۱۷ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۰۷
کد خبر: 83126878
۰ نفر
كالايي گرانبها در زباله ها

زاهدان- ايرنا - استفاده از فرآورده هاي دامي چون گوشت و لبنيات همواره مورد توجه مردم بوده و از منابع غذايي موثر در حوزه تغذيه و سلامت است اما كم توجهي به برخي محصولات دامي از جمله پوست و پشم با وجود نقش مهم و ارزشمند اين محصول در حوزه چرم، باعث دور ريز آنها در زباله ها شده است.

به گزارش ايرنا، از دوران بسيار دور چرم و مصنوعات چرمي در ايران رواج بسيار داشته و ايرانيان حدود 1500 سال قبل از چرم براي تهيه پوشاك و مايحتاج خود استفاده مي كرده اند به سبب زيست بوم ايران و گذرگاه جاده ابريشم، ايران منطقه ويژه اقتصادي آن دوره محسوب مي شده كه محصولاتي چون چرم و ابريشم نقش بسزايي در صنعت و تجارت ايران و كشورهاي منطقه و جهان داشته است.
پوست دام با توجه به مزيت هاي فراوان در صنعت چرم، متاسفانه مورد بي مهري قرار گرفته و غالبا بعد از ذبح دام در حاشيه خيابان ها وسطل هاي زباله رها مي شود و اين كالاي ارزشمند به علت نبود كارخانه توليدي و فرآوري مناسب، ازبين مي رود.
قيمت اندك پوست دام و نبود تقاضا براي خريد آن سبب شده تا بسياري از مردم شهرها بعد از ذبح و قرباني كردن دام، پوست و احشام آن را در كنار خيابان وسطل هاي زباله رها كنند كه اين مساله علاوه بر ايجاد بوي نامطبوع و جلوه زشت شهري باعث انتقال بسياري از بيماري ها از جمله تب مالت مي شود اين بيماري به عنوان يك بيماري ناتوان كننده شناخته شده و حداقل دوره درماني آن نيز 2 تا 6 ماه بوده كه عوارض متعدد و هزينه هاي سنگيني به دنبال دارد. تب كريمه كنگو، و انواع بيماري هاي عفوني، انگلي، قارچي و پوستي از ديگر بيماري هاي شايع انتقالي از دام به انسان در حوزه بهداشت است.
در استاني چون سيستان و بلوچستان كه مردم آن در ايام مختلف سال بويژه اعياد اسلامي قربان و فطر شمار زيادي دام قرباني مي كنند هدر رفت محصول ارزشمند پوست دام بيش از ساير استانها است بطوريكه در برخي روزها صدها و بلكه هزاران عدد پوست در گوشه خيابانها و سطل هاي زباله رها و در نهايت به محل دپو زباله ها انتقال و در زير خاك دفن و يا در بيابان رها مي شوند.
نبود زير ساخت مناسب و كارخانه فرآوري محصولات دامي در سيستان و بلوچستان براي بازيافت، باعث شده تا اين محصول ارزشمند مورد بي توجهي قرار گيرد.
استان سيستان وبلوچستان با ذبح سالانه 100 هزار راس گاو و 30 هزار نفر شتر و هزاران راس دام سبك يكي از قطب هاي اصلي توليد محصولات دامي در كشور محسوب مي شود، كه نبود زير ساخت مناسب و عدم سرمايه گذاري در اين بخش باعث هدر رفت ميلياردي اين محصول ارزشمند شده است.
محمد شيبك يكي از شهروندان زاهدان در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: تا چند سال پيش افراد زيادي با مراجعه به درب منازل شهروندان به ويژه در اعياد قربان و فطر پوست دام هاي ذبح شده را با قيمت مناسب خريداري مي كردند اما اكنون خبري از اين افراد نيست.
وي افزود: در آن زمان گفته مي شد پوست دام ها براي فرآوري به پاكستان منتقل مي شود اما از چند سال پيش از انتقال اين محصول جلوگيري شده و به همين علت خريداري ندارد.
وي ادامه داد: با توجه به اينكه كسي خريدار اين محصول نيست مردم به اجبار اين محصول را درون سطل هاي زباله مي اندازند.
اين شهروند زاهداني خاطر نشان كرد: مردم اين استان در گذشته هاي دور از پشم احشام نخ و لباس مي بافتند و از پوست آن نيز لباس چرمي و ساير اقلام را توليد مي كردند.
وي تصريح كرد: اگر پوست حيوانات توسط شركت ها يا كارخانجاتي در اين استان خريداري شود به يقين سود زيادي در آن خواهد بود.
شيبك خاطرنشان كرد: وجود صنعت چرم در اين استان با توجه به ذبح بالاي دام مي تواند نقش موثري در ايجاد اشتغال داشته باشد.

**پشم گوسفند
استفاده از پشم گوسفند از دوران قديم براي تهيه البسه، توليد نخ براي بافت فرش و ساير ملزومات زندگي استفاده مي شده و زنان هنرمند ايراني با تبديل اين محصول دامي به نخ اقلام مورد نياز خود را بدست مي آوردند. با گذر زمان و رغبت نداشتن نسل جوان براي تعليم اين هنر و بسياري از ناملايمتي هاي ديگر آن شوق ديرينه در زنان ديده نمي شود.
با توجه به اينكه پشم گوسفند در طول سال چند مرتبه چيده مي شود ايجاد كارگاه هايي با هدف اشتغال به ويژه در مناطق روستايي مي تواند علاوه بر برطرف كردن نياز ملي، مازاد آن را به كشورهاي ديگر صادر كرد.
با توجه به بيانات رهبر معظم انقلاب مبني بر حمايت از كالا و توليد كننده ايراني، ضروريست همه براي تحقق اين امر تلاش كرده و در استاني كه بيشترين ظرفيت نيروي جوان در كشور را دارد زمينه ايجاد اشتغال پايدار را فراهم كرد.
معاون سلامت دامپزشكي استان سيستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: با توجه به اينكه در ساير استان ها كار كشتار و فرآوري دام در كشتارگاه هاي صنعتي و مجوز دار انجام مي شود پوست دام نيز براي فرآوري و نمك سود كردن به كارگاه هاي فعال اين حوزه ارسال و مورد استفاده قرار مي گيرد.
حسين فروزنده ادامه داد: برنامه اي در استان سيستان و بلوچستان با اين عنوان وجود ندارد و كشتار دام به ويژه دام هاي سبك تماما به صورت غير مجاز انجام مي شود.
وي بيان كرد: در اعياد چون قربان بالغ بر 300 هزار راس دام در شهر زاهدان كشتار مي شود اما با توجه به اينكه كشتار در مراكز كشتارگاهي صورت نمي گيرد مديريتي نيز در حوزه فرآوري آن ها وجود ندارد.
معاون سلامت دامپزشكي استان با اشاره به مجهز بودن كشتارگاه هاي استان در حوزه فرآوري پوست دام اظهار داشت: اگر كشتار دام در كشتارگاه صورت پذيرد و پروانه ها و مجوزهاي بهداشتي لازم را داشته باشد پوست دام نيز فرآوري، قرنطينه و مورد استفاده قرار مي گيرد.
وي با بيان اينكه مركزي براي استفاده از پوست دام در استان وجود ندارد گفت: با توجه به منويات مقام معظم رهبري در بحث اقتصاد مقاومتي و دارا بودن حدود 15 واحد كشتارگاهي در سطح استان فرآوري پوست دام مي تواند در زمينه اقتصاد و اشتغال مردم استان بسيار مهم باشد.
فروزنده بيان كرد: پوست دام يك حوزه بسيار مناسب در استان محسوب مي شود و در صورت مشاركت و توجه بخش دولتي و خصوصي زمينه مناسبي براي اقتصاد منطقه به وجود مي آورد.
وي ادامه داد: در اين رابطه برنامه هايي براي برگزاري جلسات با مسئولان استاني در دستور كار داريم كه به زودي انجام مي گيرد.
معاون سلامت دامپزشكي استان اهميت ساماندهي كشتار در سطح استان را مهم ارزيابي كرد وافزود: ارسال و جهت دهي كشتار به سمت اماكن مورد كنترل و مجوز دار با توجه به دام وارداتي در استان مهم است و بايد مورد توجه قرار گيرد.

***بي رغبتي سرمايه گذاران
مدير صنايع تبديلي و غذايي سازمان جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: در زمينه فرآوري پوست دام در استان چندين مساله قابل توجه است كه يكي از آن ها رغبت نداشتن سرمايه گذار در اين بخش است.
محمد راحتي افزود: در منطقه سيستان چندي قبل سرمايه گذاري خارجي در حوزه فرآوري سالامبور قصد فعاليت داشت كه برخي مسايل از جمله خشكسالي منطقه او را از اين كار منصرف كرد.
وي افزود: عدم سياست هاي مناسب در حوزه واردات دام و بازدهي نداشتن براي سرمايه گذار و همچنين واردات بي رويه چرم از كشور چين از جمله مشكلاتي است كه بخش خصوصي تمايلي به سرمايه گذاري در اين حوزه ندارد.
مدير صنايع تبديلي و غذايي سازمان جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان تصريح كرد: نوسانات و مشكلات بازار و بي تدبيري در برخي سياست ها سبب شده كه سرمايه گذاري جرات ورود در اين حوزه را نداشته باشد.
وي در بحث صادرات پوست دام بيان كرد: يك برهه اي صادرات پوست دام به كشور هاي همسايه صرفه اقتصادي داشت و افراد با خريد پوست و فروش آن در مرزهاي كشورهاي همسايه بازار مناسبي را داشتند حال به دليل عدم رغبت خريد پوست از سوي اين كشورها اين موضوع ديگر صورت نمي گيرد.
راحتي اظهار داشت: مراكز بسياري در حوزه سالامبور در استان مجوز دارند اما بسياري از آنها ديگر فعاليت نمي كنند و هيچكدام از آن ها نيز به مراكز جهاد براي بيان علت و دريافت راه حل مراجعه نكرده اند.
وي اضافه كرد: بخش خصوصي اگر بداند در جايي بازدهي مالي وجود دارد حتما در آن حوزه فعاليت مي كند اما شاهد اين فعاليت نيستيم كه جاي بررسي در حلقه هاي ديگر اين قضيه دارد.
مدير صنايع تبديلي و غذايي سازمان جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان گفت: حوزه فعاليت مراكز فرآوري پوست در استان در قسمت سالمبور بوده و در حوزه چرم كه بازار سود بيشتري دارد مركزي وجود ندارد.
به گزارش ايرنا، استان سيستان وبلوچستان داراي 215 واحد پرواربندي گوساله صنعتي، هزار و 426 واحد كوچك پرواربندي گوساله روستايي و 715 واحد كوچك پرواربندي گوسفند و بز روستايي، پنج واحد پرواربندي شتر صنعتي، 16 واحد گاوداري شيري صنعتي، هزار و 707 واحد كوچك گاوداري شيري روستايي،53 واحد كوچك پرورش شتر شيري روستايي و 13 واحد كوچك پرواربندي شتر روستايي و 2 ايستگاه حفظ و حراست ژنتيكي گاو سيستاني و گاو دشتياري است.
هم اينك 11 باب كشتارگاه صنعتي و بهداشتي دام با ظرفيت ذبح روزانه بيش از 6 هزار و 900 راس دام سبك و سنگين، 41 واحد بسته بندي گوشت، 13 واحد كارخانه خوراك دام، 6 كارخانه توليد شير و فرآورده لبني و 30 مركز جمع آوري شير در اين استان وجود دارد و ساليانه بيش از 42 هزار تن گوشت قرمز و 106 هزار تن شير در استان توليد مي شود.
عشاير سيستان و بلوچستان با 900 هزار واحد دامي 25 درصد توليدات دامي استان را به خود اختصاص داده اند.
9914 **6081