دست رد كشوهای آفریقایی بر سینه آمریكا درخصوص قطعنامه ضد حماس

الجزیره-ایرنا- قطعنامه پیشنهادی آمریكا ضد جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) روز پنجشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل به رای گذاشته شد اما بسیاری از كشورهای جهان و از جمله كشورهای آفریقایی بر سینه آمریكا دست رد زده و با آن موافقت نكردند و در نتیجه آمریكا متحمل شكست دیگری شد.

به گزارش ایرنا، 25 كشور آفریقایی شامل الجزایر، مصر، تونس، مغرب ، سودان، موریتانی، بوتسوانا، كومور، كنگو، جیبوتی، گامبیا، گینه، مالی، جزیره موریس، موزامبیك، نامیبیا، نیجر، نیجریه، سنگال، سیرالئون، سومالی، آفریقای جنوبی، زامبیا، زیمبابوه، لیبی به این قطعنامه رای منفی داده، 11 كشور آنگولا، بوركینافاسو، كامرون،ساحل عاج، گینه استوایی، اتیوپی، گابن، غنا، گینه بیسائو، كنیا و اوگاندا به آن رای ممتنع داده و 6 كشور بنین، بروندی ،چاد، آفریقای مركزی،ماداگاسكار و توگو نیز در این رای گیری شركت نكردند.
از میان كشورهای آفریقایی تنها هفت كشور كیپ ورد، لسوتو، لیبریا، مالاوی، رواندا، سودان جنوبی و اریتره به این قطعنامه پیشنهادی رای مثبت دادند كه البته این كشورها در آفریقا به عنوان كشورهای اثرگذار شناخته نمی شوند.
قطعنامه پیشنهادی آمریكا ضد حماس نتوانست دو سوم آرای مجمع عمومی سازمان ملل متحد را به دست آورد و از گردونه تصویب خارج شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نشست عصر پنج شنبه خود 86 رای موافق، 57 رای مخالف و 33 رای ممتنع به قطعنامه پیشنهادی آمریكا برای محكوم كردن حماس داد.
از آن جا كه پیش از این، تصویب شده بود كه این قطعنامه باید دو سوم آرای مجمع عمومی یعنی حداقل 99 رای را به دست آورد، شكستی دیگر برای آمریكا و رژیم صهیونیستی و اروپایی هایی كه این بار پشت آمریكا قرار گرفته بودند، تحمیل كرد و در این میان كشورهای آفریقایی نقش زیادی در این كار داشتند.
این روزها مخالفت با سیاست های آمریكایی در جهان افزایش یافته و جلسه روز گذشته مجمع عمومی سازمان ملل نشان داد كه یكجانبه گرایی و حمایت های همه جانبه آمریكا از صهیونیست ها نمی تواند باعث چشم پوشی كشورهای جهان از جنایات این رژیم شود.
رژیم صهیونیستی طی سال های گذشته تلاش زیادی برای نفوذ در آفریقا به روش های مختلف كرده است و اخیرا نیز رئیس جمهوری چاد به فلسطین اشغالی رفت و با مقام های رژیم صهیونیستی دیدار كرد اما این باعث نشد این كشور به قطعنامه ضد حماس رای مثبت دهد.
خاورم **2041**