خشكسالی257 میلیارد ریال به مراتع خراسان شمالی خسارت زد

بجنورد- ایرنا- كارشناس مسئول مرتع اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: بروز خشكسالی و كاهش بارندگی ها در سال جاری، 257 میلیارد ریال به مراتع استان خسارت وارد كرده است.

محمد نوری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال میزان تولید علوفه در مراتع استان در مقایسه با سال گذشته 36 هزار تن كاهش داشته است.
وی گفت: در سال های با بارندگی نرمال، 240 هزار تن علوفه در مراتع استان تولید می شود كه نیمی از این میزان قابل برداشت و استحصال است اما امسال میزان علوفه قابل برداشت 30 درصد كاهش یافته است.
وی اظهار داشت: سطح مراتع استان یك میلیون و 414 هزار و 850 هكتار است كه از این سطح، 112 هزار و 615 هكتار معادل 7 درصد از سطح مراتع، با تراكم خوب و 627 هزار و 244 هكتار معادل 44 درصد، مراتع با تراكم متوسط است.
كارشناس مسئول مرتع اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی با بیان اینكه 48 درصد از مراتع استان فقیر است اظهار داشت: 674 هزار و 991 هكتار فقیر و كم تراكم است.
نوری در بخش دیگر سخنان خود در باره حضور غیرمجاز دام در مراتع گفت: در سال های اخیر جمعیت دام سبك در استان كاهش یافته است و بر این اساس حضور دام در مراتع هم كاهش می یابد اما بر اساس آمار پرونده های ممیزی مراتع، 2 میلیون واحد دامی موجود در زمان ممیزی بوده كه تنها یك میلیون و 200 هزار واحد دامی از این جمعیت به عنوان دام مجاز شناسایی شده و مابقی غیرمجاز بوده است.
كارشناس مسئول مرتع اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی اظهار داشت: با توجه به وضعیت آب و هوایی در مناطق قشلاقی و ییلاقی و سرمای دیر هنگام تا اواسط خرداد ماه، عشایر كوچ رو برای ورود به مراتع با مشكل روبرو شده و با تاخیر وارد مناطق ییلاقی شده اند.
گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی دو میلیون و 33 هزار و 36 هكتار است كه از این وسعت یك میلیون و 400 هزار هكتار مرتع، بیش از 183 هزار هكتار بیابان و 434 هزار و 550 هكتار جنگل است.
7185/6042

سرخط اخبار استان‌ها