ژاپن خرید از 'هواوی' و 'زد تی یی' چین را متوقف می كند

پكن- ایرنا- ژاپن اعلام كرده است نهادها و شركت های دولتی این كشور را از خرید تجهیزات از شركت های مخابراتی 'هواوی' و 'زد تی یی' چین منع می كند.

به گزارش ایرنا روزنامه یومیوری ژاپن روز شنبه گزارش كرد این خبر پس از آن منتشر شده است كه 'سابرینا منگ وانگژو' مدیر مالی شركت 'هواوی' به درخواست آمریكا در كانادا بازداشت شد و دادگاهی شد.
شركت های هواوی و 'زد تی یی' بزرگترین شركت های مخابراتی و سازندگان تلفن های هوشمند چین و جهان هستند كه حالا ژاپن می گوید شركت ها و سازمان های دولتی خود را از معامله با آنها منع می كند.
گزارش حاكی است كه آمریكا شركت های دولتی ژاپن را هم بشدت تحت فشار قرار داده است تا مراقب ارتباطات خود با این شركت های مخابراتی باشند كه متهم به جاسوسی هستند.
نیوزیلند و استرالیا نیز این شركت ها را از توسعه شبكه نسل پنجم اینترنت در دو كشور محروم كرده است و پس از آنها نوبت به آمریكا و ژاپن رسیده است تا ممانعت هایی برای فعالیت آنها در نظر بگیرند.
این نشریه ژاپنی می نویسد مباحثی در دولت برای ممنوعیت خرید نهادهای دولتی ژاپن از این شركت های چینی مطرح شده است و تجدید نظر در برخی از مقررات ذی ربط نیز از روز دوشنبه شروع می شود.
با این حال گزارش حاكی است ژاپن ممكن است به طور مستقیم به شركت های هواوی و 'زد تی یی' اشاره نكند اما قصد دارد تجدید نظری در مقررات و ضوابط امنیتی برای بستن قراردادها در نظر بگیرد كه شامل حال شركت های چینی هم خواهد شد.
'یوشیهیدا سوگا' سخنگوی دولت ژاپن در ارتباط با این مساله حاضر به پاسخگویی درباره شركت های چینی نشد اما تایید كرد كه ژاپن با آمریكا در زمینه مخابراتی و فناوری و مسایل سایبری در ارتباط نزدیك است.
وزارت خارجه چین به این گزارش های رسانه ای واكنش نشان داده و از بابت انتشار چنین اخباری ابراز نگرانی كرده و شركت های 'زد تی یی' و 'هواووی' چین هم حاضر به اعلام نظر در این باره نشده اند.
'گنگ شوانگ' سخنگوی وزارت خارجه چین گفت ما دارای روابط و همكاری های اقتصادی خوبی با ژاپن هستیم و امیدواریم این كشور اقداماتی ضد شركت های چینی انجام ندهد كه باعث مختل شدن فعالیت آنها در بازار ژاپن می شود زیرا این كار به روابط تجاری و اقتصادی دوطرف لطمه خواهد زد.
هواوی به عنوان یك شركت بزرگ مخابراتی چین كه حالا رقیبی جدی برای شركت اپل آمریكا تبدیل شده از فروشندگان تجهیزات شبكه به شركت های خصوصی ژاپنی مانند 'ان تی تی دوكومو' و شركت 'كی دی دی آی' است.
آساق**231**1904**