وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: توسعه چابهار رویكرد ملی است

چابهار- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توسعه چابهار رویكرد ملی است كه نقش موثری در دیپلماسی شمال و جنوب دارد.

به گزارش ایرنا سید عباس صالحی پنجشنبه شب در دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان های چابهار، كنارك، سرباز و قصرقند در سالن همایش های بندرچابهار اظهار داشت: چابهار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به طوری كه رئیس جمهوری تاكید ویژه ای برای توسعه این شهرستان دارند.
وی بیان كرد: چابهار ویژگی های فرهنگی و هنری بسیار زیادی دارد كه نیازمند نگاه ویژه است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تمام توجه ها به توسعه چابهار معطوف شده است زیرا توسعه سیستان و بلوچستان را در پی دارد.
وی بیان كرد: چابهار اهمیت خاصی در زمینه های مختلف دارد و هنرمندان آن نیز نقش آفرین خوبی هستند و همیشه خوش می درخشند.
صالحی تصریح كرد: اهتمام و نگاه ویژه دولتمردان به پروژه های توسعه ای منطقه سال به سال در حاكمیت و دولت تقویت می شود.
وی ادامه داد: با توجه به اینكه چابهار را دریچه توسعه ملی می دانیم باید نسبت های آن را با فرهنگ و جامعه رصد كنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هم اینك سیستان وبلوچستان حركت به سوی كم كردن فاصله هاست و این استان كم كم بسوی شاخص های ملی و استاندارد قدم بر می دارد.
وی از استاندار سیستان و بلوچستان، نمایندگان مجلس و فرمانداران استان خواست با نگاه های فرهنگی و مثبت بسیاری از مشكلات را مرتفع كنند.
صالحی با اشاره به تهیه تفاهمنامه ای با منطقه آزاد چابهار افزود: باید چابهار به یكی از پایگاههای مدولباس و مدرسه هنر تبدیل شود و در این رابطه همكاری لازم را انجام می دهیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سایر وزارتخانه ها خواست با پیوست های فرهنگی پروژه های توسعه فرهنگی را همراه با توسعه اقتصادی پیش ببرند.
وی ادامه داد: حوزه فرهنگ و هنر باید یكی از مهمترین محرك های اقتصادی این استان باشد تا مسائلی چون بیمه هنرمندان، حمایت از فرهنگ های بلوچی، حمایت از هنرمندان و معیشت آنان و اقتصاد فرهنگ و هنر بصورت طبیعی تر در گردش باشد.
صالحی تصریح كرد: همه باید دست به دست هم بدهیم تا به مسیر قابل اطمینان تری برسیم و توسعه فرهنگی و توسعه اقتصادی همراهی بیشتری داشته باشند.
وی افزود: توسعه فرهنگی در چابهار نیاز است و باید پیش نیازهای آن بخوبی ارزیابی و تحلیل شود تا مشكلات دیگر پیش نیاید.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان كرد: رئیس جمهوری همیشه در مورد توسعه چابهار حرف می زند و مسئولان نگاه خوب و توسعه ای به این منطقه دارند.

استاندار سیستان و بلوچستان نیز با تسلیت حادثه چابهار اظهار داشت: دشمنان فكر می كنند كه با این اقدامات می توانند در روند پیشرفت جامعه تاثیر گذار باشند.
احمدعلی موهبتی افزود: اتفاقات چابهار باید به طور جدی پیگیری شود زیرا تاثیرات زیادی در كشور دارد.
وی تصریح كرد: چابهار ظرفیت های فرهنگی خوبی دارد كه باید از ظرفیت ها به خوبی بهره برد.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: نگاه به حوزه فرهنگ و هنر تضمین دهنده بخش های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جامعه دارد.
وی تصریح كرد: سیستان و بلوچستان در خط مقدم امنیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی قرار دارد.
موهبتی بیان كرد: به دنبال تفاهم نامه ۶ جانبه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه فرهنگ و هنر سیستان و بلوچستان هستیم.
وی گفت: با اقدامات فرهنگی می توان تمام اقدامات دشمنان را در دو سوی مرزها خنثی كرد.
استاندار تصریح كرد: سیستان و بلوچستان شرایطی دارد كه تمام اقوام و‌مذاهب از سراسر كشور در این استان به خوبی و مسالمت آمیز در كنار هم زندگی می كنند.
وی بیان كرد: مردمان سیستان و بلوچستان خونگرم و مهمان نواز هستند و امیدواریم كه با نگاه ویژه ای كه رهبری معظم و دولت دارد شاخص های این استان ارتقا پیدا كند.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: مردم بخشی از درآمدهای خودشان را در زمینه فرهنگ و هنر هزینه كنند.
به گزارش ایرنا، رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار و شماری از هنرمندان نیز در این جلسه خواستار توجه بیشتر برای راه اندازی سینما، حمایت از هنرمندان، توجه به اصل 15 قانون اساسی و حمایت از چاپ كتاب و راه اندازی استودیو برای ضبط شعرهای خوانندگان بلوچی شدند.
3043 **6081