ایران با ماهواره پیام امیركبیر در نمایشگاه 'باكو تل' حضور یافت

باكو - ایرنا - ایران امسال با ماهواره پیام امیركبیر در بیست و چهارمین نمایشگاه ارتباطات، نوآوری و فناوری های پیشرفته - باكو تل - 2018 ، حضور یافته و توانمندی خود در عرصه ساخت ماهواره های سنجشی را به نمایش گذاشته است.

حضور در نمایشگاه های بین المللی و معرفی دستاوردهای علمی كشورمان ، گامی در جهت صادرات خدمات فنی و مهندسی و مشاركت با كشورهای دیگر در اجرای پروژه های دانش بنیان است .
«وفا صدقی» مدیر كنترل سیستم پروژه ماهواره پیام دانشگاه صنعتی امیركبیر روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به دستاورد های ایران در حوزه فضا و ساخت ماهواره درباره پروژه پیام امیركبیر، گفت: ماهواره پیام، سه ماموریت اصلی شامل تصویر برداری از سطح زمین با هدف پایش تغییرات زیست محیطی ، سنجش تشعشات، ذخیره و ارسال پیام كاربران را دارد و همزمان 256 كاربر را می تواند سرویس دهد.
وی افزود: تیم ما متشكل از اساتید و دانش آموختگان دانشگاه امیر كبیر هستند و با افتخار بعد از تلاش مداوم، مدل های مهندسی ، كیفی و پرواز ماهواره را آماده كردند و الان آماده پرتاب است .
وی، درباره جایگاه كشورمان در حوزه فضا و در سطح جهانی گفت: جایگاه ایران در این حوزه بسیار امیدوار كننده و رو به پیشرفت است و ما در حوزه فضا توانستیم ماهواره ای به وزن 100 كیلوگرم بسازیم و امكان ساخت ماهواره سنجشی را پیدا كردیم.
صدقی افزود: امیدواریم همه اینها پلی باشد برای ساخت ماهواره های ژئو كه در مدار زمین آهنگ و با هدف ارسال تصاویر ویدیویی و تلویزیونی قرار می گیرند.
وی افزود: نكته بسیار امیدوار كننده این است كه ما توانستیم این فناوری را بومی كنیم تا مثل دیگر كشورها ماهواره نخریم .
مدیر كنترل سیستم پروژه ماهواره دانشگاه صنعتی امیر كبیر اظهار داشت : این ماهواره ها در كشورمان ساخته و تست شده، زیر ساخت های تست ایجاد و دانش و فنآوری لازم برای تست ها فراهم شده است و ما می توانیم با اعتماد به نفس تیمی از جوانان متخصص و متعهد را تحویل كشور بدهیم .
صدقی افزود: نكته مهم این است كه ما توانستیم دانش فضایی و این فنآوری را در داخل كشور نهادینه كنیم .
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات كه همزمان با برپایی نمایشگاه باكو تل به جمهوری آذربایجان سفر كرده بود ، از توافق دو كشور ایران و آذربایجان در مورد ساخت ماهواره سنجشی مشترك با استفاده از توان علمی دو كشور خبر داد.
نمایشگاه بین‌المللی « باكو تل -2018» با حضور 200 شركت از 20 كشور جهان از جمله 14 شركت ایرانی روز سه شنبه در باكو پایتخت جمهوری آذربایجان گشایش یافت و تا امروز جمعه بر پا است.
خاورم ** 337** 1579