پروانه سلحشوری: محاكمه سلطان سكه شفاف نبود

تهران - ایرنا - نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست مبارزه با فساد در ایران: نظامند یا موردی ؟ گفت: مردم در مورد محاكمه و اعدام سلطان سكه قانع نشدند و این محاكمه شفاف نبود از همین رو برخی مردم سوالاتی در مورد این اعدام دارند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، شامگاه امروز شنبه پروانه سلحشوری در دانشكده مدیریت دانشگاه تهران گفت: در كشور ما مبارزه با فساد حالت فرمالیته و نمایشی دارد.
وی افزود: مردم در مورد اعدام سلطان سكه قانع نشدند و این محاكمه شفاف نبود بنابراین برخی از مردم گفتند اصلا اعدام نشده است، برخی گفتند چرا با افراد شاخص تر برخورد نشد و.. در واقع این محاكمه بیشتر فاصله دولت و ملت را بیشتر كرد.
وحید مظلومین معروف به سلطان سكه كه در هنگام اعدام (آبان ماه امسال) 56 سال سن داشت ، بیش از سه دهه در بازار تهران به دادوستد ارز و سكه و طلا مشغول بود. پس از ناآرامی‌های به وجود آمده در بازار طلا و سكه در اوایل سال 97، در حالی دستگیر شد كه معادل دو تُن سكه را از طریق دلال‌های زیرمجموعه خود از سطح بازار خریداری و جمع‌آوری كرده بود.
نماینده مردم تهران با اشاره به این نكته كه فساد یكی از مهم ترین نگرانی ها در سطح جهانی است اما سطح و محدوده آن در بین جوامع مختلف متفاوت است گفت: هر نوع رفتار غیر قانونی را می توانیم فساد بنامیم یا اقدامات نهادهای محتلف كه از قدرت برخوردارند و از آن در جهت اعمال نفوذ استفاده می كنند را فساد می نامیم و لفظ جرم را بر آن اطلاق كنیم چرا كه فساد منافع مردم را به خطر می اندازد.
این نماینده مجلس این جمله را نیز هم گفت كه قوه قضاییه مستقل و تاثیر گذار یكی از نهادهای ضروری برای مبارزه با فساد است.
وی با بیان اینكه لزوما كوچك سازی دولت به كاهش فساد نمی انجامد، اظهار كرد: تجربه روسیه نشان می دهد كه كوچك كردن دولت نتوانتسه است فساد را كاهش بدهد و روسیه در حال حاضر در شاخص مبارزه با فساد در رتبه 135 قرار دارد.
نماینده مردم تهران رانت خواری، لابی گری سیاسی و اجتماعی ، مشكلات موسسات مالی و.. را مواردی از فساد دانست و گفت: در همین قضیه موسسات مالی ما 30 هزار میلیار تومان از جیب مردم برای افرادی كه سپرده هایشان در این موسسات دچار مشكل شد، پرداخت شد .
« در ماه های ابتدایی كه وارد مجلس شده بودم و بحث موسسات مالی مطرح بود روزانه بین 100 الی 200 و برخی مواقع تا 500 پیامك و تا یك شب روی گوشی موبایلم می آمد كه این افراد می گفتند دچار مشكلاتی شده ایم و تمام زندگی خود را در این موسسات گذاشته ایم. در واقع فشار می آوردند. هر روزی جلوی مجلس و نهاد ریاست جمهوری تظاهرات بود و آنقدر فضای تبلیغاتی به وجود آورده بودند كه كسی جرات نمی كرد بگوید كه دولت چرا باید هزینه طمع برخی را از جیب مردم بپردازد. »
وی ادامه داد: كسانی كه این بلا را سر مردم آوردند فقط 15 سال حبس گرفتند یعنی اساسا مجازات با جرم همخوانی نداشت و كسی هم پاسخگویی مجوزهایی كه به این موسسات داده شد ، نیست.
سلحشوری با بیان اینكه ایران در شاخص ادراك فساد در رتبه 13 قرار دارد، گفت: در شاخص ادارك فساد 180 كشور 130 هستیم ما در كنار كشورهایی چون ؛ گامبیا ، اوكراین، برمه و.. قرار داریم و در این شاخص نیوزیلند و دانمارك بهترین رتبه ها را دارند.
شاخص ادراك فساد ، شاخصی است كه رتبه فساد در بخش عمومی یك كشور را درمیان سایر كشورهای جهان نشان می‌دهد. سازمان شفافیت بین‌الملل، با استفاده از شاخص ادراك فساد، كشورها را برحسب میزان فساد موجود درمیان مقامات دولتی و سیاستمدارانشان رتبه‌بندی می‌كند.
سلحشوری ادامه داد: در حالی در این وضعیت قرار داریم كه مشكلات ساختاری مانع مبارزه با فساد می شود و از طرف دیگر هم برخی خلقیات ایرانیان فساد زا است. اما این مشكلات به این معنا نیست كه نمی توان برای بحث فساد كاری كرد. ما تجربه كشور گرجستان را داریم كه در سال 2004 از نظر فساد در رتبه 133 قرار داشت اما با اصلاحات ساختاری و اخراج 1500 هزار پلیس و 1500 مسئول در سال 2017 به رتبه 44 رسید.
سلحشوری با اشاره به قانون منع به كار گیری بازنشستگان گفت: یكی از اقدامات بسیار خوب مجلس دهم تصویب قانون منع به كار گیری بازنشستگان است اما هر قانونی را برخی با اما و اگر مواجه می كنند و باعث می شوند قانون كارآیی خودش را از دست بدهد. یكی از عوامل توسعه نیافتگی جامعه ایران این است كه قانون هرگز نتوانسته است جایگاه خودش را پیدا كند.

9487**1601**