مهم‌ترین دغدغه سیستان و بلوچستان توسعه فضای فرهنگی است

چابهار - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مهم‌ترین دغدغه سیستان و بلوچستان توسعه فضای فرهنگی و هنری است كه این وزارتخانه همه كوشش خود را برای كاهش و رفع این مساله به كار می گیرد.

به گزارش ایرنا، سید عباس صالحی روز جمعه در جمع خبرنگاران چابهار با اشاره به اهمیت سرانه فضاهای فرهنگی و هنری اظهار كرد: توسعه فضای فرهنگی و هنری برای سیستان و بلوچستان بسیار اهمیت دارد، زیرا سرانه‌های فضای فرهنگی و هنری این استان پایین است.
وی ادامه داد: به نظر می ‌آید همان طور كه ما سرانه‌های بهداشتی و اقتصادی را جدی می‌گیریم باید سرانه فضاهای فرهنگی را هم جدی بگیریم و آن را كمتر از سایر سرانه‌ ها ندانیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد نتایج سفر دو روزه خود به جنوب سیستان و بلوچستان گفت: این سفر ادامه سفر قبلی مرداد گذشته به این استان بود، در آن سفر تفاهم‌ نامه‌ای با استاندار تنظیم و امضا شد كه بر اساس آن حدود ٥٠ میلیارد تومان برای سه سال فعالیت‌ های مختلف رویدادی و زیرساختی مدنظر قرار گرفت.
وی افزود: اینكه نگاه ما به توسعه فرهنگ سیستان و بلوچستان چگونه باشد و توسعه فرهنگ را چه شكلی نگاه كنیم اهمیت زیادی دارد و خوشبختانه این توافق دیدگاه مبنی بر اینكه اگر توسعه‌ای در استان بخواهد صورت گیرد حتما این توسعه باید از مسیر توسعه فرهنگی عبور كند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان كرد: یكی از بحث‌ ها، ضرورت توسعه فضای فرهنگی هنری سیستان و بلوچستان بود، این موضوع برای استان بسیار مهم است زیرا سرانه‌ فضای فرهنگی و هنری آن پایین است.
صالحی با بیان نتایج سفر دو روزه خود به سیستان و بلوچستان گفت: پروژه‌هایی كه نیمه تمام است باید اجرای آنها شتاب بیشتری به خود بگیرد و در كنار آن طرح ‌های جدیدی كه امكان ساخت و ساز آن وجود داشته باشد، اجرایی بشود نه صرف اینكه كلنگ‌زنی انجام شود بلكه باید كار انجام گیرد.
وی ادامه داد: به هر حال ما به عنوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مسیری كه در بودجه‌ریزی كشور وجود دارد نمی‌توانیم ساخت و سازهای جدید استانی داشته باشیم اما در حوزه تكمیل تجهیزات یا خرید آن می‌توانیم كارهای جدی را انجام دهیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به رویدادهای فرهنگی سیستان و بلوچستان اظهار كرد: در حوزه رویدادها نیز جشنواره‌های منطقه‌ای و ملی در فضای این استان باید تحكیم شود.
او گفت: در مجموع ما توانستیم به كمك سفر قبلی و نقشه راه سه ساله‌ای كه تنظیم شده بود به سمت تكمیل و تمدید برخی كارهای جدید برویم تا چشم‌انداز روشن‌تری برای توسعه فرهنگی سیستان و بلوچستان داشته باشیم.
صالحی در پاسخ به این پرسش كه برای ارتقای شاخص‌های فرهنگی هنری منطقه چابهار چه برنامه‌هایی دارید گفت: فضای منطقه آزاد چابهار به عنوان دریچه توسعه ملی و منطقه‌ای روی آن سرمایه‌گذاری شده و هم مقام های عالی نظام از جمله رهبر معظم انقلاب و دولت تدبیر و امید نیز با این نگاه به مساله توسعه چابهار می نگرند.

** چابهار منطقه‌ امنی بوده، است و خواهد بود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد وقایع تروریستی چابهار نیز گفت: كسانی كه این اتفاق ناگوار را رقم زدند به گمان اینكه خودشان می‌خواهند در این نگاه اخلالی ایجاد كنند دست به این اقدام زدند اما چابهار منطقه امنی بوده، است و خواهد بود.
وی ادامه داد: با این ترقه بازی‌ ها امنیت این منطقه به هم نمی‌ریزد.
صالحی اضافه كرد: در ارتباط با چابهار فضایی كه ظرفیت‌های این منطقه را هم برای بخش ملی و هم بین‌المللی فراهم كند را انجام خواهیم داد.
وی افزود: حمایت از فیلم‌های مستند و كوتاه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام خواهد گرفت اما فیلم‌سازان خود این منطقه هستند كه می‌توانند تصویر روشن ‌تری از این دیار به نمایش بگذارند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حمایت از هنرمندان منطقه باید صورت گیرد و برخی پروژه‌ها در این منطقه نیز با نگاه كنسرسیومی از لحاظ اعتبار و سرعت عمل به پیش برود.
صالحی بیان كرد: تلاش بر این است كه با حضور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر وزارتخانه‌ها بتوایم در پروژه‌های وسیع فرهنگی اقتصادی چابهار زمینه مناسبی را فراهم كنیم.

**روستای «رمین» به عنوان «دوستدار كتاب» باید الگو شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد بازدید خود از روستای «رمین» نیز گفت: یكی از اتفاق های خوبی كه از چند سال قبل در معاونت فرهنگی آغاز شد طرح «روستاهای دوستدار كتاب» بود كه مجموعه روستاها و شهرهایی كه علاقه مند به كتاب بودند ایده‌ها و طرح‌های خود را بیان می‌كردند و از این رو در یك رقابت و ارزیابی قرار می‌گرفتند.
وی ادامه داد: از همان زمان روستای رمین نیز جزو روستاهایی بود كه مورد توجه قرار گرفت.
صالحی اظهار كرد: انگیزه و انرژی قابل توجهی كه این روستا داشت از گذشته دیده شده بود و همراه با خلاقیت و نوآوری‌های خاصی كه داشتند این بحث ادامه پیدا كرد و زمانی كه بحث باشگاه ‌های كتاب‌خوانی مطرح شد این روستا توانست ٥٠ هزار باشگاه كتاب‌خوانی مدیریت كند.
وی افزود: امروز هم برای تشكر از دوستانی كه با اهمیت فردی خود به این روستا خدمت می‌كنند بازدید كردم و خوشبختانه نشان می‌دهد كه ما در منطقه و كشور تعلق خوبی به كتاب داریم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان كرد: در این بازدید قرار شد منابع مالی افراد خیر بومی را فعال كنند اما پیش از اینكه مساله مالی مطرح باشد مردم باید حس كنند كه در این كار مشاركت دارند.
3043**3213 **6081