گرگ و كفتار مصدوم خراسان شمالي به تهران اعزام مي شوند

بجنورد-ايرنا- مديركل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي گفت: يك قلاده گرگ و يك قلاده كفتار كه در تصادفات جاده اي استان دچار مصدوميت شده اند بزودي براي ادامه درمان به تهران اعزام مي شوند.

سيد اصغر مطهري روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: يك قلاده گرگ در جاده گلستان شهر بجنورد در تصادف با خودرو، از ناحيه دست دچار شكستگي شد و البته از ناحيه سر هم ضربه خورده است.
وي گفت: وضعيت جسماني اين گرگ مناسب نيست اما اميد مي رود با انتقال به تهران بتوانيم اين گونه وحشي را از مرگ نجات دهيم.
مديركل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي اظهار داشت: هفته گذشته هم يك قلاده كفتار بر اثر برخورد با خودرو در مسير روستاي آجقان از توابع بخش مركزي شهرستان اسفراين زخمي شد.
وي با بيان اينكه اين دو حيوان مصدوم براي ادامه درمان به تهران اعزام مي شوند اظهار داشت: انتقال حيوانات مصدوم براي درمان به مشهد و تهران، هزينه هاي زيادي را تحميل و علاوه بر آن روند درمان را طولاني مي كند.
مطهري اظهار داشت: در يك ماه اخير 2 قلاده كفتار، يك قلاده گرگ، يك قلاده يوزپلنگ و چند قلاده روباه و شغال در جاده هاي خراسان شمالي دچار سانحه شده اند كه اين تصادفات منجر به مرگ يوزپلنگ و يك قلاده كفتار شده است.
مديركل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي، نبود كلينيك دامپزشكي حيات وحش را از مشكلات و دغدغه هاي اين اداره كل عنوان كرد و گفت: اين استان امكانات مناسبي براي درمان وحوش صدمه ديده ندارد و از حضور و خدمات دامپزشك حيات وحش بي بهره است.
در خراسان شمالي 65 گونه پستاندار از 197 گونه موجود در كشور زيست دارند و 141 گونه پرنده از 532 گونه موجود، 68 خزنده از 228 گونه كشور، چهار گونه خزنده دوزيست از 20 گونه موجود و هشت گونه ماهي و آبزي از 160 گونه آبزي موجود در كشور زيست مي كنند.
برخي از اين گونه ها نظير يوزپلنگ، بالابان، هوبره، كبك دري و كركس مصري در طبقه بندي اتحاديه جهاني حفاظت از طبيعت در رده‌هاي بحراني و در حال انقراض قرار دارند.
اداره كل حفاظت محيط زيست خراسان شمالي مناطق حفاظت شده و پارك هاي ملي سالوك، ساريگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سراني و پناهگاه حيات وحش مياندشت جاجرم را مجموعا با گستره 194 هزار و 141 هكتار مديريت مي كند.
7185/ 6042

سرخط اخبار استان‌ها