تركمنستان از ورود واگنهای ایرانی به شبكه ریلی خود استقبال می كند

مشهد- ایرنا- مدیركل بازرگانی بین المللی راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: تركمنستان از ورود واگن های لبه بلند ایرانی به شبكه ریلی خود استقبال می كند و قرار است مشخصات فنی این واگنها به این كشور ارسال شود.

شهرام جعفری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این توافق امروز در نشست مشترك مرزی بین مسئولان راه آهن 2 كشور در باره فراهم كردن زمینه ورود ناوگان ریلی ایران به جمهوری تركمنستان كه در نقطه صفر مرزی سرخس برگزار شده بود، حاصل شد.
وی اظهار داشت: بر این اساس قرار شد مشخصات فنی واگنهای لبه بلند ایرانی كه ساخت روسیه بوده و نو می باشد برای طرف تركمنستانی ارسال شود تا پس از تایید از سوی آنان مجوز ورود این واگنها به تركمستان صادر گردد.
وی گفت: تركمنستان برای ترانزیت گوگرد خود به مقاصد خارجی به این نوع واگن نیاز دارد لذا پذیرش این موضوع به نفع این كشور است.
جعفری عمده نیاز صادركنندگان كشور و بویژه خراسان رضوی را به واگنهای مسقف اعلام كرد و افزود: تامین این واگنها یا باید از داخل كشور انجام شود یا اینكه تركمنستان واگنهای خالی تحت عنوان 'امدادی' را به ایران اعزام كند تا برای بارگیری محصولات صادراتی كشور مورد استفاده قرار گیرد.
وی اظهار داشت: تركمنستان واگنهای مسقف و كفی ایرانی را فاقد استانداردهای لازم برای تردد در حوزه كشورهای سی.آی.اس (كشورهای مشترك المنافع به جا مانده از شوروی سابق) دانسته و از طرفی ادعا می كند واگنهای كافی برای اعزام به عنوان امدادی را در اختیار ندارد چرا كه آنها برای مصارف دیگر در كشورهای افغانستان و ازبكستان در حال بارگیری و جابجایی كالا هستند ، در عین حال تركمنستان برای تامین واگن امدادی قولهایی داده است.
وی اساس مذاكرات صورت گرفته در این نشست مرزی مشترك را فراهم شدن زمینه ورورد همه واگنهای ایران به حوزه كشورهای سی.آی.اس اعلام كرد و گفت: توافق شد در جلسه بعدی كه اسفند ماه برگزار خواهد شد مشخصات فنی و گواهی ساخت این واگنها را ارسال كنیم تا در صورت تایید از سوی تركمنستان زمینه ورود این واگنها به كشور تركمنستان فراهم شود.
بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، ایران كه پیش از این عضو ناظر اتحادیه راه آهن های كشورهای حوزه سی.آی.اس شده است به دنبال اخذ عضویت وابسته در این گروه می باشد تا بتواند علاوه بر حق رای با ثبت ناوگان ریلی خود در سامانه های حمل و نقل این اتحادیه زمینه سیر واگنهای كشور را در این منطقه عظیم فراهم كند.
منطقه گسترده ای كه علاوه بر روسیه ، آسیای صغیر و قفقاز ، پنج كشور آسیای مركزی از جمله تركمنستان را نیز شامل می شود.
پارسال یك میلیون و 970 هزار تن كالا توسط 33 هزار و 85 دستگاه واگن از طریق مرز ریلی سرخس با تركمنستان و كشورهای آسیای مركزی در سه بخش كالاهای صادراتی، وارداتی و ترانزیتی مبادله شد.
مبادلات تجاری ایران و تركمنستان از طریق راه آهن در 2 مرز ریلی سرخس و اینچه برون انجام می شود.
مرز سرخس به دلیل سابقه، زیرساختهای بهتر و نزدیك بودن به كشورهای آسیای مركزی و مسیر ریلی بندر عباس بخش عمده ترانزیت و تجارت ریلی كالا بین ایران و آن كشورها را به خود اختصاص داده است.
فعالان اقتصادی خراسان رضوی برای صادرات محصولات خود به آسیای مركزی حدود 200 دستگاه واگن مسقف نیاز دارند.
3221 / 6053