فاز اول برنامه هوشمندسازی تهران تا سال 98 اجرایی می شود

تهران-ایرنا-مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری تهران در آین گشایش همایش بین المللی تهران هوشمند گفت: فاز اول برنامه هوشمندسازی شهر تهران تا سال 98 اجرایی می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، همزمان با هفته تهران هوشمند، دومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند امروز -دوشنبه- در برج میلاد افتتاح شد.
محمد فرجود دراین آیین با بیان این كه سازمان فاوا، دبیرخانه تهران هوشمند و میهمانان داخلی و خارجی همایش با دغدغه مشتركی به نام شهر هوشمند گرد آمده اند، اظهار داشت كه در اولین همایش شهر هوشمند در اسفند ماه سال گذشته اموختیم برای رسیدن به شهر هوشمند باید گام به گام پیش رفت تا كیفیت زندگی شهروندان را ارتقا داد.
وی ادامه داد: حركت خود را به سمت تهران هوشمند آغاز كردیم و برنامه ریزی كردیم. از اموخته های جهانی بهره گرفتیم اما در این مسیر هر آنچه را فرا گرفتیم در قالب اسناد به شكل عمومی به مردم ارایه دادیم و به ذینفعان منتقل كردیم. برنامه تهران هوشمند را در مراسم بین المللی نیز ارایه كردیم.
مدیر عامل فاوای شهرداری تهران با بیان این كه در این مسیر در پی گفتمان با همه بازیگران بودیم تا نظرات آنها را احذ كنیم، افزود: راهبردهای ذینفعان را در برنامه اعمال كردیم و تلاش كردیم شفافیت و تصمیم گیری مبتنی بر داده را اراپه كنیم؛ ده ها جلسه با مدیران شهری برگزار كردیم واز نظرات آن ها در طرح شهر هوشمند استفاده كردیم. یكی از محورهای حركت ما تفاهم بوده و تفاهنامه هایی را امضا كردیم.
به گفته فرجود، در مسیر تهران هوشمند اموختیم كه مهم ترین حكمروای هوشمند مشاركت شهروندان است و سامانه ای را با نام با هم ایجاد كردیم؛ برنامه متعددی را با استارت اپ ها برگزار كردیم و حتی اولین مركز توسعه فناوری های شهر هوشمند را با دانشگاه صنعتی شریف افتتاح كردیم. چالش نو آِوری شهری را نیز در همین راستا برگزار كردیم.
«علاوه بر این، سعی كردیم اقدامات اجرایی داشته باشیم. سامانه تهران من را كلید زدیم و برای هر شهروند یك حساب كاربری ایجاد كردیم تا بتوانند نیازهای شهری خودشان را تامین كند.كیوسك های شهری را راه اندازی كردیم. بعد از گذشت 9 ماه مجموعه برنامه هایی اجرایی را در دستور كار خود قرار دادیم كه برای اولین بار می گوییم. فاز اول حركت به سمت هوشمندی است كه تا انتهای سال 98 به مرحله اجرا در خواهد آمد».
فرجود درباره برنامه های همایش امسال نیز گفت: سخنرانی های كلیدی داریم و نشست های مختلفی را در حوزه های مختلف داریم. سعی می كنیم دراین خصوص صحبت كنیم كه مسیر شهر هوشمند باید از كجا شروع شود. یك بخش نوآوری داریم و سرویس های نوآِورانه شهر هوشمند را می توانید در آن ببینید. نمایشگاهی از دستاوردهای شهر هوشمند را داریم و سعی كردیم تصمیم گیران را در مواجهه با ارایه دهندگان راهكار و محصول را كنار هم قرار بدهیم و ازاین سرویس ها در رفع مشكلات شهر استفاده كنیم.
به گزارش ایرنا، در همایش بین المللی دو روزه تهران هوشمند 10 نشست تخصصی با موضوع شهر هوشمند برگزار می شود كه محورهای آن «نقشه راه شهر هوشمند؛ از ایده تا بلوغ»، «الگوهای مشاركت ذینفعان»، «زیست بوم نوآوری در شهر هوشمند»، «حكمروایی هوشمند و تحول دیجیتال»، «پایداری و زیست پذیری هوشمند سازی شهری و نهادهای ملی» است.
به گفته امیر بیات دبیر اجرایی دومین همایش و نمایشگاه بین المللی تهران هوشمند، آندری بلوزروف مشاور استراتژی و نوآوری مسكو و دمیتری كاراندین مدیر پروژه آزمایشگاه هوشمند این شهر از جمله مهمانان خارجی این همایش هستند كه به انتقال تجربیات خود در خصوص روند توسعه شهر هوشمند در مسكو و چالش‌ها و فرصت‌های آن، مسیر رسیدن به شهر هوشمند و پروژه آزمایشگاه شهر هوشمند مسكو می پردازند.
این همایش بین المللی تا عصر روز سه شنبه 20 آذر ادامه دارد و ضمن آن، تعدادی از فعالیت های سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران رونمایی می‌شود.
برنامه های دیگری نیز برای این دو روز تدارك دیده شده است كه از جمله آن‌ها می‌توان به افتتاح مركز فناوری های هوشمند شهری در منطقه 9، رونمایی از دستاوردهای شهر هوشمند در منطقه 2، تور آموزشی مركز آمار و رصد شهری اشاره كرد.

**هفته تهران هوشمند
به گزارش ایرنا، در هفته تهران هوشمند(14 تا 20 آذر) علاوه بر برگزاری دومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند، روز شنبه 17 آذرماه كارگاه های آموزشی شهر هوشمند برگزار شد و روز یكشنبه 18 آذرماه مركز فناوری های هوشمند شهری افتتاح و از دستاوردهای شهر هوشمند شهرداری تهران رونمایی شد.
همچنین همزمان با دومین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند»، چهارمین كنفرانس اینترنت اشیا ایران نیز با حمایت همراه اول از روز شنبه 17 آذر تا چهارشنبه 21 آذر ماه در حال برگزاری است كه افتتاحیه آن 17 آذرماه با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مركز همایش شهید قندی وزارت ارتباطات برگزار شد.
علمی*م.ش*2017