لابی صهیونیستی در پی تصویب قطعنامه ضد ایرانی در سنای كانادا

نیویورك- ایرنا- سناتور محافظه كار حامی رژیم صهیونیستی كانادا یك قطعنامه ضد ایرانی ارائه داده كه قرار است روز دوشنبه درباره آن رای گیری شود. این قطعنامه پیشنهادی، ایران را به حمایت از تروریسم متهم كرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در قطعنامه پیشنهادی لیندا فرام خواهر دوید فرام استراتژیست جمهوری خواهان آمریكا و نویسنده سخنرانی محور شرارت جورج بوش، آنچه كه «رفتار رژیم ایران در مساله حقوق بشر و حمایت از تروریسم در سراسر جهان شامل حمایت های لفظی و مادی برای نابودی دولت اسرائیل» نامیده شده، محكوم می شود.
همچنین این سناتور صهیونیست به سخنان اخیر حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران مبنی بر «غده سرطانی بودن رژیم صهیونیستی در منطقه» اشاره و خواستار محكوم كردن آن شده است.
قطعنامه پیشنهادی از دولت كانادا خواسته است «از ایران بخواهد به سرعت تمامی كانادایی هایی كه در ایران بازداشت شده اند را آزاد كند».
علاوه بر آن، دولت كانادا به طور فوری تمام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در لیست نهادهای حامی تروریسم تحت قانون جنایی» این كشور قرار دهد و نهادها و افراد دولت ایران به دلیل آنچه سوء استفاده گسترده از حقوق بشر نامیده شده است، تحت تحریم قرار گیرند.
این سناتور به این نیندیشیده است كه اگر نیروی نظامی یك كشور را در لیست حامیان تروریسم قرار دهد كه از قضا با نیروی نظامی كانادا در عراق احتمال مواجهه دارند، چه خطراتی در منطقه ایجاد خواهد شد به خصوص آن كه این دو كشور در شرایط صلح با یكدیگر قرار دارند.
هرچند كه این آرزوی شدید صهیونیست ها است اما تا كنون دولت كانادا از چنین كاری سر باز زده و آن را منوط به بررسی با متحدان غربی و منطقه ای كرده است.
قطعنامه ضد ایرانی سناتور حامی صهیونیست در حالی از دولت كانادا خواسته است در كنار مردم ایران باشد كه نمایندگان همین حزب تصویب كرده اند كه روابط با ایران حتی روابط كنسولی كه برای هزاران شهروند ایرانی مشكلات فراوانی ایجاد كرده است را متوقف كنند و بر تداوم این روند هم تاكید دارند.
همچنین بدون در نظر گرفتن مشكلات عدیده ای كه تحریم های یكجانبه آمریكا برای مردم ایران به خصوص در بخش دارویی ایجاد كرده است، از آزادی دین، مذهب، فكر، عقیده و بیان و آزادی مطبوعات و شبكه های اجتماعی و آزادی تجمعات مسالمت آمیز سخن رانده است.
سنای كانادا اعتبار كمتری نسبت به مجلس نمایندگان دارد چون سنای كانادا انتخابی نیست اما مجلس نمایندگان انتخابی است. اما در فرایند قانون گذاری، هر قانونی كه مجلس نمایندگان تصویب كند باید به تایید سنا هم برسد.
لیندا فرام نزدیكی زیادی به لابی صهیونیستی دارد و در مواقع مختلف چه به صورت لایحه، قطعنامه یا سخنرانی علیه ایران اقدام كرده است. در اكتبر سال گذشته «ملت ایران را بدخواه» خواند، پیش از آنكه ترامپ ملت ایران را تروریست بداند.
قطعنامه های مجلس نمایندگان و سنا در صورت رای به قانون تبدیل نمی شوند. محافظه كاران پیش از این سعی كردند كه لایحه ای را علیه ایران به نام 'تحریم های غیر هسته ای علیه ایران' به تصویب برسانند. این لایحه با اعتراض گسترده جامعه ایرانی در كانادا و با كمپین كنگره ایرانیان كانادا شكست خورد.
سناتورهای ضد ایرانی كانادا از زمان شكست خوردن این لایحه، تمركز خود را به قطعنامه برده اند چون هم لازم الاجرا نیست و هم اینكه تصویب آن راحت تر است.
قطعنامه نیازی به بررسی در كمیته ندارد و در واقع یك حركت سمبلیك و بیانیه سیاسی است اما می تواند روی سیاست های دولت تاثیر بگذارد و بیش از پیش تحت فشار قرار دهد.
همچنین این قطعنامه درباره نقض حقوق مردم ایران از جمله عدم دسترسی بیماران به داروهای ضروری به دلیل تحریم های ترامپ سكوت كرده در حالی كه گزارشگر ویژه سازمان ملل تحریم های آمریكا علیه ایران را ناقض حقوق اساسی مردم ایران شناخته است.
این قطعنامه بار دیگر تنها ایران را در منطقه خاورمیانه هدف قرار می دهد بدون آنكه از نقض حقوق بشر و سیاست های جنگ طلبانه سایر كشورهای منطقه همچون رژیم سعودی حرفی به میان آورد.
سناتور محافظه كار لیندا فرام روز دوشنبه 10 دسامبر(19 آذرماه) قطعنامه ای را علیه ایران در سنای كانادا پیشنهاد خواهد كرد. متن این قطعنامه مشابه قطعنامه ای ست كه محافظه كاران چند ماه پیش در مجلس نمایندگان به تصویب رساندند به همین دلیل انتظار می رود این قطعنامه نیز در سنا تصویب شود.
اروپام*1429