سمنان مقام اول اهدا كنندگان خون مستمر كشور را دارد

سمنان - ایرنا - مدیركل انتقال خون استان سمنان گفت: این استان به لحاظ تعداد اهداكنندگان خون مستمر برای چندمین بار مقام نخست كشور را كسب كرد.

پژمان صالحی فر روز شنبه در گفت و گو با ایرنا بیان كرد: از ابتدای فروردین تا پایان آبان ماه امسال یك میلیون و 786 هزار و 469 نفر برای اهدای خون در سراسر كشور مراجعه كردند كه در مجموع یك میلیون و 450 هزار و 442 نفر موفق به اهدای خون شدند.
وی اضافه كرد: در این مدت 27 هزار و 814 نفر برای اهدای خون به مراكز استان سمنان مراجعه كردند كه 21 هزار و 478 نفر موفق به اهدای خون شدند.
وی افزود: از ابتدای فروردین امسال تا پایان آبان ماه یك هزار و 700 نفر اهداكننده پلاسما و 140 نفر اهداكننده پلاكت در استان سمنان داشته ایم.
وی ادامه داد: استان های سمنان با 80 درصد، بوشهر با 75 درصد و خراسان شمالی با 73 درصد بالاترین میزان اهدای خون توسط اهداكنندگان مستمر را در مدت مذكور داشتند.
وی بیان كرد: ضریب امنیت خون و سلامت آن در اهداكنندگان مستمر هشت برابر اهداكنندگان بار اول است و از این رو اهداكنندگان مستمر، یاری دهندگان همیشگی انتقال خون و بیماران نیازمند به خون هستند.
مدیركل انتقال خون استان سمنان با بیان اینكه از نظر تامین پلاكت و واحدهای خونی در استان با مشكل خاصی مواجه نیستیم، ابراز داشت: با توجه به اینكه واحدهای خونی را نمی‌ توان برای مدت زیادی نگه داشت لذا مازاد بر مصرف هفته ‌ای به استان‌ های تهران و سیستان و بلوچستان ارسال می ‌شود.
وی ادامه داد: گروه‌های داوطلب از سن 18 الی 60 سالگی می‌توانند با مراجعه به پایگاه‌های انتقال خون در اهدای زندگی به افراد نیازمند سهیم شوند.
صالحی فر افزود: خوشبختانه استقبال از پایگاه‌های انتقال خون به‌ ویژه در مراسم ‌های مختلف بین مردم استان سمنان مطلوب است كه با توجه به راه ‌اندازی شبكه ملی خون‌ رسانی مشاركت هر چه بیشتر مردم می ‌تواند به پشتیبانی از این شبكه كمك كند.
مدیركل انتقال خون استان سمنان گفت: با توجه به اینكه یكی از شاخص های اهدای خون به ازای هر هزار نفر جمعیت در كشور 27 در هزار است، استان سمنان با شاخص 50 در هزار موفق به كسب رتبه اول كشور نیز شده است.
7342م/7408