۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۲
کد خبر 83127115
۰ نفر
نامهرباني با مهمانان تالاب - جميل آزادمنش*

مهاباد- ايرنا- اين روزها تالاب هاي مناطق شمال غربي كشور كه در مسير كوچ پرندگان مهاجر قرار دارد، ميزبان شمار زيادي از گونه هاي مختلف است اما برخي افراد سودجو با اين مهمانان، بر خلاف رسم و مرام مهمان نوازي رفتار مي كنند.

همزمان با شروع موج سرما در شمال اوراسيا، كوچ طيف هاي مختلف پرندگان مهاجر آبزي و كنار آبزي در قالب كلني هاي چند صدتايي به زيستگاه هاي آبي و تالاب هاي اقماري درياچه اروميه به ويژه تالاب بين المللي كاني برازان مهاباد آغاز شده است.
اگر در اين روزها گذري به تالاب هاي مهاباد از جمله تالاب بين المللي كاني برازان، تالاب قوپي باباعلي و تالاب گروس داشته باشيد، گونه هاي مختلفي همچون خوتكا، اردك سرسفيد، اردك بلوطي،‌ قو، غاز خاكستري، فلامينگو، كشيم ها، پليكان و بسياري از پرندگان شناخته شده ديگر را مي بينيد كه با تحمل رنج هزاران كيلومتر سفر به مهاباد آمده اند تا به دور از سرماي استخوان سوز سيبري، مدتي را در آرامش اين منطقه سپري كنند.
مهاجرت و حضور اين مهمانان سرزمين هاي دور، جذابيت تالاب ها را نيز چند برابر كرده و مناظر زيبايي را براي علاقه مندان و دوستداران حيات وحش فراهم ساخته است.
احداث نخستين سايت پرنده نگري كشور در حاشيه تالاب كاني برازان مهاباد براي رصد پرندگان موجود در تالاب بر جاذبه هاي اين منطقه افزوده است و علاقه مندان و دوستداران محيط زيست مي توانند در اين سايت به تماشاي پرندگان بپردازند.
اين زيبايي طبيعت به چشم برخي افراد سودجو خوشايند نيست و با سلاح و باروت به استقبال اين گنجينه هاي ارزشمند زيستي مي روند و فرصت حضور پرندگان مهاجر در زيستگاه هاي مهاباد را به تهديدي براي زندگي اين گونه ها تبديل مي كنند.
برخي از اين پرندگان مانند پليكان، فلامينگو و قو به لحاظ ارزش هاي حفاظتي، حمايت شده و گونه هايي مانند پليكان پاخاكستري و عقاب دريايي دم سفيد در معرض خطر انقراض هستند اما اين نگراني ها تا حدود زيادي مانع از تخلف شكارچيان و صيادان نشده است.
به گفته مسوولان اداره حفاظت محيط زيست مهاباد طي 2 ماه گذشته بيش از 20 نفر شكارچي متخلف و صياد در تالاب هاي كاني برازان و گروس و اطراف آن ها دستگير شدند و از آنان علاوه بر لاشه چندين قطعه پرنده، 12 اسلحه شكاري كشف شد.
طبق قانون، حفاظت از محيط زيست وظيفه عمومي تلقي مي شود و علاقه مندان به طبيعت و حيات وحش و ساكنان حاشيه تالاب ها به خصوص روستاييان بايد اين مناطق همچون گذشته در حفاظت از اين ميراث هاي طبيعي ارزشمند محيط بانان را ياري كنند و ميزباني شايسته براي اين مهمانان خارجي زيبايي بخش طبيعت مهاباد باشند.
اين نامهرباني شكارچيان غيرمجاز در تالاب هاي مهاباد در حالي تكرار مي شود كه هر ساله در فصل زمستان و زماني كه بر اثر شدت سرما بخش هايي از تالاب يا رودخانه مهاباد يخ مي بندد، اهالي و دوستداران محيط زيست مقدار زيادي غذا و مواد خوراكي را براي استفاده حيوانات و پرندگان در حاشيه اين تالاب ها رها مي كنند.
تاسيس اولين انجمن زيست محيطي ايران در مهاباد و داوطلب شدن شماري زيادي از شهروندان مهابادي به عنوان دوستدار و مدافع طبيعت نيز گواه ديگري بر نهادينه شدن اين فرهنگ در بين مهابادي هاست اما نامهرباني ها ادامه دارد...
9903/3072/1042
*خبرنگار ايرنا