مشكلات مرز تمرچین پیرانشهر برطرف می شود

ارومیه- ایرنا- استاندار آذربایجان غربی گفت: مشكلات مرز تمرچین و ناهماهنگی های موجود در این مرز طی هفته های آینده حل و فصل می شود.

به گزارش ایرنا محمدمهدی شهریاری روز یكشنبه در بازدید از مرز تمرچین پیرانشهر افزود: برخی مشكلات مدیریتی باعث بروز ناهماهنگی هایی در مرز شده است كه این موارد طی هفته های آینده مورد بررسی قرار می گیرد.
وی ادامه داد: رفع موانع و مشكلات مرزی در این پایانه از برنامه های مدیریت آذربایجان غربی است و در این راستا با تشكیل كارگروه خاص با آمادگی كاملی به این مساله رسیدگی می شود.
فرماندار پیرانشهر نیز در این بازدید ظرفیت های شهرستان را بی نظیر دانست و گفت: موانع صادراتی كه در مرز تمرچین رخ داده به طور جدی مورد پیگیری است و به زودی این موانع برطرف می شود.
علی ترابی ادامه داد: امسال بیشترین صادرات را درمرز تمرچین داشتیم به طوری كه ارزش ریالی صادرات با افزایش بیش از 2 برابری نسبت به سال گذشته به 283 میلیون دلار رسیده است.
به گزارش ایرنا كمبود كالاهای مجاز برای واردات، نبود زیرساخت ها در مرز تمرچین، نبود سیستم اینترنتی و ارتباطی در منطقه و ممنوعیت ورود كالا برای دارندگان كارت های الكترونیك از جمله مشكلات مرز تمرچین محسوب می شود.
مرز تمرچین در 15 كیلومتری غرب پیرانشهر، جنوب آذربایجان غربی و نقطه مقابل مرز حاج عمران عراق قرار دارد و یكی از نزدیكترین مسیرهای زمینی جمهوری اسلامی به دریای مدیترانه شرقی است.
این مرز زمینی تا شهر ارومیه /مركز استان/ 160 كیلومتر فاصله دارد و فاصله نزدیكترین شهرها به این مرز، پیرانشهر در ایران و چومان در عراق است كه به ترتیب حدود 11 كیلومتر و 25 كیلومتر با گمرك تمرچین فاصله دارد.
مرز تمرچین پیرانشهر در سال 1386 به عنوان مرز رسمی زمینی شناخته شد و نقش آن در اقتصاد منطقه چشمگیر است؛ شهرستان مرزی پیرانشهر در جنوب آذربایجان غربی و 145 كیلومتری مركز استان واقع شده است.
9918/2093

سرخط اخبار استان‌ها