قرآن زعفراني در موزه رضا عباسي تهران رونمايي مي شود

تهران- ايرنا- آيين معرفي و رونمايي از كهن‌ترين نسخه قرآني كامل، تاريخ‌دار و حاوي ترجمه فارسي، مشهور به «قرآن زعفراني»، 25 آذر در موزه رضا عباسي برگزار مي‌شود.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا از ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تهران، قرآن زعفراني يكي از مهم ترين نسخه هاي قرآني همراه با ترجمه فارسي از قرن ششم بود كه اين اثر ارزشمند نسخه كاملي از قرآن كريم همراه با برگردان فارسي كه در سال 546 هجري قمري به دست كاتب ابوالفخر بن ابي‌الفضل الزعفراني كتابت شده است.
قرآن زعفراني، كهن ترين نسخۀ قرآني كامل، تاريخ دار و حاوي ترجمه فارسي است.
آئين رونمايي و معرفي نسخه‌ قرآن زعفراني با ترجمه پارسي كهن موجود در مخزن موزه رضا عباسي كه همزمان با روز پژوهش و با سخنراني آقاي آذرتاش آذرنوش (استاد دانشگاه)، علي اشرف صادقي (عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسي) مرتضي كريمي‌نيا (پژوهشگر مطالعات قرآني) در موزه رضا‌عباسي برگزار مي‌شود.
موزه رضا عباسي كاشاني سال 1356 در خيابان شريعتي - نرسيده به پل سيد خندان تهران گشايش يافت و به ياد نقاش مشهور دوره صفوي اهل كاشان، رضا عباسي نامگذاري شد.
اين موزه شامل آثار هنري دوره پيش از تاريخ تا قرن 13 هجري كه در سه تالار؛ تالار پيش از اسلام، تالار هنرهاي اسلامي، تالار نگارگري و تالار خوشنويسي به نمايش گذاشته شده است.
مجموعه‌هاي به نمايش در آمده در اين موزه بسيار متنوع بوده و آثاري از هزاره دوم پيش از ميلاد تا اوايل قرن بيستم يعني پايان دوره قاجار را در بر مي‌گيرد.
آثار موجود در موزه رضا عباسي بر اساس ترتيب زماني به نمايش در آمده‌اند، بنابراين بازديد كنندگان مي‌توانند سير تكامل هنر، تمدن و فرهنگ را در ايران زمين دنبال كنند. اين چينش در ميان موزه‌هاي ديگر ايران منحصر به فرد است.
تهرام/7247//1348