آزمایشگاه مرجع ملی خلاء سال آینده بهره برداری می شود

كاشان - ایرنا - دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: آزمایشگاه مرجع ملی خلاء 20 فرودین 98، همزمان با روز ملی فناوری هسته ای در تاسیسات فردو به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش ایرنا، اصغر زارعان روز شنبه در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای كشور در جمع خبرنگاران كاشان بیان كرد: همچنین آزمایشگاه مرجع ایزوتوپ های پایدار نیز فروردین سال 99 در تاسیسات فردو مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به انجام همه فعالیت های این نوع ایزوتوپ ها در تاسیسات فردو افزود: همه مواد اولیه این ایزوتوپ های پایدار نیز در اخل كشور تامین می شود.
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تاكید كرد: 100 درصد فرایندهای صنعت هسته ای از مرحله اكتشاف و استخراج تا زمان تبدیل به مجتمع های سوخت بومی شده و هیچ نیازی به خارج از كشور نداریم.
وی با اشاره به دستاوردهای هسته ای رونمایی شده در سال های گذشته و نبود نگرانی در زمینه تولید نیازهای كشور در آینده تصریح كرد: این دستاوردها به تدریج از جنبه كمی و كیفی بهبود یافته و نظام سلطه نمی تواند هیچ گونه فشاری بر جمهوری اسلامی ایران از این ناحیه وارد كند.
زارعان از رونمایی برخی دستاوردهای بسیار مهم در سال آینده از جمله در حوزه لیزر خبر داد و یادآور شد: برخی صنایع مانند غلتك های نورد هم اكنون به خارج كشور فرستاده می شود كه ما می توانیم با كار لیزر لایه ای را روی تجهیزات اضافه كنیم.
وی اضافه كرد: استفاده از این فناوری در كنار جلوگیری از خروج ارز، برخی نیازهای كشور را پوشش داده و پاسخگوی سازمان انرژی اتمی نیز خواهد بود.
به گزارش ایرنا، چهل و پنجمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته ای كشور با 20 غرفه در زمینه مرور چرخه سوخت هسته ای، نیروگاهی و كاربردهای صنعت هسته ای در صنایع از 17 تا 21 آذر به میزبانی دانشگاه كاشان برای بازدید عموم دایر است.
6136/8123