شهروندان ایرانی تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری كنند

تهران-ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه از شهروندان ایرانی خواست تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری كنند تا وزارت خارجه بتواند در یك سازوكار مشخص چرایی این مشكل و مصائبی كه دولت گرجستان برای اتباع ایرانی ایجاد كرده را روشن كند.

به گزارش ایرنا، «بهرام قاسمی» روز دوشنبه در گفت و گو با رادیو تهران حمایت از حقوق ایرانیان در همه نقاط جهان را سیاست روشن و مشخص وزارت امور خارجه عنوان كرد و افزود:ما با حساسیت ویژه برخی مسایل كه برای ایرانیان در مرزهای زمینی و هوایی گرجستان اتفاق افتاد را در تهران و تفلیس دنبال می‌كنیم و در حال مذاكره هستیم و یك بار سفیرشان در این‌باره احضار شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ممانعت پلیس فرودگاه گرجستان از ورود یك زن ایرانی و بازداشت وی به مدت بیش از 20 ساعت و همچنین رفتارهای خشونت‌آمیز پلیس‌ اظهار كرد: اخبار مربوط به این خانم را دیده‌ایم و با جدیت مساله را دنبال می‌كنیم و هم‌زمان سفارت‌مان ماموریت گرفته است كه از نزدیك این مساله را دنبال كند.
وی ادامه داد: ما در هفته‌ها و یكی دو ماه گذشته این اخبار را داشتیم كه در مرزهای هوایی و زمینی این كشور تعدادی ایرانی دیپورت شدند. ما این رفتار دولت گرجستان را مورد انتقاد قرار می‌دهیم و مراتب ناراحتی ما به سفیرشان ابلاغ شد و برنامه‌هایی داریم كه ظرف یكی دو روز آینده انجام می‌دهیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه خطاب به شهروندان ایرانی گفت: از هرگونه سفر به گرجستان در صورت عدم نیاز و اجبار خودداری كنند تا ایران بتواند در یك سازوكار مشخص چرایی این مشكل و مصائبی كه دولت گرجستان برای اتباع ایرانی ایجاد كرده را روشن كند و آنها تكلیف این رفت و آمد ایرانیان را اعلام كنند.
وی در عین حال گفت: البته ما با گرجستان لغو رواید هستیم اما متاسفانه برخی ایرانیان توسط گروه‌های مافیایی كه مجوز لازم را ندارند تحت عناوین خرید مسكن و بحث‌های توریستی به این كشور می‌روند و مدارك لازم را ندارند و بهانه‌ای را به دست نیروهای گرجستان می‌دهند، اما با همه این‌ها باعث نمی‌شود كه نسبت به رفتار دولت گرجستان گلایه نكنیم.
قاسمی همچنین درباره راهپیمایی‌ جلیقه زردها در فرانسه و برخورد پلیس با معترضان گفت: جریان جلیقه‌زردها بحث داخلی كشور فرانسه است و ما كمتر علاقه‌مندیم درباره این مسایل صحبت كنیم. ما علاقه داریم این كشورها یاد بگیرند در مسایل داخلی دیگر كشورها دخالت نكنند.
وی ادامه داد: شاهد برخی خشونت‌های سنگین در هفته‌های گذشته در پاریس و برخی شهرهای دیگر فرانسه بودیم و تصاویری كه منتشر شد نامطلوب بود و فكر می‌كنم باید دولت فرانسه تا حد بیشتری خویشتنداری كند و از برخورد خشن و اعمال زور با مردمی كه خواسته‌هایی دارند و مسایلی را مطرح می كنند به عنوان كشوری كه مهد دموكراسی است پرهیز كند.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: امیدواریم این مسایل با گفت‌وگو و به طور مسالمت‌آمیز حل شود و شاهد خشونت از جانب پلیس و نیروهای دیگر نباشیم.
قاسمی در پاسخ به این سوال كه در ناآرامی‌های سال 88 و بعد از آن كشورهای اروپایی و از جمله فرانسه به ایران هشدار می‌دادند و سفیران ما را احضار می‌كردند، آیا ایران هم چنین رفتار متقابلی اكنون در رابطه با برخورد دولت و پلیس فرانسه نسبت به معترضان خواهد داشت؟ گفت: ما در تماس با این دولت‌ها هستیم و مواضع خود را اعلام می‌كنیم اما همواره منتقد رفتار برخی كشورهای اروپایی به خاطر استاندارد دوگانه آنها و استفاده ابزاری درباره مسایل سیاسی بوده ایم.
وی خاطرنشان كرد: البته ما به این شكل كه در فرانسه حوادث در جریان است در كشور خود حوادثی نداشتیم اما برخی اظهارنظرها نباید توسط این كشورها در برخی مسایل ما انجام می‌شد و آنها را دخالت در مسایل داخلی خود می‌دانیم و امروز هم می‌گوییم در مسایل آنها دخالت نمی‌كنیم.
وی ادامه داد: آنها باید بیاموزند كه شرایط برای همه كشورها در نوسان و متغییر است و ممكن است این حوادث برای همه اتفاق بیفتد. ما توصیه می‌كنیم كشورها از هنجارهای بین‌المللی تبعیت كنند و ما به فرانسه توصیه می‌كنیم كه مسایل خود را با هوشمندی و درایت و عدم استفاده از زور جلو ببرد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره شكایت ایران درباره شبكه ایران اینترنشنال گفت: درباره شبكه‌ای كه از یك گروه تروریست علنی و رسمی حمایت كرد و سران آنها در دانمارك زندگی می‌كنند شكایتی تنظیم و ارایه شد.
قاسمی یادآور شد: این پرونده هنوز مفتوح است و توسط سفارت‌مان در لندن شكایتی علیه این شبكه مطرح كردیم و دولت دانمارك پذیرفت، سران این گروه دچار خطا شدند و هم‌چنین در دادگاهی كه مقر آن در لندن است شكایت‌مان دنبال می‌شود.
وی تاكید كرد: دولت ایران اجازه نمی‌دهد گروه‌های تروریستی از فضای دیگر كشورها استفاده كنند و پشت برخی حمایت‌های جانبی كه از آنها می‌شود، پنهان شوند و به منافع و مردم ایران حمله كنند.
سیام**2021**1535