۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
کد خبر 83126426
۰ نفر
'هواوی' تنش جدید چین و آمریكا

پكن- ایرنا- دستگیری مدیرمالی شركت «هواوی» و دختر بنیانگذار این شركت به اتهام آنچه كه «نقض تحریم های آمریكا علیه ایران» می خوانند جدیدترین توطئه واشنگتن علیه پكن است موضوعی كه در كشاكش مذاكرات تجاری می رود تا بار دیگر فضای سردی بر روابط دو كشور ایجاد كند.

به گزارش ایرنا دستگیری این مدیر ارشد شركت بزرگ تلفن های هوشمند «هواوی» از سوی كانادا به درخواست آمریكا، نشان می دهد جنگ تجاری این كشور و چین ابعاد گسترده ای دارد و واشنگتن كماكان به دنبال گرفتن امتیاز از چین است.
چین بسیار تلاش می كند تا موضوع دستگیری «سابرینا منگ وانگژو» مدیر ارشد بخش مالی شركت 'هواوی' با مذاكرات این كشور با آمریكا برای كاستن از تنش های جنگ تجاری گره نخورد.
اما به نظر می رسد كه طرف آمریكایی چنین دیدگاهی ندارد و حالا 'جان بولتون' مشاور امنیتی كاخ سفید گفته است كه مساله هواوی نیز بخشی از گفت و گوها خواهد بود زیر از نگرانی های دیرینه واشنگتن است.
چین می گوید كه اطمینان دارد پس از 90 روز آتش بس با آمریكا برای معاملات تجاری و پایان رویارویی در این عرصه، به توافق می رسد و 'گائو فونگ' سخنگوی وزارت بازرگانی چین هم در تلاش برای كمرنگ نشان دادن این موضوع گفت كه ما در مورد این پرونده اطلاعات زیادی نداریم.
گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین هم در پاسخ به سوالات خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه «مدیر مالی شركت «هواوی» به دلیل نقض تحریم های آمریكا علیه ایران در كانادا دستگیر شده است» تاكید كرد ما با تحریم های یكجانبه آمریكا علیه كشورهای دیگر از جمله ایران خارج از چارچوب شورای امنیت، مخالف هستیم.
او تاكید كرد ما این دیدگاه و موضع را بارها، به صورت شفاف و واضح اعلام كرده ایم.
گنگ تصریح كرد چین به عنوان یك عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه های شورای امنیت در ارتباط با تحریم ها را همیشه به طور جدی و دقیق اجرا كرده است اما مخالف تحریم های یك جانبه آمریكا علیه كشورهای دیگر است.
با این حال سخنگوی وزارت امور خارجه چین درباره این مساله حاضر به پاسخ مستقیم نشد و فقط گفت كه ما به دنبال دریافت توضیحاتی در این خصوص هستیم.
او خیلی زود اما گفت كه ما قبلا هم اعلام كرده ایم كه با طرف آمریكایی روند مذاكرات را تسریع كرده ایم تا بتوانیم به یك توافق برد - برد برای هر دو طرف دست یابیم.
برخلاف دستگاه های دولتی و حزبی چین كه زیاد روی این موضوع مانور نكرده اند ، روزنامه های ارگانی مردم و گلوبال تایمز نوشته اند كه واشنگتن با این بهانه به دنبال باج خواهی های تازه از چین است.
این رسانه ها افزوده اند كه سران دو كشور بتازگی در حاشیه اجلاس جی 20 در آرژانتین برای كاهش تنش های تجاری آتش بس سه ماهه كردند اما واشنگتن با دستگیری این مدیر چینی این توافق را خیلی زود نقض كرد.
بولتون گفته است بر خلاف تلاش ها برای جدا كردن این مساله از مذاكرات، قرار بر این است كه موضوعات عمده ای چون هواوی در گفت و گوهای طرف های آمریكایی و چینی مورد بحث و رایزنی قرار گیرد.
وی افزود كه هواوی از جمله شركت هایی است كه از دیرباز نگرانی هایی روی آن وجود داشته است و باید در مذاكرات پیش رو دراین موضوع رایزنی شود.
روزنامه مورنینگ پست از هنگ كنگ می نویسد كه آمریكا می خواهد بررسی كند كه آیا این شركت فناوری هایی را به ایران فروخته است یا نه و از طرف دیگر شركت هواوی هرگونه اشتباه و اقدام دارای تخلف را از سوی این مدیر و شركت تكذیب كرده است.
لیو ویدونگ از كارشناسان آكادمی علوم اجتماعی چین می گوید كه بازداشت این فرد نشان می دهد كه واشنگتن می خواهد از چین به هر شكلی امتیاز بگیرد.
وی در گفت و گو با ایرنا تصریح كرد كه هدف از مذاكرات این است كه روابط دو كشور بهبود یابد و آنها از جنگ تجاری دوری كنند اما آمریكا همچنان برای گرفتن امتیاز تلاش می كند.
لیو تاكید كرد كه طبیعتا با این راهبرد آمریكا ما در سه ماه آینده باز هم شاهد چنین تحركاتی از سوی واشنگتن خواهیم بود تا این كشور بتواند در مذاكرات امتیازات بیشتری كسب كند.
آمریكا نشان داده است كه در چنین مواقعی برای اینكه دست بالا را در گفت و گوها داشته باشد ، برگ های برنده برای خود جمع آوری می كند و نمونه تازه آن هم دستگیر این مدیر ارشد شركت تلفن های هوشمند چین است.
درمورد كره شمالی هم دنیا شاهد چنین اقداماتی بوده است و هر بار كه كره شمالی و آمریكا بر سر موضوعی به توافق رسیدند ، فورا طرف آمریكایی موضوع پایگاه های تازه موشكی و یا اتمی كره شمالی را مطرح كرد و همین موضوع باعث شد تا هربار نیز مذاكرات مقام های طرفین بدون نتیجه یا پایان یابد یا به طور كلی برنامه گفت وگوها لغو شود.
اهم تلاش های چین در شرایط فعلی این است كه آرامش را در این سه ماه حفظ كرده و موضوع هواوی را با جنگ تجاری دو كشور توام نكند اما این خلاف مسیری است كه آمریكا حركت می كند و به نظر می رسد كه دو طرف برای مذاكرات آتی در طول این 90 روز راهی بسیار پرفراز و فرود خواهند داشت.
آساق**231**1904**