پريشان گويي هاي رييس جمهور آمريكا:مردم فرانسه ترامپ را مي خواهند

تهران - ايرنا - رئيس جمهوري آمريكا روز شنبه در حساب كاربري توئيتر خود به از سرگيري تظاهرات و اعتراض هاي جليقه زردها در فرانسه واكنش نشان داد و نوشت: مردم فرانسه فرياد مي زنند، ما ترامپ را مي خواهيم.

به گزارش ايرنا، 'دونالد ترامپ' نوشت: 'توافق پاريس آن چنان كه تصور مي شد براي پاريس خوب عمل نكرد. اعتراض ها و آشوب هاي سراسري در فرانسه از سر گرفته شده است. مردم فرانسه نمي خواهند پول هنگفتي به كشورهاي جهان سوم بدهند تا شايد از محيط زيست حفاظت شود. آنها (معترضان فرانسوي) شعار مي دهند ما ترامپ را مي خواهيم!'
تظاهرات ضد دولتي جليقه زردها در فرانسه از صبح روز شنبه بار ديگر با درگيري پليس و معترضان آغاز شد.
صدها معترض در اطراف طاق پيروزي (نصرت) پاريس تجمع كرده و خودروهاي ضد شورش پليس نيز پيرامون اين ميدان ديده مي شوند.
اين اعتراض ها از ساعت 9 صبح به وقت پاريس آغاز شد.
اعتراض ها كه به بهانه افزايش ماليات سوخت توسط دولت فرانسه آغاز شد، بسياري از افراد را از اطراف پاريس و شهرهاي ديگر به پايتخت فرانسه كشيده است.
اعتراضات ضددولتي 17نوامبر (26 آبان) و در اعتراض به افزايش ماليات سوخت آغاز شد كه تاكنون چهار كشته برجاي گذاشته است. جنبشي كه به«جليقه زردها» معروف شده است توانست دولت را وادار به عقب نشيني كند. قرار بود دولت در سال آينده ميلادي ماليات سوخت را افزايش دهد. در پي اعتراضات اين طرح لغو شد كه يك تغيير موضع بزرگ در دولت مكرون به شمار مي آيد.اين تغيير موضع چهار ميليارد يورو هزينه براي دولت مكرون به دنبال خواهد داشت.
پليس در آستانه تظاهرات امروز حدود 89 هزار نفر از نيروهاي خود را در شهرهاي مختلف فرانسه مستقر كرد كه هشت هزار نفر آنها در پاريس مستقر هستند. 9مركز مهم توريستي پاريس از جمله برج ايفل و موزه لوور تعطيل خواهد بود و در خيابان هاي اصلي نيز اغلب فروشگاهها بسته هستند.
از ابتداي تظاهرات جليقه زردها، يك هزار و 648 نفر زخمي، يك هزار و 387 نفر بازداشت و يك هزار و ششصد نفر ديگر نيز براي بازجويي احضار شده اند. تظاهرات سه هفته پيش 282 هزار نفر را به خيابان ها كشاند و در تظاهرات هفته گذشته 136 هزار نفر شركت كردند.
اروپام**9041**2040