استرالیا اولین صادركننده گاز مایع طبیعی در جهان شد

كوالالامپور- ایرنا- همزمان با برگزاری نشست كشورهای تولید كننده نفت 'اوپك' دروین اعلام شد، استرالیا با پشت سرگذاشتن قطر توانست نام خود را به عنوان اولین صادر كننده گازطبیعی مایع درجهان ثبت كند كه این امر به منزله ایجاد رقیب جدیدی برای صادركنندگان جهانی گاز ال ان جی ارزیابی شده است.

به گزارش ایرنا، اداره آمار استرالیا روز جمعه گزارشی منتشر كرد كه براساس آن، این كشور در ماه نوامبر (آبان 97) 6.55 میلیون تن گاز ال ان جی صادر كرد كه از 6.27 میلیون تن صادرات قطر در همین ماه بیشتر است.
یكصد و هفتاد و پنجمین نشست وزیران نفت اوپك از روز گذشته در وین پایتخت اتریش درحال برگزاری است.
طبق گزارش شركت انگلیسی بی پی، قطر در سال 2017 باز هم توانست با صادرات 103.4 میلیارد متر مكعب گاز ال ان جی نام خود را به عنوان اولین صادر كننده این گاز در جهان ثبت كند.
گاز مایع طبیعی سومین صادرات اصلی استرالیا به جهان است و زغال سنگ و آهن خام در رتبه های اول و دوم صادرات این كشور قرار دارد.
ارزش صادرات هر سه كالای استرالایی در 12 ماهه منتهی به اكتبر 2018 ( مهر97) 119.3 میلیارد دلار آمریكا برآورد شده است.
زغال سنگ ارزشمندترین كالای صادراتی استرالیا با 46.7 میلیارد دلار، سنگ آهن با 44.5 میلیاردل دلار و گاز مایع طبیعی با رقم 28 میلیارد دلار در 12ماهه مورد محاسبه بوده است.
مت كانوا وزیر منابع استرالیا روز جمعه به رسانه های این كشور گفت كه تمركز دولت اسكات موریسون در حال حاضر افزایش صادرات زغال سنگ است و سرمایه گذاری های خارجی در این زمینه در كشور تسهیل می شود.
وی افزود: صادرات این سه كالا برای استرالیا سودآوری بسیاری داشته و این روند نیز ادامه خواهد یافت.
چین، كره جنوبی،ژاپن، سنگاپور ، انگلیس، نیوزیلند و تایلند مهمترین وارد كنندگان سه كالاص صادراتی استرالیا هستند.
مدیرعامل شركت نفت قطر پیشتر اعلام كرده بود كه این كشور به عنوان بزرگترین صادر كننده گاز طبیعی مایع در جهان، قصد دارد تولید خود را تا سال 2024 حدود30 درصد افزایش دهد و تولید سالانه خود را نیز به 100 میلیون تن افزایش دهد.
اكنون استرالیا با افزایش تولید گاز ال ان جی، به عنوان رقیب اصلی قطر در این زمینه و همچنین یكی از رقبای اصلی تولید و صادركنندگان این گاز در جهان تبدیل شده است.
طبق گزارش های رسانه ای 16 كشور دارای بزرگترین ذخایر گازی در جهان هستند كه استرالیا در رتبه دوازدهم قراردارد.
آساق**1599**شبس**1613