستار يك مرحله انتقالي براي مذاكرات ملي هستند و مقدمه اين مسئله را توقف عمليات نظامي در بندر استراتژيك الحديده مي‌دانند.

در همين راستا عمليات الحديده كه چند ماه است توسط عربستان و متحدان اين كشور آغاز شده همچنان بدون نتيجه خاصي ادامه دارد و تنها اوضاع غيرنظاميان يمني را بغرنج‌تر از سابق كرده است. اين بندر مهم يكي از مراكز اصلي ورود غذا و كمك‌هاي بشردوستانه به مردم يمن است و از آنجا كه ائتلاف عربي اجازه انتقال كالا از اين بندر را نمي‌دهد، ميليون‌ها شهروند غيرنظامي در معرض تهديد و خطر قحطي فراگير قرار دارند. به گفته مقامات سازمان ملل اكنون نزديك به 16 ميليون يعني نزديك به نيمي از مردم يمن در معرض قحطي و بيماري‌هاي واگيردار هستند و حدود 85 هزار كودك زير 5 سال نيز تنها به دليل گرسنگي و سوء تغذيه جان خود را از دست داده‌‌اند.

**سعودي‌ها به دنبال برگ برنده الحديده
با اين حال همزمان با مذاكرات چند روزه هيئت‌هاي يمني در استكهلم سوئد ليست اسامي حدود 15 هزار اسير ميان دو طرف مبادله شد و به گفته مارتين گريفيث فرستاده ويژه سازمان ملل مذاكرات درباره اقدامات سياسي و امنيتي آتي در حال برگزاري است و قرار است طبق سندي كه ارائه شده براي پايان جنگ در برخي مناطق از جمله مناطق مرزي با عربستان توافقاتي صورت بگيرد. به گفته منابع مطلع نماينده سازمان ملل پيشنهاد داده در قبال توقف جنگ در بندر الحديده، انصارالله نيز حملات خود را متوقف كرده و ناظران بين‌المللي در مناطق جنوب غربي يمن مستقر شوند.

در همين رابطه و در حالي كه گفته مي‌شود مسئله بندر الحديده با توجه به پيچيدگي‌هايي كه دارد از محورهاي اصلي مذاكرات صلح محسوب مي‌شود اما هيئت دولت مستعفي يمن تاكيد دارد كه اداره اين بندر بايد در اختيار ما باشد. با توجه به اين مسئله كارشناسان معتقدند كه يكي از دلايل پافشاري متحدان عربستان بر بندر الحديده اين است كه تاكنون و پس از نزديك به چهار سال جنگ ويران‌كننده در يمن، تقريبا تمامي اهداف ائتلاف عربي به نتيجه نرسيده و حوثي‌ها همچنان كنترل مناطق مهم و استراتژيك يمن را در اختيار دارند. به همين دليل يك برگ برنده در الحديده با توجه به فرسايشي شدن نبرد مي‌تواند به ميزان زيادي در مذاكرات آتي براي دولت مستعفي و همچنين سعودي‌ها حياتي باشد.

**استقبال ايران از مذاكرات صلح يمن
همزمان با اين وقايع چهارمين دور گفت‏و‏گوها ميان ايران و اروپا بر سر يمن با مذاكره ميان حسين جابري انصاري و هلگا اشميت معاون فدريكا موگريني برگزار شد. ايران پيش از اين با ارائه يك طرح چهار ماده‌اي پيشنهاد توقف درگيري‌ها در يمن را داده و همچنين از مذاكرات صلح سوئد نيز استقبال كرده بود.

در همين راستا، محمدجواد ظريف وزير خارجه كشورمان نيز روز گذشته در واكنش به توافقات صورت گرفته در استكهلم تصريح كرده است كه ايران از توافق اوليه به دست آمده ميان طرف‌هاي يمني در سوئد تحت سرپرستي نماينده ويژه دبيركل سازمان ملل استقبال و به‌ طور قوي از ادامه گفت‌وگوها براي رسيدن به توافقات نهايي درخصوص تمامي مسائل حمايت مي‌كند. اكنون زمان آن است كه متجاوزان خارجي حملات هوايي خود و جنايات عليه بشريت در يمن را متوقف كنند.

**ائتلاف در تكاپوي خروج از زمين سوخته
كشورهاي غربي و ائتلاف عربي به رهبري عربستان در حالي ايران را متهم به حمايت از حوثي‌ها مي‌كنند كه در قبال سكوت جامعه جهاني شديدترين حملات را در طول چهار سال گذشته بر عليه اين كشور اعمال كرده‌اند. در واقع اتهام به ايران در خصوص تامين تسليحاتي حوثي‌ها در حالي مطرح مي‌شود كه قبايل يمني با توجه به شكاف گسترده اجتماعي در اين كشور يكي از منابع مهم تامين سلاح براي گروه‌هاي فروملي منطقه هستند. همچنين نفوذ القاعده در مناطق شرقي اين كشور به حدي است كه اگر اراده‌اي براي مبارزه با افراط‌گرايي و تروريسم وجود دارد بايد پيش از هر مسئله‌اي تكليف اين موضوع در مناطق شرقي يمن مشخص شود.

از سوي ديگر در حالي غرب از حوثي‌ها به عنوان شورشي نام مي‌برد كه اين گروه چيزي در حدود 35 درصد از جمعيت يمن را شامل شده و سال‌ها زير سركوب و فشار از سوي علي‌عبدالله صالح و پس از آن جانشينان وي با حمايت عربستان قرار داشته است. حوثي‌ها حالا با ايستادگي در قبال حملات ائتلاف عربي معادلات كلاسيك جنگ در يمن را تغيير داده و نشان دادند براي رسيدن به خواسته‌هايي كه سال‌ها مغفول مانده مقاومت مي‌كنند.

از سوي ديگر جنگ براي نيروهاي ائتلاف از لحاظ بين‌المللي و اقتصادي حالتي فرسايشي به خود گرفته و تقريبا اكثر راهبردهاي آنها به نتيجه نرسيده است. خاصه اينكه تمامي اهداف سال گذشته ميلادي يعني تصرف بندر الحديبيه و متوقف كردن فعاليت‌ها در امتداد ساحل درياي سرخ نيز نقش بر آب شده است.

به همين دليل موقعيت عربستان و متحدانش در يمن به شدت رو به تضعيف است و به همين دليل آنها با توجه به چالش‌هايي كه در ساير حوزه‌ها با آن دست به گريبان هستند، قصد دارند هر چه زودتر با گرفتن امتيازي در زمينه بندر استراتژيك الحديده خود را از موقعيت پيچيده و دشوار يمن رها كنند.

منبع: روزنامه ابتكار؛ 1397.9.21
گروه اطلاع رساني**9370**2002