عضو سنا خواستار اخراج سفیر عربستان از آمریكا شد

تهران- ایرنا- «دیك دوربین» نایب رئیس فراكسیون حزب دمكرات در سنای آمریكا روز پنجشنبه با اشاره به نقش «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی در قتل روزنامه‌نگار «جمال خاشقچی»، خواستار اخراج سفیر این كشور از خاك آمریكا شد.

به گزارش ایرنا، وی در صفحه توئیتر خود نوشت: با توجه به نقش مستقیم ولیعهد سعودی در ربایش و قتل خاشقچی، باید رسماً سفیر عربستان سعودی را اخراج كنیم.
دوربین ادامه داد: لازم است از هم‌پیمانان آمریكا هم بخواهیم كه چنین اقدامی انجام دهند.
به نوشته رسانه‌های آمریكا «خالد بن سلمان» سفیر عربستان سعودی و برادر كوچكتر محمد بن سلمان از طرح قتل خاشقچی باخبر بوده و این موضوع برای مقام‌های آمریكایی به اثبات رسیده است.
بر اساس مشروح مكالماتی كه در اختیار نهادهای اطلاعاتی این كشور قرار گرفته، وی خود به خاشقچی اطمینان داده بود كه امنیتش در كنسولگری عربستان در استانبول تأمین خواهد بود. با این وجود، خاشقچی پس از ورود به این مكان، بسرعت به قتل رسید.
وی در مقالاتی كه در روزنامه واشنگتن‌پست می‌نوشت، از جنگ عربستان در یمن، بحران اقتصادی ریاض با كانادا و دستگیری مدافعان حقوق زنان انتقاد می كرد؛ موضوعی كه می‌تواند انگیزه قتل او به دست نیروهای امنیتی سعودی باشد.
«جینا هاسپل» رئیس سیا این هفته در نشستی با سناتورهای ارشد آمریكایی كه پشت درهای بسته برگزار شد، گزارشی از پرونده خاشقچی به آن‌ها ارائه داده بود.
به گفته نمایندگان حاضر در این جلسه، كمترین شكی وجود ندارد كه ولیعهد سعودی و مقام‌های عالی‌رتبه این كشور مستقیماً در قتل این روزنامه‌نگار نقش داشته‌اند.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا اما تاكنون از مدارك آشكار در این زمینه چشم پوشی و روابط سیاسی و نظامی دو كشور را بهانه ای برای سرپوش نهادن بر این جنایت كرده است.
شبس**9386**1613