اشغالگری صهیونیست ها ریشه اصلی بحران خاورمیانه است

نیویورك- ایرنا- سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در مخالفت با قطعنامه پیشنهادی آمریكا علیه فلسطین، گفت: اشغالگری صهیونیست ها ریشه اصلی درگیری ها و بحران در خاورمیانه است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اسحاق آل حبیب عصر پنج شنبه به وقت محلی در مخالفت با قطعنامه پیشنهادی آمریكا علیه جنبش مقاومت فلسطین(حماس) افزود: این پیش نویس قطعنامه ماهیت واقعی سیاست خارجی ایالات متحده نسبت به فلسطینی ها را نشان می دهد؛ یك سیاست كه اساسا بر مبنای فریب، نادیده گرفتن كامل حقوق فلسطین و همچنین حمایت بی قید و شرط و همیشگی برای اسرائیل است.
وی ادامه داد: در این سیاست، مهم نیست كه چه جرمی مرتكب، چند كودك كشته می شوند و شیوه های بی رحمانه و غیرانسانی آن چه هنجارها و اصول اولیه ای را نقض می كند.
سفیر ایران در سازمان ملل متحد اضافه كرد: این پیش نویس قطعنامه بر مبنای فریبكاری است زیرا به طور كامل ریشه اصلی درگیری، یعنی اشغال غیر قانونی فلسطین توسط اسرائیل طی دهه ها را نادیده می گیرد. اشغالگری اسرائیل، علت اصلی همه درگیری های خاورمیانه است.
آل حبیب با بیان اینكه اشغالگری، علت اصلی بیش از هفت دهه اقدامات وحشیانه اسرائیل نسبت به مردم فلسطین است، اظهار كرد: این دلیل اصلی نقض مداوم حقوق بنیادین فلسطینی ها و دیگر اعرابی است كه تحت اشغالگری اسرائیل زندگی می كنند. این دلیل اصلی رنج و بی عدالتی است كه به فلسطینیان تحمیل شده و منجر به بی خانمانی حدود 6 میلیون پناهنده شده است.
وی تاكید كرد: به همین دلیل است كه فلسطینی ها اعم از مسلمان و مسیحی، از وضعیتی معادل پاكسازی نژادی رنج می برند. بدتر از آن، در نوار غزه، نزدیك به دو میلیون فلسطینی همچنان تحت محاصره خفه كننده اسرائیل زندگی می كنند.
سفیر ایران در سازمان ملل متحد تصریح كرد: این محاصره غیرقانونی و غیرانسانی غزه را به زندانی نفس گیر و سكونت ناپذیر تبدیل كرده است. این وضعیت یك مجازات جمعی واقعی علیه كل جمعیت غزه از جمله زنان و كودكان و یك جنایت جنگی است.
آل حبیب با اشاره به كشتار بیش از 160 فلسطینی و صدمه زدن هزاران نفر دیگر آنها در ماه مارس، گفت: شهرك سازی غیرقانونی در سرزمین های اشغالی، دیگر واقعیتی است كه پیش نویس قطعنامه عمدا و به طور كامل نادیده گرفته است.
وی این كار رژیم صهیونیستی را نه تنها «نقض آشكار كنوانسیون چهارم ژنو» بلكه «یك جرم جنگی» توصیف كرد و ادامه داد: شهرك سازی های غیرقانونی نشان می دهد كه رژیم اسرائیل هرگز قصد و علاقه ای به صلح با فلسطینی ها نداشته است.
سفیر ایران با اعتراض به سیاست های یكجانبه آمریكا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، اضافه كرد: اسرائیل همچنان به طور كامل از هر گونه حق تشكیلات خودگردان فلسطینی ها سر باز می زند كه در قانون نژادپرستانه اخیر 'یك دولت یهودی' دیده می شود.
آل حبیب یادآور شد: علاوه بر این، این رژیم اقدامات بی سابقه ای را برای سرعت بخشیدن به یهودی سازی قدس همچون تغییر ساختار جمعیتی، تغییر هویت مذهبی و فرهنگی آن یا از بین بردن نمادهای مسیحی و مسلمان در این شهر مقدس انجام داده است.
وی همچنین قطعنامه پیشنهادی آمریكا را توجیه كننده تجاوزهای رژیم صهیونیستی به فلسطین دانست و اظهار كرد: این قطعنامه تلاش می كند قطعنامه های مرتبط سازمان ملل متحد كه در طول دهه ها در حمایت از تحقق كامل حقوق فلسطین تصویب شده است، نادیده گرفته شوند. بنابراین، نه تنها هدف حماس بلكه چند جانبه گرایی و حمایت طولانی مدتی است كه سازمان ملل متحد و كشورهای عضو آن به ملت فلسطین داشته اند.
معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد با تاكید بر اینكه جمهوری اسلامی به طور كامل این پیش نویس را رد می كند، گفت: ما علیه این پیش نویس قطعنامه رای خواهیم داد و از همه كشورهای عضو نیز می خواهیم با آن مخالفت كنند.
آل حبیب تصریح كرد: ما حماس را به عنوان یك جنبش مقاومت قانونی می شناسیم كه برای آزادی سرزمین فلسطین از اشغالگری خارجی مبارزه می كند. حماس بخشی از مردم فلسطین است و از شهروندان فلسطینی در مقابل تهاجم نظامی اسرائیل دفاع می كند. با هر معیاری، این حق قانونی ذاتی تحت قوانین بین المللی است.
قطعنامه پیشنهادی آمریكا علیه جنبش مقاومت فلسطین نتوانست آرای لازم را به دست آورد و تنها انزوای آمریكا را در صحنه بین المللی رقم زد.
اروپام*1429