بافت تاريخي گرگان به استقبال گردشگران خارجي مي رود

گرگان - ايرنا - شهردار گرگان، بافت قديم اين شهر را تنها بافت تاريخي زنده كشور بيان كرد و گفت: از اين فرصت براي جذب گردشگران خارجي و داخلي به اين شهرستان گردشگرپذير استفاده مي شود.

به گزارش روز شنبه مركز اطلاع‌ رساني شهرداري، عبدالرضا دادبود كه در مجمع جهاني شهرداران در گوانژو كشور چين شركت دارد، اظهار داشت: اين بافت جزو پنج بافت قديمي ثبت شده در ميراث فرهنگي ايران و سومين بافت به لحاظ وسعت در كشور است.
به گزارش ايرنا بافت قديم گرگان با مساحتي بين 150 تا 200 هكتار، سومين بافت تاريخي ثبت شده ايران بعد از اصفهان و يزد به شماره 41 در فهرست آثار ملي قرار دارد.
بام هاي سفالي و قرمز رنگ، ديوارها و جرزها آجري و رج به رج كنار هم چيده شده شمايلي از شهري كهن به نام گرگان بوده كه هنوز هم پا برجا است.
بافت تاريخي گرگان كه عنوان افتخارآميز وسيع ترين بافت تاريخي ثبت شده شمال ايران را دارد با بناهاي شاخصي همچون خانه هاي شيرنگي، تقوي، شعرباف، خراساني، مفيديان، كبير، سراي باقري ها و امامزاده نور در محلات سرچشمه، دوشنبه اي، دربنو به مركز استان گلستان هويتي عميق بخشيده است.
آنچه اكنون آن را بافت تاريخي گرگان مي نامند بازمانده مجموعه‌ اي از شهر استرآباد و عناصر آن و فضاهاي شهري همچون مساجد، آب انبارها، قنات ‌ها، معابر و واحدهاي مسكوني يك يا چند طبقه است.
شهردار مركز گلستان همچنين يادآور شد: علاوه بر بافت تاريخي، گرگان ظرفيت هاي خوبي در زمينه گردشگري طبيعي و تاريخي دارد كه براي گردشگران داخلي و خارجي جذاب است.
وي در ادامه به برگزاري جشنواره 'پائيز هزار رنگ' در گرگان اشاره كرد و گفت: در مدت سه روز برگزاري جشنواره، مردم از نقاط مختلف ايران به عنوان گردشگر به گرگان آمدند.
دادبود اضافه كرد: بنا داريم اين جشنواره كه يكي از دلايل برگزاري آن وجود 15 رنگ زيبا در برگ درختان اين منطقه است را در سطح بين المللي و با حضور ميهمانان و گردشگراني از كشورهاي خارجي برگزار كنيم.
وي مجمع جهاني شهرداران را فرصتي براي برقراري ارتباط بيشتر بين مسوولان و مديران شهري 2 شهر گرگان و گوانژو بيان كرد و به امضاي تفاهم نامه خواهرخواندگي اين دو شهر اشاره كرد و افزود: طبق برنامه ريزي سعي مي شود كه در كوتاه ترين زمان ممكن، پس از امضاي اين تفاهم نامه، فعاليت ‌ها و اقدامات طرفين آغاز و وارد فار اجرايي شود.
شهردار گرگان بر استفاده از تجربه گوانژو در توسعه حمل و نقل شهري و حل مشكل ترافيك نيز تاكيد كرد.
مجمع جهاني شهرداران از چهارشنبه تا جمعه در شهر گوانژو كشور چين برگزار شد.
گرگان مركز استان گلستان از شهرهاي گردشگري شمال كشور بوده و افزون بر 500هزار نفر جمعيت دارد.
3014/1648