موفقیت مجیدی، صلواتی، امیر و سورنجان در جشنواره‌های خارجی

تهران- ایرنا- سینماگران و فیلم‌های ایرانی در تازه‌ترین حضور خود در فستیوال‌های خارجی علاوه بر كسب جوایز متعدد به عنوان داور نیز انتخاب شدند.

به گزارش شنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، مجید مجیدی كارگردان، تهیه‌كننده و فیلمنامه‌نویس ایرانی در آیین افتتاحیه جشنواره فیلم «كرالا» هند جایزه جایزه یك عمر دستاورد هنری دریافت كرد.
مجیدی كه رییس هیات داوران بخش بین‌الملل بیست و سومین دوره جشنواره فیلم «كرالا» است، شامگاه گذشته، جمعه ۷ دسامبر (۱۶ آذر) این جایزه را گرفت.
وی در طول 25 سال فعالیتش در عرصه فیلمسازی با فیلم‌هایی مانند «بچه‌های آسمان» (1997)، «رنگ خدا» (1999) و «آواز گنجشك‌ها» (2008) تحسین‌های بین‌المللی را برانگیخته است.
فیلم «همه می‌دانند» جدیدترین ساخته اصغر فرهادی نیز پیش از این به عنوان فیلم افتتاحیه این جشنواره معرفی شده بود.
بیست و سومین دوره جشنواره فیلم «كرالا» بین روزهای 7 تا 14 دسامبر (16 تا 23 آذر) در شهر تریواندروم ایالت كرالا واقع در كشور هند برگزار می‌شود.

*جایزه امیر در هند
دیگر جایزه بین المللی سینمای ایران نیز برای فیلم سینمایی «امیر» به كارگردانی نیما اقلیما از هند بود.
این فیلم به تهیه كنندگی سیدضیا هاشمی در هفتمین حضور بین المللی خود، جایزه بهترین فیلم جشنواره همه نور هند را در بخش مسابقه فیلم‌های اول دریافت كرد.
اختتامیه جشنواره همه نور هند در حیدرآباد برگزار ‌شد و سیدضیا هاشمی به نمایندگی از عوامل این فیلم، جایزه خود را از داوران دریافت كرد.
فیلم «امیر» با هفت اثر سینمایی از كشورهایی همچون ژاپن، كانادا، رومانی، سریلانكا و هند به رقابت پرداخت و درنهایت موفق به كسب جایزه بهترین فیلم اول در این دوره از جشنواره شد.
«كوپال» ساخته كاظم مولایی، «بدون تاریخ بدون امضا» ساخته وحید جلیلوند از دیگر آثار ایرانی حاضر در این جشنواره بودند و همچنین مروری بر آثار عباس كیارستمی از دیگر بخشهای این فستیوال بود.
در بخش مرور آثار جشنواره نیز فیلم‌های سینمایی «آبنبات چوبی»، «دوران عاشقی»، «پرونده هاوانا» و «حریم شخصی» به نمایش درآمد.

**نمایش «سورنجان» در بلغارستان
اما دیگر موفقیت سینما ایران فیلم سینمایی «سورنجان» به كارگردانی محمدرضا رسولی و تهیه‌كنندگی هادی علی‌محمدی است كه در یازدهمین جشنواره بین‌المللی «صوفیا منار» به نمایش درمی‌آید.
در «سورنجان»، میلاد كی‌مرام، بهدخت ولیان، مهدخت مولائی و امیربهادر اورعی به ایفای نقش پرداخته‌اند.
این فیلم درباره سه هم‌دانشگاهی است كه بعد از سالها و در حالی كه ازدواج كرده‌اند، در خانه‌ای مرموز با همدیگر ملاقات می‌كنند و در خانه قدیمی رازهای گذشته برملا می‌شود.
یازدهمین جشنواره «صوفیا منار» از 25 دی‌ تا 11 بهمن در شهر صوفیه، پایتخت بلغارستان برگزار می‌شود.

**داور ایرانی در چین
دیگر موفقیت امروز سینمای ایران در عرصه بین‌الملل، حضور سالم صلواتی كارگردان عرصه فیلم كوتاه به عنوان داور بخش داستانی نهمین دوره جشنواره ماكائو چین است.
صلواتی سال گذشته جایزه ویژه هیات داوری جشنواره «ماكائو» چین را برای فیلم «آینه‌های پریده ‌رنگ» دریافت كرده بود.
این فیلم كوتاه هم اكنون در سری سوم اكران‌های سراسری فیلم كوتاه با عنوان «زمستانه فیلم كوتاه» در قالب یك سانس 100 دقیقه‌ای با دیگر فیلم در گروه «هنر و تجربه» در حال اكران است.
نهمین دوره جشنواره «ماكائو» 4 تا 9 دسامبر برابر با 13 تا 18 آذرماه در كشور چین در حال برگزاری است.
فراهنگ**9246** 1055