۱۸ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۵۵
کد خبر: 83127774
۰ نفر
آيين بزرگداشت روز دانشجو در چين برگزار شد

پكن- ايرنا- آيين بزرگداشت روز دانشجو امروز (يكشنبه) با حضور دانشجويان، پژوهشگران و اساتيد ايراني مقيم چين در پكن برگزار شد.

به گزارش ايرنا دبير مجمع دانشجويان ايراني مقيم پكن در اين آيين با اشاره به اينكه ۶۵ سال از غريو نخستين فريادهاي آرمانخواهي، عدالت‌طلبي و ذلت‌ناپذيري دانشجويان بيدار دل و بصير ايراني مي‌گذرد تاكيد كرد دانشجويان ايراني در اين روز نشان دادند تا پاي جان بر اصول و ارزش هاي ملي و الهي خود ايستاده‌اند.
محمد طالب افزود: خون هاي به ناحق ريخته سه دانشجوي مظلوم دانشگاه تهران در آذر ۱۳۳۲، نويد راهي پرمخاطره، پر پيچ و خم و پرهزينه را مي‌داد و نشان داد كه اراده استعمار زدايي و استكبارستيزي، جز با شهادت‌طلبي به اكمال نخواهد رسيد.
او گفت: ميراث‌داران اين خونها، در كمتر از سه دهه بعد، با لبيك به نداي پير و مراد خويش، ميزهاي درس و تحصيل دانشگاهي را رها كرده و اين بار مدال شاگردان روح‌الله را بر سينه آويختند تا خود را به شجره طيبه پيوند زده و جاودانه شوند.
او با بيان اينكه اكنون نوبت به ما و نسل ما رسيده است اما راه همان و مكتب نيز همان است تصريح كرد ستيزه هنوز باقي و ستيزه‌گران پرشمار و رنگارنگ شده‌اند.
به گفته وي آنچه دانشجوي ايراني بيش از هر چيز ديگري امروز به آن نياز دارد، مشق گفت و گوي علمي، تفكر نقادانه، دوري از تعصب و دگم‌انديشي، تحمل آرا و نظرات مختلف، دوري از بي‌تفاوتي، مسئوليت‌پذير بودن، عشق به وطن البته نه تنها در لسان، بلكه در عمل و بالاخره حركت در راه نهضت علمي و احياي تمدن بزرگ و بي‌مانند ايراني اسلامي است.
طالب افزود: امروز يگانه اكسير برون رفت از مشكلات و تنگناها و موانع پيش روي پيشرفت كشور، بازگشت به همان شيوه خردورزي و دانش‌اندوزي است كه در آن، كوشش جهادگونه، پايبندي به اصول اخلاقي و حرفه‌اي كسب دانش و تجربه، سخاوتمندي علمي و در نهايت، پيوند بلافصل مقام انديشه و عمل از مهمترين اركان آن به شمار مي‌آيد.
دبير مجمع دانشجويان ايراني مقيم پكن افزود: زندگي جوان دانشجو در خارج از كشور نيز بيش از هر زمان ديگري نيازمند روح و روان پاك و سليم، دامان پاك، نگاه پاك و توجه به معنويت است.
طالب ادامه داد: نگاهي به كارنامه زندگي تحصيلي دانشجويان ايراني مقيم چين نشان مي‌دهد كه خوشبختانه اين دانشجويان همواره از بهترين، نخبه‌ترين و كارآمدترين دانشجويان خارجي شاغل به تحصيل در اين كشور بوده و باعث سربلندي و اعتلاي نام و آوازه ايران و ايراني شده اند.
همچنين در اين آيين از 10 تن از دانشجويان ايراني مقيم چين در دو بخش دانشجويان برتر علمي و نمونه فرهنگي تجليل شد.
در بخش دانشجويان برتر علمي و در مقطع دكترا از مهدي خوشنام وند به عنوان نفر اول، بابك صفايي به عنوان نفر دوم و مهدي سيد صالحي و احسان شركت قناد به طور مشترك به عنوان نفر سوم تجليل شد.
در مقطع كارشناسي ارشد نيز از محمد طالب و در مقطع كارشناسي هم از فاطمه آخوندي به عنوان نفرات برتر علمي تجليل شد.
همچنين در اين آيين از بنت‌الهدي مشرف زاده، محدثه برزگر برفويي، مرجان جهانشاه‌لو، احسان شركت قناد و علي هاشمي زاده به عنوان فعالان نمونه فرهنگي تجليل شد.
قرائت شعر و دكلمه، برگزاري مسابقه و اجراي موسيقي از ديگر برنامه هاي اين ايين بود.
در حال حاضر يك هزار و 500 دانشجوي ايراني شامل هزار دانشجوي مقطع دار و 500 دانشجوي دوره هاي كوتاه مدت پژوهشي و زبان چيني در چين مشغول به تحصيل هستند.
**آساق**1904**

سرخط اخبار جهان