دين و فرهنگ محور ديدار اسقف كره جنوبي و سرپرست استانداري يزد

يزد - ايرنا - اسقف اعظم كره جنوبي شامگاه پنجشنبه در جريان سفر به استان يزد با سرپرست استانداري اين استان ديدار و در خصوص موضوع دين و فرهنگ گفت و گو كرد.

به گزارش ايرنا، دكتر محمدعلي طالبي سرپرست استانداري يزد در اين ديدار با تشريح تاريخچه استان گفت: اين استان و شهر يزد از مناطق مذهبي ايران است كه از ديرباز محل همزيستي پيروان اديان مختلف الهي بوده و جامعه مسلمانان، زرتشتيان و كليميان در اين منطقه با صلح و دوستي در كنار يكديگر زندگي مي كنند.
وي ادامه داد: تاثير اعتقادات مذهبي و فرهنگ ساكنان يزد در معماري بومي اين استان مشهود و بستر گفت و گوي فرهنگ ها و اديان مختلف در يزد از گذشته تاكنون فراهم بوده است .
طالبي يادآور شد: در سالهاي اخير انجمن هاي مختلفي با هدف گسترش صلح در اين استان فعال شده و از برنامه هاي دولت در اين استان كمك به گفت و گوي ميان اديان و تمدنها به ميزباني يزد است.
وي تصريح كرد: مردم استان يزد روحيه صلح طلبي و مسالمت جويي دارند و از اين نظر تشابهات فرهنگي ميان مردم اين استان و مردم كره جنوبي وجود دارد.
سرپرست استانداري يزد ثبت جهاني بافت تاريخي شهر يزد از سوي يونسكو به عنوان اولين شهر تاريخي ايران كه ثبت جهاني شده و خواهرخواندگي اين شهر با ديگر شهرهاي جهان را از ظرفيتهايي فرهنگي مهم در يزد برشمرد و گفت: به دليل وجود جاذبه هاي تاريخي ارزشمند در اين استان ميزان بازديد جهانگردان از اين جاذبه ها در پنج سال اخير حدود پنج برابر شده است.
سرپرست استانداري يزد ابزار اميداوري كرد تلاش هاي اسقف اعظم كره جنوبي با محوريت دين به پيوند هرچه بيشتر ملتها كمك كند.
اسقف اعظم كره جنوبي نيز با قدرداني از سرپرست استانداري يزد كه فرصتي براي اين ديدار اختصاص داد، گفت: فرهنگ فراتر از همه ماديات است و مي تواند بستر مناسبي براي پيوند ميان ملتها و اقوام مختلف باشد.
كيم هي جونگ افزود: تلاش مسئولان استان يزد براي ايجاد و تقويت تشكلهاي مردمي فعال در زمينه صلح و دوستي قابل تقدير است زيرا اقدامات فرهنگي و ارتباط ميان فرهنگ ها مي تواند مردم را به خدا نزديكتر كند.
در پايان اين ديدار اسقف اعظم كره جنوبي با شعار صلح و دوستي هدايايي به سرپرست استانداري يزد اهداء كرد و از سوي دكتر طالبي نيز هدايايي از صنايع دستي استان به اين شخصيت مذهبي اهداء شد.
اسقف اعظم كره جنوبي براي شركت در هفتمين دوره گفت وگوي اديان به ايران سفر كرده كه علاوه بر ديدار با شخصيتهاي ديني در پايتخت، سفر به شهرهاي يزد و قم نيز در برنامه هاي اين شخصيت مذهبي و هيات همراه قرار دارد.
6014/