روحانی از مواضع تركیه برابر تحریم های امریكا قدردانی كرد

تهران - ایرنا - رییس جمهوری از مواضع خوب رییس جمهوری و دولت تركیه برابر تحریم‌های غیرقانونی دولت آمریكا قدردانی كرد و گفت: اراده قطعی ایران، توسعه روابط صمیمانه در همه ابعاد با تركیه است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز شنبه در دیدار رییس مجلس تركیه كه در حاشیه دومین كنفرانس روسای مجالس ایران، افغانستان، پاكستان، تركیه، چین و روسیه برگزار شد، با قدردانی از مواضع خوب رییس جمهور و دولت تركیه برابر تحریم‌های غیرقانونی دولت آمریكا علیه ایران، افزود: ایران قدردان اهتمام رییس جمهوری و دولت تركیه برای گسترش همكاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران است و از آن استقبال می كند.
حسن روحانی با تاكید بر اینكه 'اراده قطعی جمهوری اسلامی، توسعه روابط صمیمانه در همه ابعاد با كشور دوست و برادر تركیه است'، اظهار داشت: ایران امنیت و ثبات تركیه را امنیت و ثبات خود می‌داند و از همین‌رو در قبال كودتای چندی قبل تركیه موضع صریح و شفافی در جهت ثبات و تقویت دولت تركیه داشت.
رییس جمهوری تصریح كرد: ایران علاقه مند است توافقات دو كشور در زمینه گسترش همكاری‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله انرژی و همكاری‌های بانكی سریع‌تر اجرایی شوند.
روحانی با استقبال از مواضع سازنده رییس جمهوری تركیه درباره مسایل جهان اسلام، خاطر نشان كرد: نباید زیر بار تصمیمات نادرست و خلاف مصالح منطقه رفت. اقداماتی كه دوستی و همكاری‌های كشورهای منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
رییس جمهوری گفت: ایران، تركیه و روسیه در نشست اخیر خود تصمیم گرفتند كه در نشست‌های بعدی علاوه بر مسایل امنیتی منطقه، مسایل مربوط به همكاری‌های اقتصادی مشترك را نیز پیگیری كنند و این همكاری‌ها بین كشورهای منطقه در سال‌های اخیر ثمرات خوبی داشته است.
روحانی با بیان اینكه موضوع اجلاس روسای مجالس شش كشور برای همه كشورها و بویژه ایران و تركیه بسیار مهم است، گفت: ایران و تركیه سال‌هاست كه با مشكل تروریسم مواجه هستند و هر زمان كه همكاری‌های دو كشور در زمینه مبارزه با تروریسم افزایش یافته موفقیت‌های آنها در عرصه مبارزه با این معضل بیشتر شده و در سال‌های اخیر دو كشور همكاری‌های خوبی در این زمینه در سطح منطقه داشته‌اند.
'بن علی ییلدریم' رییس مجلس تركیه نیز در این دیدار با بیان اینكه روابط تهران – آنكارا بر پایه ریشه‌های تاریخی و پیوندهای فرهنگی استوار است، گفت: تركیه تحت هر شرایطی روابط خود با ایران را ادامه خواهد داد و تحریم‌های دولت آمریكا علیه ایران نابه جا بوده و مفید نیست.
وی افزود: موضوع تروریسم همواره برای تركیه اهمیت داشته و دشمن مشترك كشورهایی چون ایران و تركیه است و باید همكاری‌های مشترك در زمینه مبارزه با تروریسم افزایش یابد.
رییس مجلس تركیه با بیان اینكه ابتكار همكاری ایران، ‌تركیه و روسیه برای مبارزه با تروریسم بسیار مهم و مفید بوده است، اظهار داشت: متاسفانه بیشتر اتفاقات تروریستی در كشورهای منطقه ما رخ می‌دهد و غربی‌ها در زمینه مبارزه با تروریسم فقط شعار می‌دهند. مشكل تروریسم در منطقه صرفا براساس راهكارهای منطقه‌ای باید حل و فصل شود و دخالت قدرت‌های فرامنطقه‌ای فقط مشكل را پیچیده‌تر می‌كند.
ییلدریم تاكید كرد: تجربه همكاری‌های چندجانبه در بین كشورهای منطقه بسیار ثمربخش بوده و تركیه برای تحكیم و گسترش همكاری‌های چندجانبه با كشورهای منطقه اراده جدی دارد.
سیام**1751**1535