فرانسه و آلمان درباره سازوكار مالی ویژه با ایران توافق كردند

تهران- ایرنا- یك روزنامه آلمانی گزارش داد كه برلین و پاریس درباره سازوكار مالی ویژه برای ایران به توافق رسیدند و به زودی با راه اندازی این نهاد، 9 كشور اروپایی به آن می پیوندند.

به گزارش بامداد یكشنبه ایرنا، روزنامه آلمانی «ویرتشافتزووخه» در این گزارش نوشت: اتحادیه اروپا برای حفظ كانال های مالی با ایران یك سازوكار مالی ویژه طراحی كرده و آلمان و فرانسه در این باره به توافق رسیده اند.
به نوشته این روزنامه به نقل از دیپلمات های اروپایی، براساس توافق برلین و پاریس، سازوكار مالی ویژه برای حفظ روابط تجاری اتحادیه اروپا با ایران به صورت نهادی در فرانسه مستقر شده و یك آلمانی ریاست آن را برعهده خواهد داشت.
براساس این گزارش، 9 كشور اروپایی از جمله ایتالیا، اسپانیا، اتریش و اتحاد سیاسی-اقتصادی بنلوكس شامل بلژیك، لوكزامبورگ و هلند تمایل به پیوستن به این نهاد را دارند.
سازوكار مالی ویژه در ابتدا برای مصون ماندن از تحریم های آمریكا فقط به كالاهای اولویت دار همچون غذا و دارو محدود خواهد بود.
سازمان مجری این سازوكار اگرچه ابتدا به صورت نهادی كوچك خواهد بود،اما به تدریج مجوز انجام امور بانكی را نیز به دست خواهد آورد.
بر این اساس نستله، شركت صنایع غذایی سوئیسی و چندملیتی، سانوفی شركت داروسازی فرانسوی و یونیلیور شركت چند ملیتی بریتانیایی-هلندی كه در زمینه مواد غذایی، نوشیدنی‌ها،، شوینده‌ها و لوازم آرایشی بهداشتی فعال می باشند، كار انتقال محصولات به ایران را انجام خواهند داد، هر چند آنها به دلیل عدم تمایل بانكها برای تامین مالی متضرر خواهند شد.
این سازوكار مالی در قالب یك شركت تسویه وجوه (Clearing-House) كه مانع پرداخت های فرامرزی می شود، فعالیت خود را آغاز خواهد كرد. پرداخت های لازم به صادركننده محصولات از اروپا به ایران توسط وارد كننده اروپایی انجام خواهد شد.
دیپلمات های اروپایی درباره اهمیت سیاسی این نهاد برای اروپا گفتند: دفاع از منافع شركت هایمان و تحكیم استقلال اقتصادیمان از آمریكا برای ما مهم است.
پیشتر روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داده بود كه این نهاد اروپایی از یك نظام اعتباری برای تسهیل پرداخت های مربوط به تبادلات كالا میان ایران و اروپا استفاده می كند؛ به شكلی كه نیاز به تراكنش مالی با بانك های اروپایی نباشد.
به نوشته وال استریت ژورنال به نقل از دیپلمات ها، این نهاد از سوی آلمان و فرانسه تامین مالی می شود و به صورت مستقیم تحت مالكیت دولت های اروپایی مشاركت كننده است تا از تحریم های احتمالی واشنگتن مصون بماند.
اتحادیه اروپا ابراز امیدواری كرده است كه بیش از 10 كشور اروپایی در این سازوكار مالی مشاركت كنند و احتمالا با گذشت زمان كشورهای بیشتری از جمله چین به این گروه بپیوندند.
براساس این گزارش، مقام های اروپایی امیدوارند سازوكار مالی ویژه اروپا بتواند در نهایت با دریافت پروانه بانكی، به صورت رسمی یك نهاد اتحادیه اروپا شود.
پیش از این، علی اكبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران كه برای شركت درسومین سمینار همكاری‌های هسته‌ای ایران و اروپا به بروكسل سفر كرده بود، با تجلیل از تلاش های طرف های برجام برای حفظ این توافق، هشدار داد در صورتی كه اظهارات سیاسی اروپا، چین و روسیه به عمل تبدیل نشود، چشم‌انداز آینده 'غیرقابل‌پیش‌بینی خواهد بود'.
همچنین سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در سومین سمینار همكاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران واروپا دربروكسل با اشاره به اینكه منافع اقتصادی ایران در برجام و لغو تحریم ها محقق نشده است، هشدار داد كه این توافق در شرایط دشواری قرار گرفته است.
بعد از خروج یك جانبه آمریكا از توافق هسته ای ایران و 1+5 در اردیبهشت ماه امسال كه با محكومیت جهانی روبرو شد، اتحادیه اروپا، روسیه و چین ضمن اعلام پایبندی به این توافق اعلام كردند كه از مبادلات تجاری شركت های خود با ایران حمایت می كنند.
اتحادیه اروپا ضمن فعال كردن قانون مسدود سازی در قبال اقدام آمریكا، اعلام كرده كه سازوكار مالی ویژه ای را نیز برای ادامه تجارت ایران با جهان راه اندازی می كند.
شبد**9416**9122