تعطیلی اماكن تاریخی و موزه‌های فرانسه زیر سایه تهدید جلیقه زردها

تهران- ایرنا- موزه «لوور»، موزه «اورسی»، اُپرای پاریس، برج ایفل، سالن «كمدی-فرانسز»، تئاتر «روند-پوئن»، طاق پیروزی، «پانتئون»، موزه «رودن» و بسیاری دیگر، فهرست بلند اماكن تاریخی و موزه‌های پاریس است كه در واكنش به تهدید معترضان «جلیقه زرد» امروز شنبه تعطیل هستند.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه فرانسوی لوفیگارو، معترضان موسوم به جلیقه زردها امروز برای چهارمین شنبه پیاپی آماده اعتراض خیابانی می‌شوند. این خبر پیش از هر چیز به معنای تعطیلی تئاترها، رستوران‌ها و ده‌ها موزه در پاریس است كه به دلایل امنیتی و از بیم تخریب‌های گسترده‌ای كه پیشتر نیز شاهد آن بوده‌اند، ترجیح می‌دهند درها را بسته نگاه دارند.
«فرانك ریستر» (Franck Riester) وزیر فرهنگ فرانسه به رادیو «ار ت ال» گفت: حال كه از تهدید جدی (گروه‌های معترض برای اماكن تاریخی) آگاهی داریم نمی‌توانیم خطر گشایش این مراكز را بپذیریم.
هرچند كه شنبه گذشته تنها اماكن مهم منطقه 8 پاریس تعطیل شده بود اما با جدی شدن خطر حضور معترضان و تحریب هفته گذشته آن‌ها گستره تعطیلی مراكز تاریخی و موزه‌ها به چهارگوشه پایتخت كشیده شده است تا آنجا كه اپرای «باستی» در منطقه 12 و اپرای «گارنیه» در منطقه 9 نیز از روز پنجشنبه برنامه‌های خود را متوقف كردند.
نهاد عمومی بهره‌برداری از برج ایفل نیز در بیانیه‌ای از تعطیلی این برج در روز شنبه خبر داد: خبر برگزاری راهپیمایی معترضان در روز شنبه در پاریس امكان میزبانی از بازدیدكنندگان را در شرایط امنیتی مناسب نمی‌دهد و به همین دلیل تصمیم تعطیلی این برج اتخاذ شد.
به همین ترتیب امروز شنبه، طاق پیروزی، بنای پانتئون، هتل «دزانوالید» (l'Hôtel des Invalides)، قلعه و ساختمان سلطنتی «كوسیرژوری» (Conciergerie)، كلیسای سنت شپل (la Sainte-Chapelle)، تورهای بازدید از كلیسای نتردام و پارك ملی كاخ سلطنتی همگی تعطیل هستند.
نهاد موزه‌های پاریس همچنین از تعطیلی هفت منطقه میراثی و موزه از 14 مورد در پایتخت فرانسه خبر داد. به علاوه، موزه «پوتیت پاله»، موزه‌ هنر مدرن، موزه سرنوشی (Cernuschi)، خانه ویكتور هوگو، سایت‌های باستان‌شناسی منطقه «ایل دو سیته» (l'île de la Cité) نیز امروز درهای خود را به روی بازدیدكنندگان باز نمی‌كنند. دلیل این امر نیز ترس از تخریب مشابه آثار تاریخی طاق پیروزی در هفته گذشته و شكنندگی و آسیب‌پذیر بودن آثار این اماكن یاد شده عنوان شده است.
درهای موزه «گراند پاله» در نزدیكی خیابان شانزه‌لیزه نیز همانند شنبه گذشته باز نخواهد شد. این محل در این مدت میزبان آثار قرن هجدهم ونیز است. همچنین اعلام شده است كه بلیت‌های فروخته شده تا پایان برگزاری نمایشگاه اعتبار دارد.
به همین ترتیب برنامه‌های پیش بینی شده برای سالن‌های اپرا و نمایش پاریس نیز لغو شده است. مدیریت تئاتر روند پوئن اعلام كرده است: خطر حضور مردم را كه ممكن است در جریان ناآرامی‌ها آسیب ببینند نمی پذیرند.
این مراكز تاكنون زیان مالی قابل توجهی را بابت تعطیلی‌ها غیرقابل پیش‌بینی متحمل شده‌اند. یكصد هزار یورو تنها زیان مالی یك روز تعطیلی تئاتر «مارینی» در خیابان شانزه‌لیزه است. «ژان لوك شوپلن» مدیر این مركز دیروز جمعه به روزنامه «لوپاریزین» گفت: تاكنون این مركز 300 هزار یورو ضرر كرده است.
هفته گذشته در حمله معترضان به طاق نصرت فرانسه، مجسمه ماریان كه نماد جمهوری فرانسه است و در ورودی موزه طاق به نمایش درآمده بود، شكست و تخریب شد.
طاق نصرت فرانسه جایگاه مهمی در میان مراكز فرهنگی و توریستی پاریس دارد؛ این بنا بر فراز مقبره سربازی گمنام جای گرفته و یادآور یك میلیون و 400 هزار سرباز فرانسوی است كه در جریان جنگ جهانی اول جان باختند.
هفته گذشته «جلیقه زردها» در جریان اعتراض های سراسری خود در فرانسه، خودروها را آتش زده، شیشه ها را شكسته و مغازه ها را غارت كردند.
حراجی‌های معروف در اطراف خیابان شانزه لیزه پاریس شامل «ساتبی»، «كریستی» و «آرت كوریال» در پی تمركز اعتراضات پیرامون این خیابان، به اجبار تعطیل شدند. «فیلیپ بلاوال» رئیس مركز آثار ملی فرانسه نیز خسارت وارده به بناهای تاریخی این كشور را یك میلیون یورو برآورد كرده است.
اعتراضات سراسری در فرانسه كه 17 نوامبر (26 آبان) در مخالفت با افزایش مالیات سوخت آغاز شد، حال به صحنه یاس و استیصال از اصلاحات اقتصادی مكرون تبدیل شده است.
معترضان با وجود جدا شدن برخی از چهره‌های مطرح همچنان به ادامه اعتراضات مصمم هستند.
فراهنگ** 9053** 1055