۱۷ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۲۹
کد خبر: 83126442
۰ نفر
سه بنای تاریخی استان تهران ثبت ملی شد

تهران- ایرنا- معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران از ثبت سه اثر تاریخی این استان در شورای ثبت و حریم در فهرست آثار ملی كشور خبرداد.

به گزارش روزشنبه میراث فرهنگی استان تهران، محسن شیخ الاسلامی گفت: كاروانسرای شاه عباسی و كارخانه سیمان در شهرستان ری و همچنین عمارت و سر درهای (با قدمت قاجاری)واقع در ضلع شمالی و شرقی پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی آثاری است كه در كمیته فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
كاروانسرای شاه‌عباسی در جنوب غربی میدان حضرت عبدالعظیم شهر ری و روبه‌روی مسجد خاتم‌النبیین با قدمت قاجاری و كارخانه سیمان نیز با قدمت پهلوی اول در كنار كوه بی‌بی‌شهربانو قرار دارد.
معاون میراث فرهنگی استان ادامه داد: ثبت بناهای تاریخی در فهرست آثار ملی، اولین گام در حفظ و صیانت از میراث فرهنگی كشور است.
وی ادامه داد: نباید فقط به ثبت ملی این بناها بسنده كرد چرا كه برای احیاء و مرمت بناهای تاریخی از مشاركت نهادهای متولی كه در بهره برداری از این آثار سهیم هستند بهره برد.
وی خاطرنشان كرد: حفظ و احیاء میراث فرهنگی هیچ منافاتی با توسعه شهری نداشته بلكه موجب تقویت تعلق شهری شهروندان و هویت بخشی به داشته های فرهنگی بین اقشار جامعه خواهد شد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران در این خصوص بدون ذكر نام 10اثر تاریخی تهران برای ثبت ملی به خبرنگار ایرنا گفت كه پرونده این آثار برای نهایی شدن وضعیت از طریق این نهاد به شورای ثبت و حریم سازمان میراث فرهنگی ارسال شده است.
دلاور بزرگ نیا تصریح كرد: این آثار تاریخی و واجد ارزش استان تهران به مرور تا پایان امسال در فهرست آثار ملی قرار خواهند گرفت.
هم اكنون 3 هزار 400 اثر ملی و واجد ارزش در سطح استان تهران وجود دارد كه تنها حریم قانونی(منظر و درجه یك) 32 اثر مشخص شده است.
تهرام/7247/ 1539 /