۱۷ آذر ۱۳۹۷،‏ ۹:۳۷
کد خبر: 83126254
۰ نفر
كشاورزان گلستان مشكل تامین كود دارند

گرگان - ایرنا - كشاورزان استان گلستان در سال زراعی جاری برای آغاز كشت برخی محصولات پاییزه به ویژه گندم با مشكل تامین كود مورد نیاز مواجه هستند.

به گزارش ایرنا در گلستان 147 هزار خانوار به صورت مستقیم از طریق كشاورزی امرار معاش می كنند كه عمده فعالیت آنها در حوزه كشت محصولاتی همچون كلزا، گندم، جو و چغندرقند از مهر هر سال در بیش از 500 هزار هكتار زمین آغاز و تا میانه دی ماه ادامه دارد.
بیشترین سطح زیر كشت محصولات پاییزه استان مربوط به گندم است و كشاورزان با توجه به اقلیم متفاوت و قرار داشتن زمین های زراعی در مناطق كوهستانی و دشت، از مهر تا اواخر آذر ماه به كشت این محصول مشغول هستند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادكشاورزی گلستان با تایید كمبود كود برای كشت محصولات پاییزه روز شنبه به خبرنگار گفت: در شرایط كنونی كشاورزان استان برای تهیه كود فسفاته و ازته دچار مشكل هستند.
محمدرضا عباسی اظهار داشت: امسال سهمیه كود مورد نیاز برای كشت پاییزه استان 122 هزار و 500 تن بوده كه تاكنون 74 هزار و 982 تن آن به دست كشاورزان رسیده است.
وی به سطح قرارداد كشت گندم اشاره كرد و افزود: امسال برخلاف پارسال، ثبت قرارداد گندم با كشاورزان استان بعد از انجام كشت در سامانه مركزی صورت می گیرد.
به گفته وی، این درحالی بوده كه تاكنون قرارداد كشت برای تامین نهاده های كشاورزی در 214 هزارهكتار از اراضی استان به ثبت رسیده و در مقابل 234 هزار و 500 هكتار از زمین ها زیر كشت گندم رفته است.
عباسی، همچنین سطح سبز گندم را در استان 75 هزار و 50 هكتار اعلام كرد.
گلستان از قطب های تولید گندم كشورمحسوب می شود و هر سال رتبه های دوم یا سوم تولید این محصول را در میان استان ها به خود اختصاص می دهد.
هر سال برداشت گندم از زمین های زیركشت در گلستان از میانه خرداد آغاز و تا برداشت محصول آخرین مزرعه در میانه های شهریور ماه ادامه دارد.
استان مرزی گلستان واقع در شمال كشور دارای افزون بر 650 هزار هكتار زمین زراعی است.
6204/3091/1648