هوش مصنوعی و ربوكاپ قابلیت جایگزینی صادرات نفت را دارد

تهران- ایرنا- رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین گفت: این قابلیت وجود دارد كه در آینده دستاوردهای نرم افزاری و سخت افزاری خود در حوزه هوش مصنوعی و ربوكاپ را جایگزین صادرات نفت كنیم.

به گزارش روز جمعه ایرنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، مرتضی موسی خانی در آیین افتتاحیه مسابقات بین المللی ربوكاپ آسیا و اقیانوسیه 2018 كه امروز در مركز نمایشگاه های بین المللی جزیره كیش برگزار شد، افزود: استقبال خوبی از كشورهای آسیا و اقیانوسیه برای شركت در این دوره از مسابقات شده است و گروه های مختلفی از 15 كشور در مسابقات حضور یافته اند.
رئیس كمیته ملی ربوكاپ ایران با بیان اینكه هدف از برگزاری اینگونه مسابقات توسعه و ترویج دانش هوش مصنوعی و علوم ربوكاپ است، تصریح كرد: تقویت و توسعه این فناوری منجر به ارتقاء بهره وری صنعت و افزایش تولید و صادرات خواهد شد.
استاندار قزوین نیز در این آیین ضمن قدردانی از برگزاركنندگان این مسابقات و اعلام حمایت از فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه ربوكاپ اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین در حوزه ربوكاپ سرآمد واحدهای دانشگاهی كشور بوده و فعالیت های علمی، فرهنگی و آموزشی خوبی داشته است.
«عبدالمحمد زاهدی» با بیان اینكه قزوین استعدادهای زیادی در توسعه علمی دارد، از راه اندازی بزرگترین شتاب دهنده كشور در این استان خبر داد و گفت: با ایجاد این شتاب دهنده بزرگ ملی، قزوین در آینده مهمترین مركز علمی و فناوری های نوین كشور خواهد شد.

** شناسایی نیروهای مستعد و ممتاز در حوزه علم و فناوری
استاندار هرمزگان از دیگر سخنرانان این مسابقات نیز گفت: با توجه به اینكه مدت 2 سال به عنوان استاندار قزوین خدمت می كردم، از نزدیك شاهد تلاش های شبانه روزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین بودم.
فریدون همتی ادامه داد: باید نیروهای مستعد، ممتاز و دلسوز در حوزه علوم و فناوری را معرفی كنیم و با این روند آینده درخشانی در سطح ملی و استانی پیش رو خواهیم داشت.
وی یادآورشد: استان های هرمزگان و قزوین با همه استعداد در كنار منطقه آزاد كیش و دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفت تا اعلام كند با همه توان از پیشرفت این فناوری ها حمایت خواهند كرد تا شاهد تحول بزرگ در این بخش باشیم.

** راه اندازی دفتر همكاری های مشترك با دانشگاه آزاد اسلامی
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد كیش نیز در این آیین در سخنانی با بیان اینكه اكنون در دوره ای قرار داریم كه رشد فناوری سرعت زیادی دارد، گفت: مشكلات پیچیده جهان نیاز به توسعه فناوری دارد و در این بین می توان از فرصت های مناسب جزیره كیش استفاده كرد زیرا در این منطقه زیرساخت های لازم برای برداشتن گام های بزرگ فراهم شده است.
غلامحسین مظفری به برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی برای راه اندازی «سراهای نوآوری آزاد» اشاره و تصریح كرد: این قابلیت وجود دارد كه دفتر همكاری های مشترك با دانشگاه آزاد اسلامی داشته باشیم و كارهایی را آغاز كنیم تا جزیره كیش با شعار «نوآوری و خلاقیت» در همه زمینه ها شناخته شود.
نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان آخرین سخنران آیین افتتاحیه دومین مسابقات ربوكاپ آسیا و اقیانوسیه، بر تبدیل شدن علم به محصول تاكید كرد و گفت: همانگونه كه در حدیث نبوی آمده است كه «حیات الارض بالانسان» یعنی زندگی زمین به خاطر انسان است، خداوند زمین را برای انسان خلق كرده و وجود انسان باعث حیات زمین است و این وجود و زنده بودن به واسطه علم و تبدیل علم به عمل ایجاد می شود.
مسعود پزشكیان ادامه داد: این مساله كه چرا فناوری های دانشجویان ما به بازار و فیلد عمل متصل نمی شود و باید به جوانان میدان داد، موضوعی است كه باید تبدیل به باور مسئولان شود و اگر بدانند كه همه هستی برای انسان و به دلیل تبدیل علم به بعد مهارت بوده است، دیگر جوانان ما به خارج از كشور نخواهند رفت.
وی افزود: علت اینكه جوانان و استعدادهای ما از كشور خارج می شوند، این است كه ما برای آنها ارزش قائل نمی شویم و سیاستمداران، قانونگذاران، مجریان و صنعت گران به این استعدادها توجه ندارند.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با یادآوری برگزاری مسابقات ربوكاپ به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی بیان داشت: این مسابقات بستری برای شناخت جوانان توانمند است و ما باید به دنبال جذب این جوانان باشیم و مجلس، دولت و دانشگاه ها برای استفاده از این جوانان و آماده كردن شرایط به كارگیری استعداد آنها تلاش كنند.
مسابقات بین المللی ربوكاپ آسیا اقیانوسیه 2018 امروز (16 آذرماه) همزمان با روز دانشجو، با حضور محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از مسئولان كشوری و دانشگاهی در مركز نمایشگاه های بین المللی جزیره كیش به صورت رسمی آغاز به كار كرد.
در این مسابقات كه تا 18 آذر ادامه دارد، ۱۴۰ شركت كننده خارجی با تركیب ۳۲ تیم و ۱۱۰ شركت كننده در قالب ۹ تیم حضور دارند.
همچنین كشورهای ایران، روسیه، قزاقستان، چین، سنگاپور، كره جنوبی، هند، و امارات در این مسابقات شركت می كنند و مسابقات در دو لیگ On Stage و Rescue انجام می شود.
این دوره از رقابت ها به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و كیش و همكاری سازمان منطقه آزاد كیش، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و سازمان برنامه و بودجه برگزار شده است.
علمی**1883** 2023