بازسازی مناطق آتش سوزی كالیفرنیا بیش از10سال طول می كشد

نیویورك - ایرنا - وقوع چند آتش سوزی بزرگ در كالیفرنیا به خصوص در ماه های مرداد و آبان علاوه بر خسارات فراوان، باعث بی خانمان شدن هزاران نفر شده است كه بازسازی منازل از دست رفته آنها شاید بیش از 10 سال طول بكشد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، برابر اعلام پانزدهم آذرماه مركز جنگلداری و مراقبت از آتش سوزی های آمریكا، كالیفرنیا در آتش سوزی های موسمی سال 2018شاهد هشت هزار و 344 فقره آتش سوزی در مناطق جنگلی كوهستانی بوده است كه مساحت تقریبی آن 765هزار و 33 هكتار اعلام شده است.
از فوریه 2018 تا آخر نوامبر این سال، 58 فقره آتش سوزی بیش از 400 هكتاری در این ایالت گزارش شده است كه آتش سوزی های اوت، ژوئیه و نوامبر بیشترین وسعت و خسارت را داشته اند.
در 13مردادماه(اوت) به علت آتش سوزی گسترده ای كه در كالیفرنیا ایجاد شد، فاجعه ملی لقب گرفت ودرآبان ماه(نوامبر) هم، بادهای قوی موجب شد كه دور دیگری از آتش سوزی های بزرگ و مخرب در سراسر ایالت ایجاد شود. این گروه جدید آتش سوزی شامل وولسی فایر و كمپ فایر می شود كه آخرین آنها باعث كشته شدن حداقل 85 نفر شد.
در این آتش سوزی بیش از 18 هزار ساختمان نابود شد و 564 واحد هم آسیب دید كه به اضافه تعداد كشته شدگان، مرگبارترین و مخرب ترین آتش سوزی در كالیفرنیا نام گرفت به گونه ای كه گفته می شود مجموع خسارات مادی در این آتش سوزی بین 9 تا 13 میلیارد دلار است.
هرچند كه عوامل قطعی برای این رویداد اعلام نشده است اما برخی از اساتید زمین شناسی معتقدند كه شرایط جوی برای وقوع آتش سوزی در كالیفرنیا به دلیل تاثیرات تغییرات آب و هوایی بیشتر خواهد شد.
آنها وقوع چنین آتش سوزی هایی را ناشی از افزایش گرمای زمین و شرایط بد آب و هوایی جهان می دانند چرا كه منجر به خشك شدن بیشتر مناطق جنگلی و طولانی تر شدن آتش سوزی ها می شود.
با پایان یافتن این آتش سوزی، هنوز منطقه به روی ساكنان آن بسته است و گفته می شود بیش از 13 هزار و 972 صاحب خانه، منازل خود را در كمپ فایر از دست داده اند و تارنمای ماركت واچ هم تعداد بی خانمان ها را در كمپ فایر 52 هزار نفر و در ووسلی فایر 250 هزار نفر برآورد كرده است كه هنوز نمی دانند قرار است چه اتفاقی برای آنها رخ دهد.
سانفرانسیسكو كرانیكل می نویسدهنوز هیچ نقشه راهی برای بازگشت ساكنان این مناطق وجود ندارد و ممكن است بازسازی آنها سال ها زمان ببرد. آنها نمی دانند چه مقدار پول بیمه دریافت می كنند یا چه زمانی این بررسی انجام می شود. همچنین نمی دانند كه چه زمانی آب و برق به محله های آنها باز می گردد و چقدر طول می كشد تا خاكسترها و رسوبات مضر از زمین هایشان پاكسازی می كند.
این گزارش، هزینه ساخت و ساز هر واحد پیش از آتش سوزی را حدود 140 دلار در هر فوت مربع اعلام كرده است كه پس از آتش سوزی و به دلیل كمبود نیروی كار و افزایش تقاضا، می تواند به دو برابر هم افزایش یابد. از این رو، ساخت هر خانه می تواند حدود 336 هزار دلار هزینه داشته باشد كه تقریبا 20 درصد بیشتر از قیمت آن پیش از آتش سوزی است.
با وجود نگرانی هایی كه مردم برای بازگشت، زمان و هزینه بازسازی دارند، این رفتار دیده شده است كه صاحب خانه ها پس از دریافت پول از بیمه، آن را در جاهای دیگر سرمایه گذاری كرده اند و از ساخت منزل در این مناطق خودداری می كنند.
كارشناسان هم معتقدند كمبود مسكن در این بخش می تواند آسیب دیدگان آتش سوزی ها را به مهاجرتی اجباری وادار كند به گونه ای كه برخی از آنها از این محله مهاجرت كنند و حتی برخی به ایالتی دیگر بروند.
اروپام*1429

سرخط اخبار جهان