۱۶ آذر ۱۳۹۷،‏ ۷:۰۷
کد خبر: 83125505
۰ نفر
1786 تخت به ظرفيت بيمارستان هاي قم اضافه مي شود

قم - ايرنا - معاون توسعه و منابع انساني دانشگاه علوم پزشكي قم گفت: در حال حاضر پنج بيمارستان با يك هزار و 786 تخت در اين استان در حال احداث است كه بر اساس جدول زمانبندي تا سال 1400 به بهره برداري خواهد رسيد.

علي اصغر اكرمي روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، افزود: با تكميل و بهره برداري از بيمارستان هاي اميرالمومنين(ع)، امجدي، قلب، مادر و يك هزار تختخوابي، تعداد تخت هاي بيمارستاني دولتي، خصوصي و خيريه در قم به سه هزار و 600 تخت مي رسد.
وي به طرح هاي در دست اقدام اشاره و بيان كرد: بيمارستان زنان و زايمان امجدي كه در محوطه بيمارستان شهيد بهشتي مي باشد، خيرساز است و در حال حاضر 25 درصد پيشرفت فيزيكي دارد.
وي افزود: بر اساس زمانبندي انجام شده اين بيمارستان در حال حاضر بايد 70 درصد پيشرفت فيزيكي داشته باشد، ولي منابع مالي طرح تامين نشده و احداث بيمارستان از برنامه زمانبندي عقب مي باشد.
اكرمي ادامه داد: اين بيمارستان داراي 110 تخت و در هفت طبقه احداث و در آن خدماتي در بخش زنان به صورت جامع و تخصصي ارائه مي شود.
وي اضافه كرد: با تكميل اين بيمارستان حلقه خدمات درماني و آموزشي در بيمارستان شهيد بهشتي كامل مي شود و بيمارستان هاي شهيد بهشتي، اميرالمومنين(ع) و امجدي تمام تخصص ها را دربرخواهد گرفت.
به گفته وي، در اين مجموعه بيمارستاني خدمات درماني در همه رشته ها به بيماران و خدمات آموزشي به دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي قابل ارائه مي باشد.
معاون دانشگاه علوم پزشكي قم در ادامه گفت: بيمارستان خيريه اميرالمومنين(ع) كه در محوطه بيمارستان شهيد بهشتي قم احداث شده است، داراي 231 تخت بيمارستاني است و براي احداث آن حدود 700 ميليارد ريال هزينه شده است.
به گفته اكرمي، اين بيمارستان با 21 هزار مترمربع زيربنا، در هفت طبقه احداث شده است و داراي پد هلي كوپتر روي بام براي انتقال مصدومان، بخش زنان، اعصاب و روان، جراحي، اطفال، ارتوپد، گوش و حلق و بيني، چشم و واحدهاي پاراكلينيكي از جمله تصويربرداري، سي تي اسكن، آزمايشگاه و داروخانه مي باشد.
وي با اشاره به پيشرفت حدود 97 درصدي بيمارستان، اضافه كرد: به دليل مشكلات مالي كه خير بيمارستان اميرالمومنين(ع) با آن مواجه شده، اين مركز درماني هنوز تكميل نشده و بايد زيرساخت شبكه بيمارستان و يو پي اس هاي تامين كننده برق اضطراري توسط خير تامين شود.
وي با بيان اين كه بيمارستان يك هزار تختخوابي نيز توسط موسسه توسعه پاسارگاد در حال ساخت است، خاطرنشان كرد: بر اساس زمانبندي صورت گرفته اين بيمارستان از پيشرفت فيزيكي مطلوبي برخوردار است و سقف طبقه چهارم كه آخرين مرحله در فاز نخست مي باشد، در حال تكميل است.
وي اضافه كرد: پس از اين مرحله، احداث بيمارستان وارد فرآيند تكميل زنجيره تاسيسات، فازهاي تفكيك بخش ها و نازك كاري مي شود.
به گفته اكرمي، 300 تخت در فاز نخست بيمارستان و 300 تخت ديگر نيز در فاز دوم تا سال 1399 راه اندازي مي شود و طبق تفاهم نامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اين موسسه، 60 درصد خدمات تخت هاي اين بيمارستان دولتي مي باشد و 40 درصد ديگر خصوصي است.
وي در ادامه به ساخت بيمارستان مادر اشاره كرد و گفت: احداث اين بيمارستان در مراحل پاياني مي باشد و ساخت و تجهيز آن بر عهده بخش خصوصي است، ولي معاونت درمان بر تامين تجهيزات استاندارد و مورد تاييد وزارت بهداشت و همچنين طراحي بخش هاي مختلف بيمارستان نظارت دارد.
وي با بيان اين كه قرار بود فاز نخست اين بيمارستان پارسال افتتاح شود، افزود: با توجه به مواجه شدن با مشكلات مالي، ساخت بيمارستان به تاخير افتاد، ولي بر اساس گفته باني بيمارستان فاز نخست كه شامل مجموعه هاي كلينيكي و پاراكلينيكي است در سال جاري به بهره برداري مي رسد.
معاون دانشگاه علوم پزشكي قم خاطرنشان كرد: اين بيمارستان در چهار طبقه و با محوريت بيماري هاي زنان احداث مي شود و داراي 110 تخت است.
وي همچنين گفت: بيمارستان قلب نيز تحت اشراف دفتر آيت الله سيد علي سيستاني از مراجع تقليد شيعيان در عراق، در حال ساخت است كه در مرحله صفر مي باشد و عمليات اجرايي با آزمايش مكانيك خاك و گودبرداري آغاز شده است.
وي افزود: بر اساس طرح اوليه قرار است اين بيمارستان در سه سال تكميل شود كه اميدواريم با توجه به عزم خاصي كه در متوليان دفتر آيت الله سيستاني وجود دارد اين مركز تا سال 1400 به بهره برداري برسد.
به گفته اكرمي، بيمارستان تخصصي و فوق تخصصي 335 تختخوابي قلب نيز با زيربناي 47 هزار مترمربع در 11 طبقه در بلوار مرجعيت قم در حال احداث است.
وي افزود: اين بيمارستان داراي بخش هاي بستري شامل داخلي، قلب، جراحي، زنان و زايمان، كودكان، اعصاب و روان، ان آي سي يو، آي سي يو، سي سي يو، اورژانس و بخش هاي تشخيصي درماني شامل آنژيوگرافي، تصويربرداري، دياليز، سنگ شكن، فيزيوتراپي و بازتواني، آزمايشات فيزيولوژيك و ريوي، آزمايشگاه باليني و پاتولوژي، گوارش و كبد، شيمي درماني، پزشكي هسته اي، راديولوژي و كلينيك هاي تخصصي، جراحي سرپايي، بستري موقت، بخش هاي خدماتي و اداري است.
/2085/ 1175