جهانیان را با واقعیت تحریم در حوزه سلامت آشنا كنیم

شیراز - ایرنا - قائم مقام دانشگاه علوم پزشكی شیراز گفت: باید سازمان های بین المللی و جهانیان را با واقعیت های تحریم در حوزه سلامت آشنا كنیم.

دكتر سید منصور كشفی روز یكشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: باید ندای مظلومیت ملت ایران از تحریم های ظالمانه را تبیین كنیم كه از راهكارهای بیان واقعیت های تحریم، آشنایی سازمان های فعال بین المللی در حوزه سلامت با واقعیت های جامعه و بیان مشكلات تامین و توزیع برخی نیازهای بیماران است.
وی ادامه داد: دكتر كریستوف هاملمن نماینده بهداشت جهانی (WHO) به تازگی از برخی خدمات حوزه سلامت در شیراز بازدید كرد، این بازدید ها فرصتی مغتنم برای آشنایی بیشتر سازمان های بین المللی با واقعیت های جامعه است.
قائم مقام دانشگاه علوم پزشكی شیراز با تاكید بر اینكه جهانیان باید بدانند كه تحریم های ظالمانه بر روند تامین داروهای خاص در جامعه ما اثر می گذارد گفت: هر چند ملت ما با صلابت و استواری مقابل همه تحریم های ظالمانه ایستاده است اما باید به گونه ای این مسایل تبیین شود.
كشفی گفت: ادعای پوچ و واهی كشورهای استكباری و آمریكا مبنی بر عدم تحریم دارو باید برملا شود ، باید سازمان های بین المللی با مشكلات تامین یك قلم داروی بیماران خاص و مشكلات بانكی كه در راه آن ایجاد شده است آشنا شوند.
وی بیان داشت : مشاركت ‌پذیری سازمان های بین المللی بسیار ارزشمند است و این مهم می‌تواند نوید بخش آینده‌ای روشن در حوزه سلامت برای جامعه ما باشد، حمایت های سازمان های بین المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت در بسیاری از عرصه های سلامت راهگشای مشكلات این حوزه بوده است.
قائم مقام دانشگاه علوم پزشكی شیراز اضافه كرد: تبیین مشكلات دارویی بیماران تالاسمی ، هموفیلی ، ام اس ، سرطانی و بیماران پیوندی و چالش هایی كه گاه برای تامین داروهای این عزیزان ایجاد می شود موضوعی نیست كه بتوان آن را كتمان كرد ، هر چند این دانشگاه با تمام ظرفیت و توان برای تامین داروهای این عزیزان كوشیده است اما همچنان باور داریم مداخله سازمان های بین المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت می تواند بسیاری از چالش های این حوزه را حل و فصل كند.
كشفی گفت: یك هزار و 380 بیمار تالاسمی در استان فارس زیر پوشش خدمات درمانی هستند كه مشكلات این بیماران در حوزه تامین دارو نیاز به توجه ویژه دارد، این توجه ویژه می تواند نگاه سازمان های بین المللی را نیز به حل مشكلات این طیف از بیماران معطوف كند.
دكتر كریستوف هاملمن نماینده بهداشت جهانی (WHO) اخیرا از مركز مدیریت حوادث و فوریت های پزشكی فارس دیدن كرد و با نحوه ارائه خدمات در مركز مدیریت حوادث و فوریت های پزشكی استان فارس از نزدیك آشنا شد.
در این بازدید دكتر هاملمن با بخش های مختلف مركز مدیریت حوادث و فوریت های پزشكی مانند دبیرخانه كارگروه سلامت در حوادث، واحد بهبود كیفیت و مركز ارتباطات اورژانس 115 شیراز، با نحوه مدیریت بحران ­ها بر اساس برنامه ملی پاسخ نظام سلامت در بلایا و فوریت ها آشنا شد.
وی ضمن ابراز خرسندی از عملكرد تیم مدیریتی اورژانس فارس در هدایت سازمان، سطح آمادگی اورژانس پیش بیمارستانی ایران را با كشورهای سطح اول دنیا قابل قیاس دانست و ابراز امیدواری كرد تا برنامه های سازمان جهانی بهداشت بتواند به ارتقای خدمات سلامت در ایران كمك كند.
6113 /1876