وزیر خارجه كره شمالی با رییس جمهوری چین دیدار كرد

پكن- ایرنا- 'ری یونگ هو' وزیر خارجه كره شمالی در دومین روز سفر خود به پكن، امروز جمعه با 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین در پكن دیدار و گفت و گو كرد.

به گزارش ایرنا رییس جمهوری چین در این دیدار خواستار تلاش بیشتر دو كشور برای پیشبرد توسعه بلند مدت، سالم و پایدار روابط دوجانبه شد.
'شی جین پینگ' با اشاره به سه دیدار 'كیم جونگ اون' رهبر كره شمالی از چین گفت با او درباره مسایل مهم مانند «همكاری دوستانه بین دو كشور» و پیشبرد صلح و ثبات منطقه ای به طور عمیق تبادل نظر كرده و بسیار خوشحال است كه توافق نامه های مهم دو طرف، به طور موثر اجرایی شده است.
او تاكید كرد: سال آینده برابر با هفتادمین سالگرد برقراری روابط بین دو كشور است حزب و دولت چین به روابط با كره شمالی بسیار اهمیت می دهد و این رهنمود تزلزل ناپذیر است.
رییس جمهوری چین با اشاره به اینكه اكنون روابط پكن و پیونگ یانگ وارد مرحله جدیدی شده است تاكید كرد «چین از مردم كره شمالی پشتیبانی می كند تا تحت رهبری 'كیم جونگ اون' راه توسعه هماهنگ با وضعیت كشور خود را جست و جو كنند».
'ری یونگ هو' وزیر خارجه كره شمالی نیز در این دیدار ضمن تحویل پیام 'كیم جونگ اون' به 'شی جین پینگ'، تاكید كرد: كره شمالی مایل است همراه با چین، ضمن گرامیداشت هفتادمین سالگرد برقراری روابط كره شمالی و چین، دوستی سنتی و همكاری دو جانبه را تقویت بخشد.
او گفت: كره شمالی سرگرم «عاری سازی شبه جزیره كره از سلاح های هسته ای» است و مایل است با چین درباره صلح و ثبات شبه جزیره كره و منطقه هماهنگی داشته باشد و تماس خود را حفظ كند.
وزیر خارجه كره شمالی همچنین در این دیدار در جریان گفت و گوهای 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریكا و 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین در حاشیه نشست سران گروه بیست در آرژانتین قرار گرفت.
'ری یونگ هو' وزیر خارجه كره شمالی روز پنجشنبه برای گفت و گو با رهبران چین وارد پكن شد.
او ساعتی پیش نیز با 'وانگ یی' همتای چینی اش در مهمانسرای دولتی دیائوتو در پكن دیدار كرد.
وزیر خارجه كره شمالی در این دیدار اعلام كرد «پیونگ یانگ همچنان متعهد به خلع سلاح هسته ای است».
كره شمالی روابط خوب و مناسبی با چین دارد و 'كیم جونگ اون' رهبر كره شمالی نیز در سال جاری میلادی سه بار به چین سفر كرد و با 'شی جین پینگ' رییس جمهوری این كشور دیدار و گفت و گو نمود.
**آساق**1904**