الگوي رفتاري شهدا در سند بنيادين آموزش‌وپرورش گنجانده شده است

شيراز- ايرنا- مديركل آموزش و پرورش فارس اعلام كرد: مسيري كه امروز بر اساس سند تحول بنيادين براي آموزش و پرورش ترسيم شده، آموزش مهارت هاي زندگي به دانش آموزان و تربيت انسان صالح با تاكيد بر الگوهاي رفتاري شهدايي همچون شهيد دستغيب است.

به گزارش ايرنا علي عسكر نجفي سه‌ شنبه 20 آذرماه در آيين گراميداشت شهيد آيت الله سيد عبدالحسين دستغيب در دبيرستان تيزهوشان شهيد دستغيب ناحيه يك شيراز گفت: گراميداشت ياد شهيد آيت الله دستغيب، سنت پسنديده اي است كه در آموزش و پرورش به عنوان عملكردي تربيتي از آن بهره گرفته مي شود تا دانش آموزاني كه حضور چنين افراد شاخص و تاثير گذاري را درك نكرده اند، با زندگي سراسر معنويت و مجاهدت آنها آشنا شوند.
وي افزود: رفتارو منش شهيد دستغيب، الگو و سرمشقي فراموش نشدني براي همه ماست؛ همانگونه كه بسياري از شهداي انقلاب اسلامي نيز از همين طريق مسير واقعي خود را پيدا كردند.
مديركل آموزش و پرورش فارس با اشاره به اقدامات انقلابي شهيد دستغيب در دوران پيش از پيروزي انقلاب اسلامي در برخورد با نظام ستم شاهي از وي با عنوان عالمي عامل ياد كرد كه در كنار تهذيب نفس، در مقابل ظلم و ستم نيز ايستادگي كرد و در نهايت مزد خود گرفت.
نماينده ولي فقيه در فارس و امام جمعه شيراز نيز در اين آيين گفت: براي عزت و سربلندي ايران اسلامي مسيري طولاني همراه با سختي پيموده شده و راهي طولاني نيز در پيش است.
آيت الله لطف الله دژكام خطاب به دانش آموزان بيان داشت: نسل پيش از شما، به ‌ويژه شهدا براي رسيدن انقلاب به اين مرحله و استقلال ايران زحمات بسياري كشيده اند و در اين مسير بيش از 300 هزار شهيد تقديم انقلاب شده است؛ بنابراين بايد قدردان خون شهدا باشيم.
وي لازمه كسب عزت، بي نيازي و عظمت را پرهيز از معصيت بيان كرد و گفت: چشم همه ايران به شما دانش آموزان و جوانان است تا با تلاش براي سربلندي اين كشور، همانند آنچه گذشتگان و شهدا براي عزت ايران اسلامي انجام دادند عمل كنيد و پرچم كشورمان را كه مزين به كلمه لا اله الا الله است در همه دنيا سربلند و پيروز نگاه داريد.
آيت الله سيد عبدالحسين دستغيب در 1292 خورشيدي در شيراز چشم به جهان گشود و با بهره هاي معنوي و كسب فيض از محضر علماي بزرگ زمانه به چنان درجه اي از دانش و اخلاق دست يافت كه از جمله بهترين الگوهاي اخلاقي تهذيب نفس و سير و سلوك معنوي شد.
اين عارف پرهيزگار به عنوان نماينده امام خميني(ره) در استان فارس، عضو مجلس خبرگان و رييس حوزه علميه، نقش پررنگي در پيشبرد اهداف انقلاب داشت. او بارها زندان و تبعيد را به جان خريد اما هرگز دست از تبليغ دين و حمايت از انقلاب اسلامي برنداشت.
اين عالم رباني در20 آذر 1360 خورشيدي در مسير مسجد براي اقامه نماز جمعه شيراز به وسيله منافقان به شهادت رسيد و به سومين شهيد محراب ملقب شد.
7375 /1876