برگزیدگان و استادان در زمینه قرآن، دعا و اذان معرفی شدند

تهران- ایرنا- چهاردهمین نشست تخصصی شورای استادان، قاریان، حافظان، موذنان و دعاخوانان ممتاز كشور عصر جمعه با معرفی برگزیدگان و تجلیل از بزرگان این عرصه ها به كار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، در این آیین كه عصر جمعه در حسینیه الزهرا (س) مجتمع امام خمینی (ره) تهران با حضور استادان و نخبگان قرآنی برگزار شد و از آن به عنوان نشست شورای عالی قرآن نیز یاد می شود، از خانواده استادان مرحوم «رحیم موذن زاده اردبیلی، محمد آقاتی، حسین صبحدل، عباس صالحی و محمد غفاری» تجلیل شد.
همچنین «جواد رفیعی، سیدقاسم موسوی قهار و حجت الاسلام سیدرسول موسوی واعظ» در این آیین قدردانی شد.
در اختتامیه چهاردهمین نشست تخصصی شورای استادان، قاریان، حافظان، موذنان و دعاخوانان ممتاز كشور صاحبان مقالات برگزیده ارایه شده به این نشست تخصصی معرفی شدند.
«حسینعلی قیصری» و «سیده مژگان فلاحی مقدم» برای مقاله آداب دعاخوانی، «روح الله فرجی» برای بازاندیشی درباره ملاك ها و معیارهای پخش اذان از رسانه ملی و «مهدی علم خواه» برای مقاله جستارهایی در مورد اذن گویی، دعا و ترتیل خوانی رتبه های برتر بخش مقالات را به دست آوردند.
همچنین به قاریان و مدرسان، گواهینامه چهاردهمین نشست تخصصی شورای عالی قرآن اعطا شد.
«حسن مختاری حسن آباد» از یزد، «علی اكبر كاظمی» از تهران و «نصرت الله حسینی» گواهینامه مدرس درجه یك «گرایش تنغیم» را گرفتند.
«محسن قاسمی» از تهران نیز گواهینامه قاری درجه دو را دریافت كرد.
از «محمدحسین سعیدیان، غلامرضا شاه میوه اصفهانی، مهدی دغاغله و همچنین احمد ابوالقاسمی، سیدامین میرزایی، سعید رحمانی و عباس انجام، علی اصغر شعاعی، نصرت الله حسینی، مرتضی توكلی، محسن یاراحمدی، حسن مختاری و رضا روانبخش» به سبب ارایه مقاله به چهاردهمین نشست شورای عالی قرآن قدردانی شد.
پخش 2 اذان «وحید وكیلی» و «هاشم روغنی» و رونمایی از پایگاه اطلاع‌رسانی جدید شورای عالی قرآن و دبیرخانه كمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن كریم دیگر بخش های این آیین بود.

** كتاب آثار قرآنی این نشست، منتشر می شود
معاون اجرایی شورای عالی قرآن در این مراسم گفت: دیروز و امروز 14 مقاله تخصصی با موضوع اذان و دعا ارائه و میزگردی با موضوع ترتیل قرآن برگزار شد. همچنین از استادان صوت در 20 نوبت در كمیته‌های تخصصی پژوهش‌های جمعی ارائه كردند.
«محمدتقی میرزاجانی» افزود: خروجی این نشست در آینده‌ای نزدیك به كتاب مجموعه مقالات تبدیل می شود.
وی ادامه داد: برای پویایی بهتر قرائت قرآن باید به مبانی و دانش نظری هنرهای قرآنی نیز توجه جدی داشته باشیم.
«یك ركود یا كندی در زمینه ابداع و ابتكار نغمات قرآنی وجود دارد كه گریبانگیر مصر نیز شده است و چاره‌ای جز بازنگری ندارد».
میرزاجانی ادامه داد: نشست‌های شورای عالی قرآن نیز از پارسال با همین رویكرد به تحلیل مبانی قرائت قرآن اختصاص یافت. البته باید دقت كرد كه از آن طرف بوم نیفتیم و بین مهارت‌افزایی و دانش‌افزایی تعادل باشد.

فراهنگ*9012*1961*