فوتسال زنان ایران؛ در جمع برترین‌ها با آینده‌ای خاكستری

تهران - ایرنا - تیم ملی فوتسال زنان ایران در حالی در میان نامزدهای عنوان بهترین تیم سال جهان قرار گرفته كه بدون سرمربی و كادر فنی وضعیت روشنی برای آینده ندارد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، سایت «فوتسال پلنت» نامزدهای نهایی كسب عناوین برترین‌های هر پست را اعلام كرد و فوتسال ایران هم نماینده های زیادی در میان این نامزدها داشت.
در كنار فوتسال مردان كه سال هاست در میادین جهانی درخشیده، امسال این فوتسال زنان بود كه بیشتر به چشم آمد.
پس از قهرمانی دختران فوتسالیست ایرانی در مسابقات آسیایی و عملكرد مطلوب بسیاری از بازیكنان به ویژه در بازی فینال، 2 بازیكن از تیم ملی در فهرست بهترین ها قرار گرفتند. فرزانه توسلی در بین بهترین دروزاه بان ها و فاطمه اعتدادی هم در بین بهترین بازیكنان جای گرفت. اما این تنها اتفاق خوش نبود. در ادامه معرفی فهرست بهترین ها، نام شهرزاد مظفر سرمربی تیم ملی هم در میان بهترین سرمربیان جهان قرار گرفت و در نهایت با حضور تیم ملی فوتسال زنان ایران در میان برترین تیم های دنیا، پرونده امسال این سایت با حضور پررنگ فوتسال زنان ایران بسته شد.
این ها همه در حالی است كه زنان فوتسالیست ایرانی تفاوت های زیادی با سایر كشورهای حاضر در این فهرست دارند. مهم‌ترین تورنمنتی كه فوتسال زنان ایران در این سال ها به آن اعزام شده مسابقات قهرمانی آسیا بوده است و حتی تورنمنت چهار جانبه روسیه كه جزو برنامه همیشگی اعزام تیم ملی هم بود، 2 سالی می شود كه دختران فوتسال ایران به آن اعزام نمی شوند. در شرایطی كه برای حضور در فهرست بهترین ها باید در میادین مختلف حضور داشت تا به چشم كارشناسان آمد اما این تیم و بازیكنانش با حداقل اعزام ها و حضورهایشان توانستند توجه كارشناسان را به خود جلب كنند تا در نهایت تیمشان در میان بهترین های جهان قرار گیرد.
حالا مساله اینجاست كه همین تیم كه شانس قرار گرفتن در جمع برترین تیم های دنیا را داشته، تكلیفش برای آینده مشخص نیست.
22 شهریور همین امسال بود كه خبر رفتن مظفر از فوتسال ایران رسانه ای شد. او كه سال گذشته در لیگ فوتسال زنان ایران همراه با دانشگاه آزاد عملكرد خوبی داشت، با كناره گیری این ارگان از تیم‌داری در ورزش زنان، تیمش را از دست داد و در فصل جدید لیگ برتر ابتدا بدون تیم ماند. سپس تیمی جدید وارد شد و خواست مظفر را جذب كند اما او تصمیمش را برای رفتن گرفته بود. نه تنها از لیگ، بلكه از تیم ملی هم رفت و با قراردادی 2 ساله به تیم ملی فوتسال زنان كویت پیوست.
همان زمان رسانه ها و كارشناسان رفتن مظفر را به معنای عدم حمایت مدیران از سرمایه های داخلی دانستند. اگرچه لیلا صوفی زاده نایب رییس زنان فدراسیون فوتبال در همان زمان عنوان كرد كه مظفر را در تیم ملی از دست نداده ایم، اما شاید صوفی زاده یادش رفت كه هیچ مسابقه ای هم نباشد، 2 سال دیگر مسابقات قهرمانی آسیای دیگری در راه است و این تیم در حالی باید از عنوان قهرمانی اش دفاع كند كه سرمربی كاربلدش را هم ندارد.
در حال حاضر فوتسال زنان ایران مربیان خوبی دارد اما مشكل اینجاست كه كمتر كسی از آن ها تجربه میادین بین المللی دارند. غیر از دانش بالای مربیگری مظفر كه باعث شد او حالا از كشوری دیگر درخواست داشته باشد تا فوتسال زنان كشورشان را احیا كند، او به سبب بارها حضورش در مسابقات برون مرزی از نظر روانی هم مربی حرفه ای شده بود. به عبارتی فدراسیون فوتبال، سرمایه ای كه تا حدی خودش هم در پرورشش نقش داشت را از دست داد و بدتر اینكه به نظر می رسد هیچ به فكر جایگزینی برای او نیست.
چشم به هم بزنیم لیگ تمام می شود و این تیم باید یك سال پیش از مسابقات قهرمانی آسیا اردو و مسابقات تداركاتی و تورنمنت های مختلف را تجربه كند. هرچه دیرتر به فكر كادر فنی این تیم باشیم، روند آماده سازی را كندتر خواهیم كرد. در این صورت اگر فوتسال زنان كه حالا با 2 قهرمانی پیاپی قدرت برتر فوتسال زنان آسیاست افت كند، دیگر افكار عمومی هیچ توجیهی را از فدراسیون فوتبال و مدیرانش نخواهد پذیرفت.
ورزشی**2024**1597