تحریم ها بر تامین داروی ایثارگران تاثیر گذاشته است

تهران- ایرنا- مدیركل مصدومان شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: تحریم هایی كه اكنون بر كشور حاكم شده است، بر تامین داروهای مورد نیاز ایثارگران و جانبازان تاثیر منفی گذاشته است.

محمدرضا صدیقی مقدم روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: وقتی در یك كشور 50 بانك و موسسه مالی تحت تحریم قرار می گیرند، تمام ساختارهای اقتصادی مورد آسیب است.
وی با بیان اینكه بیش از 80 درصد داروهای تولید داخل و 20 درصد باقیمانده وارداتی است، اظهار داشت: به رغم تلاش های وزیر بهداشت برای جلوگیری از نگرانی مردم در تامین دارو كه اعلام كردند تمهیدات لازم اندیشیده شده است، هنوز در زمینه داروهای داخلی و خارجی مشكل داریم.
صدیقی مقدم افزود: حتی در ساده ترین مسائل ممكن است با مشكلات جدی مواجه باشیم و بیمارستان ها و مراكز درمانی این را مطلع هستند. گله ای كه از سوی برخی جانبازان و ایثارگران برای كمبود دارو وجود دارد، واقعی است.
وی خاطرنشان كرد: بنیاد شهید برای رفع این مشكلات می تواند تسهیل كننده باشد و ما تمام تلاش خود را انجام می دهیم تا این مشكل حل شود؛ فعالیت هایی در دست انجام است تا یك كانال دارویی از خارج از كشور برای اتصال شركت های دارویی ایران پیدا كنیم.
مدیركل مصدومان شیمیایی بنیاد شهید افزود: اكنون در تامین ساده ترین تا پیچیده ترین داروها مشكل داریم. با همه این بحث ها برنامه ای كه داریم كه طبق آن سعی می كنیم نیازهای درمانی گروه جانبازانی را كه مشكلات جدی تری دارند، در اولویت قرار دهیم و با تعامل دولت بتوانیم مشكلات آنها را رفع و داروهای مورد نیاز را تامین كنیم.
وی خاطرنشان كرد: مشكل كمبود دارویی ما بیش از 150 قلم است، ولی در زمینه داروهای بسیار ساده ممكن است مشكل داشته باشیم. علت كمبود این داروها این است كه در شرایط تحریم صنایع دارویی، ممكن است دارویی با مواد اولیه وجود داشته باشد اما مواد بسته بندی آن نباشد یا تركیبات جانبی آن را نداشته باشیم.
صدیقی مقدم اظهار داشت: حتی تامین دستكش جراحی به عنوان ساده ترین وسیله پزشكی به دلایلی در بیمارستان ها و مراكز درمانی كم است و این فهرست 150 قلم فهرستی اولیه و از ضروریات دارویی است كه تهیه شده است اما نیازهای دارویی ما فراتر از این حرف ها است.
در دوران جنگ تحمیلی هشت ساله عراق علیه ایران، 43 هزار و 173 نفر آزاده شدند. مردم ایران در جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس و دیگر حوادث تروریستی، 225 هزار و 570 شهید را تقدیم انقلاب كرده اند.
شمار كل جانبازان كشور به 574 هزار و 101 نفر می رسد. 336 هزار و 282 نفر (59 درصد) جانبازان زیر 25 درصد و 237 هزار و 819 نفر (41 درصد) بیش از این میزان جانبازی دارند.
اجتمام* 7268*1834