215 روز سالم، 32 روز ناپاك

تهران- ایرنا- مدت هاست هوای پاك مدام برای پایتخت به آرزو تبدیل شده است. شرایط هوا در سال 97 البته در مجموع بهتر از گذشته است. تعداد روزهای پاك و سالم تا آخرین روز آبان 215 روز بود. اما هنوز غبار سیاه بر شهر و نفس ها تنگ است.

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، آلودگی هوای تهران حالا به یك چالش تبدل شده است. اگر نگاهی به شاخص های كیفیت هوای تهران در 6 ماه ابتدایی سه سال اخیر بیندازید، می بینید كه تعداد روزهای پاك و سالم هوا به مرور كمتر و روزهای ناسالم برای گروه های حساس بیشتر شده است. به طور مثال در سال 95 مجموع تعداد روزهای پاك و سالم 163 روز و تعداد روزهای ناسالم برای گروه های حساس 23 روز بود كه امسال این ارقام به مجموع 159 روز پاك و سالم و 27 روز ناسالم رسیده است.
چالش آلودگی هوا اصولا در نیمه دوم سال دشوارتر می شود. اتفاقی كه به علت تردد وسایل نقلیه بی كیفیت و آمادگی شرایط اینورژن یا وارونگی هوا، آلودگی و بحران را بیشتر می كند. این در شرایطی است كه وضعیت نیمه دوم امسال به علت بارندگی های آبان تا حدی با گذشته متفاوت است.

* آلودگی هوا و ابتلا به بیماری ها
آلودگی هوا یكی از مهمترین چالش های زیست محیطی در جهان است كه كشور ما و به خصوص شهرهای پر جمعیت مثل تهران از آن در عذاب هستند. عمده ترین نتیجه آلودگی هوا، به خطر افتادن سلامت و رفاه انسان است. آلاینده های هوا ممكن است ظرفیت مفید سیستم تنفسی را كاهش داده، باعث افزایش میزان ابتلا به بیماری ها و مرگ و میر در افرادی شود كه دچار حساسیت هستند.
عباس شاهسونی، رئیس گروه سلامت هوا و تغییرات اقلیم مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت درباره مهمترین بیماری های ناشی از آلودگی هوا به خبرنگار سلامت ایرنا می گوید: بیماری های حاد و مزمن منتسب به آلودگی هوا هستند. آلودگی هوا بر بیماری های تنفسی و قلبی اثر حاد دارد كه باعث افزایش موارد سكته های قلبی می شود. بیماری های مزمن مثل سرطان ریه نیز به صورت طولانی مدت به واسطه آلودگی هوا ایجاد می شوند.
وی افزود: هر چه غلظت ذرات افزایش پیدا كند و آلودگی هوا بیشتر شود، موارد مراجعه به مراكز درمانی به علت بیماری های ناشی از آلودگی هوا، مثل آسم و غیره افزایش پیدا می كند.
در فصل های سرد سال، آلودگی هوا با توجه به شرایط جوی تشدید می شود و در نتیجه بار بیماری ها و مراجعه بیماران نیز در نیمه دوم سال بیشتر است. البته اُزن یكی از آلاینده ها است كه در تابستان به علت افزایش دمای هوا، بیشتر تشكیل شده و برای بیماران تنفسی آسیب رسان است.
رئیس گروه سلامت هوا و تغییرات اقلیم مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت ادامه داد: در سال 96 نسبت به 95 غلظت آلاینده ها در برخی شهرها افزایش و در برخی شهرها كاهش داشته است. در تهران نیز غلظت آلاینده ها كاهشی نبوده است. وقتی غلظت آلاینده ها كاهش نداشته باشد، همان تعداد موارد مرگ و میر كه در سال قبل تر اتفاق افتاده، باز هم اتفاق می افتد. البته از سال 92 با توجه به كارهایی مانند اصلاح سوخت (بنزین و گازوئیل)، غلظت آلاینده ها كاهش یافت و از 38 میكروگرم به 30 میكروگرم در سال 94 رسید. ولی در سال 95 و 96 این روند نزولی كاهش آلودگی هوا با آن شدت قبلی ادامه نیافت و ثابت ماند.
شاهسونی اظهار داشت: شرایط كیفیت هوا و روزهای ناسالم اصولا از ابتدای آذر تا پایان سال مشخص می شود. در سال هایی كه شرایط ناسالم برای گروه های حساس و همه گروه ها بوده، نیز در فصل سرد سال بیشتر اتفاق افتاده است. البته از ابتدای امسال تاكنون شرایط هوا نسبت به سال گذشته بهتر بوده است.

* همكاری بین بخشی برای كاهش آلودگی هوا
موضوع همكاری بین بخشی برای آلودگی هوا اهمیت بسیار زیادی دارد. دستگاه های مختلف مثل وزارت بهداشت، وزارت صنعت، سازمان حفاظت از محیط زیست، شهرداری ها و غیره باید در این زمینه همكاری مناسبی داشته باشند تا میزان آلودگی هوا كاهش یاید و سلامت مردم به خطر نیفتد.
شاهسونی در این زمینه می گوید: در دولت دوازدهم كارگروه ملی كاهش آلودگی هوا تشكیل شد كه جلسه های منظم ماهانه دارد و نماینده دستگاه های مربوطه در جلسه های این كارگروه شركت می كنند. هدف اصلی این كارگروه هماهنگ كردن دستگاه های مختلف در زمینه كاهش آلودگی هوا است. در دولت دوازدهم دستور كار این كارگروه مشخص تر بود و هماهنگی بین دستگاه ها نسبت به گذشته بهتر شده است. این كارگروه با توجه به مصوبه دولت یازدهم تشكیل شده است تا مصوباتی كه در زمینه آلودگی هوا در هیئت وزیران تصویب شده را پیگیری كند.

* منابع انتشار و تاثیر آلاینده های معیار بر سلامت
آلاینده های هوا از نظر آثار بر سلامت، بسیار زیادند و بررسی همه آنها مقدور نیست. در نتیجه گروهی از آلاینده های هوا با عنوان آلاینده های معیار شناخته شده و گستردگی منابع انتشار آنها در اندازه گیری های مداوم مطالعه می شود.
اُزن یكی از این موارد است كه به كاهش عملكرد ریه و افزایش علائم تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس، تشدید آسم و سایر بیماری های ریوی، افزایش استفاده از دارو، مراجعه بیشتر به پزشك و مرگ و میر زودرس منجر می شود. این آلاینده ثانویه بر اثر واكنش شیمیایی تركیبات آلی فرار و اكسیدهای نیتروژن در حضور نور خورشید تولید می شود.
ذرات معلق نیز یكی دیگر از آلاینده های مورد مطالعه هستند كه مواجهه كوتاه مدت با آنها می تواند به تشدید علائم بیماری های قلبی و ریوی و تنفسی منجر شود. این ذرات در اثر انتشار مستقیم یا واكنش های شیمیایی ایجاد می شوند. عمده ترین منابع انتشار این آلاینده ها شامل احتراق سوخت مانند سوزاندن ذغال سنگ و چوب، خودروها و ماشین های دیزلی فاقد فیلتر دوده، فرآیندهای صنعتی، كشاورزی و انتشار از خودروها است.
دی اكسید نیتروژن نیز به تشدید بیماری های ریوی، افزایش مراجعه به بیمارستان و پزشك و اورژانس و افزایش ابتلا به عفونت های ریوی منجر می شود. این آلاینده از احتراق سوخت از وسایل نقلیه و واحدهای تولید برق، صنایع، بویلرها و سوزاندن چوب حاصل می شود.
مونواكسید كربن و دی اكسید گوگرد نیز از جمله این آلاینده ها هستند كه اولی به كاهش اكسیژن رسانی به بافت ها و اندام های مختلف بدن و تشدید بیماری های قلبی و درد قفسه سینه منجر و دومی باعث تشدید آسم و افزایش علائم تنفسی و تشدید علائم و اثر بیماری های ریوی می شود.

* آبان امسال پاك تر از پارسال
لیلا نظری، سخنگوی شركت كنترل كیفیت هوای تهران در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره روزهای پاك و سالم در سال جاری گفت: مجموع روزهای پاك و سالم پایتخت ایران در سال 97 از ابتدای سال با احتساب مهر و آبان به 215 روز رسیده است.
نظری افزود: از ابتدای مهر 97 تا 29 آبان، 6 روز پاك، 50 روز سالم و 3 روز ناسالم برای گروه های حساس داشتیم. در همین بازه زمانی در سال 96، یك روز پاك، 35 روز سالم، 22 روز ناسالم برای گروه های حساس و یك روز ناسالم برای همه افراد وجود داشته است.
سخنگوی شركت كنترل كیفیت هوای تهران درباره افزایش آلودگی هوا در نیمه دوم سال، اظهار داشت: نیمه دوم سال هم به خاطر سرما و هم به علت وارونگی هوا به افزایش آلودگی هوا منجر می شود. البته امسال بارندگی ها در آبان بسیار بهتر از سال گذشته بود و در نتیجه تعداد روزهای سالم در آبان نسبت به سال گذشته افزایش یافت.
نظری بیان كرد: وقتی آلودگی هوا تولید می شود، دیگر تولید شده است. تمام تلاش ها باید بر این باشد كه از ایجاد آلودگی هوا از منبع جلوگیری شود.
اكنون به نظر می رسد شرایط آلودگی هوا در مهر و آبان امسال چندان به افزایش بار بیماری ها منجر نشده و باید منتظر اجرای طرح هایی مثل اجباری شدن معاینه فنی و در نظر گرفتن جریمه برای خودروهای بدون معاینه فنی ماند تا در چهار ماه پایانی سال 97 با افزایش آلودگی و در نتیجه افزایش بار بیماری های مربوطه مواجه نشویم.
گزارش: امیر پروسنان
اجتمام *9482 * 3063