صادرات گل و گياه زينتي نوشهر 40 درصد افزايش يافت

نوشهر- ايرنا - مدير جهاد كشاورزي نوشهر گفت: امسال 126هزار گلدان گل و گياه زينتي از اين شهرستان به كشورهاي آسياي ميانه و عراق صادر شد كه نسبت به سال گذشته 40 درصد رشد داشته است.

كاشت، برداشت و صادرات گل و گياه زينتي در نوشهر از اول بهار آغاز مي شود و تا اواسط آذر هر سال ادامه مي يابد.
در شهرستان نوشهر 140 بهره بردار در 14 هكتار فضاي بسته و 70 هكتار فضاي باز سالانه بيش از 200 هزار شاخه گل و گياه تزييني توليد مي كنند.
استان مازندران در توليد درخت و درختچه هاي زينتي مقام نخست و در توليد گل هاي زينتي مقام دوم كشور را دارد و حدود 90 درصد توليد گل هاي گلخانه اي و زينتي مازندران مربوط به غرب استان است.
حسن پورمقدم روز شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: ارزش تقريبي اين ميزان صادرات گل و گياه به كشورهاي آسياي ميانه و عراق بيش از 33 ميليارد ريال است.
در سال گذشته 90 هزار گلدان گل و گياه زينتي از شهرستان نوشهر به كشورهاي حاشيه درياي خزر صادر شد.
به گفته وي، ياس هلندي، درختچه هاي سوزني، شمشاد رسمي، افراي سرخ، كاميليا و زرشك زينتي را بيشترين گل و گياه زينتي است كه امسال از نوشهر صادر شده است.
مديرجهاد كشاورزي نوشهر همچنين به صادرات كيوي از بندر نوشهر اشاره كرد و گفت: در يك ماه گذشته يك هزار و 300 تن كيوي توليدي اين منطقه به كشور هندوستان صادر شده است.
استان مازندران خصوصا غرب اين استان با داشتن 2 فرودگاه و بندر نوشهر داراي ظرفيت هاي بالقوه براي دسترسي آسان به كشورهاي آسياي ميانه به منظور صادرات انواع محصولات كشاورزي است.
طبق آمار منابع رسمي، سالانه حدود 235 ميليون گل و گياه زينتي و 38 ميليون درختچه به ارزش تقريبي 200 ميليارد تومان در مازندران به صورت اصله، شاخه ، گلدان ، بوته و پياز توليد مي شود.
درحال حاضر ايران هفدهمين كشور توليدكننده گل و گياه جهان است اما رتبه صد و هفتم بازارهاي صادراتي را به خود اختصاص داده است.
استان مازندران داراي سه بندر فعال در نوشهر ، فريدونكنار و امير آباد بهشهر در ساحل 338 كيلومتري خود در درياي خزر است.
1295/ 1602/1899

سرخط اخبار استان‌ها