۱۹ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۱۵
کد خبر: 83129178
۰ نفر
نبرد ديپلماتيك لبنان و رژيم صهيونيستي

بيروت- ايرنا- رژيم صهيونيستي بارها و بارها در اقداماتي تحريك آميز، حريم هوايي، دريايي و زميني لبنان را نقض كرده است؛ مساله اي كه مقام هاي لبنان آن را تجاوز به حاكميت كشورشان عنوان كرده اند و در نبردي ديپلماتيك در سازمان ملل، شوراي امنيت و دادگاه بين المللي چندين پرونده شكايت عليه اسرائيلي ها گشوده اند.

به گزارش ايرنا، صهيونيست ها از بدو تاسيس دولت جعلي اسرائيل با ادعاي داشتن از نيل تا فرات، علاوه بر اشغال فلسطين، هيچ گاه به حاكميت كشورهايي مانند لبنان، سوريه، مصر و اردن توجهي نكردند.
از سال ها پيش مصر و سپس اردن توافقنامه هاي به اصطلاح صلح را با اسرائيل امضا كردند. اين كشورها از آنجا كه در جنگ هاي اعراب و اسرائيل شكست خورده بودند، در برابر تجاوزهاي رژيم صهيونيستي سر و صداي چنداني نمي كردند.
در سوي ديگر اما لبنان و به ويژه سوريه در برابر تجاوزها و اشغالگري هاي صهيونيست ها سكوت نكردند. سوريه سال ها با وجود فشارها و توطئه هاي رژيم اسرائيل، دست از «جولان اشغالي» برنداشته و در طول جنگي كه حالا به هشتمين سال خود نزديك مي شود، در برابر مزدوران تكفيري صهيونيسم از پا ننشست.
در لبنان هم علي رغم اينكه سال ها جنگ داخلي خانمان سوز در جريان بود، اما گروه هاي مقاومت، آنقدر در برابر اشغالگران اسرائيلي ايستادند و عمليات كردند تا دشمن را پس از 18 سال مجبور كردند در سال 2000 ميلادي (1379 خورشيدي) از خاك آنان خارج شود. هرچند كه مناطق محدودي از مزارع «شبعا»، تپه هاي «كفرشوبا» و بخشي از شهرك «الغجر» از لبنان در چنگ اسرائيلي ها مانده و لبناني ها بارها بر ضرورت آزادسازي آن تاكيد كردند.

**جنگ، تجاوز، ترور، هك سايبري و نفوذ مخابراتي
پس از آزادسازي جنوب لبنان اما رژيم صهيونيستي لبنان را به حال خود راحت نگذاشت. يك بار 33 روز جنگ را در تابستان سال 2006 (1385 خورشيدي) بر لبنان تحميل كرد كه بر اثر آن هزاران نفر از جمله ده ها كودك در «قانا» به خاك و خون كشيده شدند و زيرساخت هاي اين كشور به شدت تخريب شد. اگر مقاومت رزمندگان حزب الله و موشك ها و راكت هاي آن وجود نداشت، معلوم نبود كه صهيونيست ها به سادگي از تجاوز دست بكشند.
ترور شخصيت هاي مختلف چه از جريان مقاومت و فرماندهان حزب الله مانند شهيد حاج «عماد مغنيه» (فرمانده بزرگ نظامي مقاومت) و شهيد حاج «حسان اللقيس» (فرمانده نيروي سايبري و الكترونيكي حزب الله) و چه از شخصيت هاي سياسي و حزبي لبنان و توطئه هايي براي ايجاد فتنه و آشوب در اين كشور، ديگر جنايتي است كه رژيم صهيونيستي در حق لبنان مرتكب شد.
علاوه بر اينها روز و هفته اي نيست كه اسرائيل، حريم دريايي، هوايي و حتي زميني لبنان را نقض نكند و حتي از آسمان لبنان براي تجاوز به سوريه استفاده مي كند. ضمن اينكه با پروازهاي مكرر پهپادها يا جنگنده هاي خود سعي در ايجاد رعب و وحشت در ميان لبناني ها مي كند. رژيم صهيونيستي به طور متوسط 150 بار در ماه از طريق زميني، دريايي و هوايي به حريم لبنان تجاوز مي كند. اسرائيلي ها بيش از 13 هزار بار پس از جنگ تابستان سال 1385 حريم لبنان را نقض كردند.
در كنار اين تجاوزها، بايد حملات سايبري به دستگاه ها و نهادهاي دولتي و حتي نيروهاي مسلح لبنان، نفوذ به شبكه مخابراتي،ط و ارسال پيام هاي تهديد آميز به شهروندان لبناني هم اضافه كرد.

**حسابرسي از صهيونيست ها
دولت هاي مختلف لبنان بارها از شكايت به سازمان ملل و شوراي امنيت خبر داده اند. همين تيرماه امسال بود كه «جبران باسيل» وزير خارجه لبنان از بي توجهي نهادهاي بين المللي نسبت به حسابرسي از رژيم صهيونيستي به دليل جنايت هايش انتقاد كرد و گفت كه اين وضعيت مشوق صهيونيست ها براي ادامه ارتكاب به تروريسم است.
بنابر همين سياست لبنان چند پرونده شكايت عليه رژيم صهيونيستي در سازمان ملل، دادگاه بين المللي لاهه و شوراي امنيت تشكيل داده است.
در خرداد ماه 1385 «فؤاد السنيوره» نخست وزير وقت لبنان پس از انفجار خودروي دو تن از رهبران جنبش جهاد اسلامي فلسطين در لبنان، از شكايت كشورش عليه دشمن اسرائيلي خبرداد كه به خاطر دست داشتن عوامل سازمان جاسوسي آن در چندين پرونده ترور فرماندهان مقاومت فلسطيني و حزب الله در لبنان صورت گرفت.
بهمن ماه 1389 لبنان از رژيم صهيونيستي به خاطر عبور از مرز و ربودن شهروندان لبناني در سازمان ملل شكايت كرد.
فروردين ماه 1390 وزارت خارجه لبنان طي يادداشتي به «بان كي مون» دبيركل وقت سازمان ملل و رييس شوراي امنيت عليه رژيم صهيونيستي به دليل نصب دستگاه ‌هاي جاسوسي به شكل صخره در اراضي لبناني شكايت كرد. آن نامه، اقدام صهيونيست ها در نصب اين نوع دستگاه جاسوسي، براي «بار دوم» عنوان شده بود كه نقض آشكار حاكميت و حريم لبنان و قوانين و عرف بين المللي و قطعنامه 1701 شوراي امنيت تلقي مي شود.
ارديبهشت ماه 1391 «عدنان منصور» وزير خارجه وقت لبنان، اقدام رژيم صهيونيستي در احداث جاده اي در منطقه حوالي مناطق شمالي مزارع اشغالي شبعا را تجاوزي جديد خواند و از نماينده دائم كشورش در سازمان ملل خواست به شوراي امنيت شكايت كند.
لبنان همچنين در دادگاه جنايت هاي بين المللي عليه رژيم صهيونيستي به جرم ارتكاب جنايت جنگي ضد فلسطينيان پرونده اي گشوده است.
اينها چند نمونه از شكايت هايي است كه دستگاه ديپلماسي لبنان در مقابله با رژيم اشغالگر و متجاوز اسرائيل در محافل بين المللي دنبال كرده است.

**آسمان لبنان، جولانگاه اسرائيلي ها
طي سال هاي اخير به ويژه در جريان جنگ سوريه، بارها رژيم صهيونيستي براي حمله به مواضعي در آن كشور از آسمان لبنان استفاده كرده است. اما پرواز هواپيماهاي بدون سرنشين اسرائيلي به مساله اي عادي تبديل شده است و مردم جنوب لبنان مي گويند از صداي آنها خواب آرام ندارند. اوج اين پروازهاي غيرمجاز شهريور و مهر ماه سال گذشته بود.
شهريور ماه 1396 جنگنده هاي رژيم صهيونيستي با پرواز در ارتفاع بسيار پايين، ديوار صوتي را بر فراز شهر صيدا و اطراف آن شكستند. چندين بار هم اين جنگنده هاي اسرائيلي با استفاده از حريم هوايي لبنان، مناطقي در داخل خاك سوريه را هدف قرار دادند.
مهرماه همان پارسال نيز انبوه هواپيماهاي بدون سرنشين اسرائيلي به صورت شبانه روز در حريم هوايي شهرهاي «نبطيه» و صور و شهرك ها و روستاهاي كفرجوز، حبوش، عربصاليم، اقليم التفاح، زوطر، يحمر، ارنون، الليطاني و الزهراني واقع در جنوب لبنان، جولان مي دادند.
سرانجام پس از اينكه خود صهيونيست ها به استفاده از آسمان لبنان براي بمباران «مصياف» سوريه اعتراف كردند، وزارت خارجه لبنان، شكوائيه اي عليه اسرائيل به اتهام نقض حاكميت و تجاوز به حريم هوائي لبنان هنگام حمله موشكي به خاك سوريه به سازمان ملل ارائه كرد.
«سعد الحريري» نخست وزير لبنان هم از وزارت خارجه خواست تا پرونده اي به دليل استفاده دشمن اسرائيلي از تجهيزات جاسوسي در خاك لبنان و تجاوزهاي مستمر به حريم هوايي تشكيل دهد.
«ميشل عون» رئيس جمهوري لبنان نيز در آخرين روز تابستان سال 96 در سخنان خود در مجمع عمومي سازمان ملل از اقدامات رژيم صهيونيستي در تجاوز به حاكميت لبنان انتقاد كرد و گفت: اسرائيل هر ماه دست كم 100 بار به حريم لبنان تجاوز مي كند. لبنان شكايت هاي خود را به شوراي امنيت ارائه مي دهد اما اين نهاد نتوانسته در مقابل اين تجاوزها اقدامي انجام دهد. اسرائيل از خاك لبنان به سوريه حمله مي كند و دستگاه هاي جاسوسي را در لبنان كار مي گذارد. اين تجاوزها طي 7 دهه اخير جديد نيست.
وي در مهرماه سال 96 در گفت و گو با مجله فرانسوي 'Valeurs Actuelles' با اشاره به تجاوزهاي هوايي رژيم صهيونيستي به لبنان خاطرنشان كرد: ما شكايت خود را به سازمان ملل تقديم كرديم، اميدواريم در برابر اين تجاوزات دامنه دار كه خطر درگيري را با خود دارد، تدابيري اتخاذ شود.
فروردين ماه امسال نيز پس از استفاده جنگنده هاي رژيم صهيونيستي از آسمان لبنان براي حمله به پايگاه نظامي تيفور سوريه كه منجر به شهادت چندين نفر از مستشاران ايراني، روس و نظاميان سوري شد، وزارت خارجه لبنان اعلام كرد كه از رژيم صهيونيستي به شوراي امنيت سازمان ملل متحد به دليل استفاده از حريم هوايي لبنان براي حمله به سوريه شكايت مي كند.

**نبرد ديپلماتيك لبنان
در آخرين مورد هفته گذشته جبران باسيل وزير خارجه لبنان از نماينده اين كشور در مقر سازمان ملل در نيويورك خواست تا عليه رژيم صهيونيستي به دليل راه انداختن هجمه سياسي و ديپلماتيك و همچنين نفوذ به شبكه مخابراتي لبنان و ارسال پيام هاي تهديد آميز به شهروندان آن شكايت كند.
رژيم صهيونيستي از سه شنبه هفته پيش با اجراي عملياتي موسوم به «سپر شمال» مدعي كشف و انهدام تونل هاي زيرزميني منتسب به حزب الله لبنان شد. «بنيامين نتانياهو» نخست وزير رژيم صهيونيستي جمعي از سفيران و ديپلمات هاي مقيم تل آويو را به مرزهاي شمالي سرزمين هاي اشغالي برد تا از اين مناطق بازديد كنند. وي از سفرا و ديپلمات خواست كه به شدت «اقدامات حزب الله در نقض حاكميت اسرائيل» را محكوم كنند و اين اقدام را گام ديپلماتيك مهمي براي تكميل تلاش هاي ارتش اشغالگر اسرائيلي عليه حزب الله و ايران خواند.
صهيونيست ها همزمان با اين عمليات، با نفوذ به شبكه ارتباطي لبنان، پيام هاي صوتي تهديد آميزي به اهالي جنوب لبنان ارسال كردند. در اين پيام ها كه به زبان عربي به تعدادي از ساكنان روستاي «كفركلا» ارسال شد، گفته شد كه شهرك هاي آنها به دليل وجود تونل هاي وابسته به حزب الله در معرض خطر قرار دارد، بنابراين از حزب الله دوري كنند چراكه در صورت ادامه تعامل با حزب الله، خانه هايشان ويران خواهد شد.
خاورم2054

سرخط اخبار جهان