۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۸
کد خبر 83125413
۰ نفر
احساس امنیت و آرامش در چابهار

زاهدان- ایرنا - همین یك ماه پیش بود كه خبر معافیت بندر چابهار از تحریم های آمریكا مخابره شد و نشان داد كه هیچ یك از كشورها نمی توانند از موقعیت ویژه و استراتژیك این بندر اقیانوسی چشم پوشی كنند اما حالا تروریستها قصد دارند با اقدامات كور این منطقه را دستخوش ناامنی كنند؛ زهی خیال باطل.

به گزارش ایرنا بعد از معافیت چابهار از تحریم های اقتصادی آمریكا اهمیت این شهر بندری برای توسعه اقتصادی كشور دوچندان شد اما امروز گروهك تروریستی سعی كرد با اقدامی كور چهره امن این شهر را مخدوش كند.
غافل از اینكه صدای امروز انفجار در قلب توسعه ایران نتیجه ای جز هوشیاری و تلاش بیشتر برای پیشرفت نداشت.
افتتاح سه طرح سرمایه گذاری توسط معاونان وزیر راه و شهرسازی امروز بعد از این حادثه ناموفق نشان داد كه توسعه و سرمایه گذاری در این شهر به صورت جدی ادامه دارد و این موضوع در سیاست های كلان نظام گنجیده است.
سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به چابهار مهر تایید دیگری بر بی اهمیت بودن این قبیل اقدامات كور و ناجوانمردانه است.
مردم چابهار نیز آنچه را كه در این منطقه می بینند از صدایی كه امروز شنیدند بیشتر باور دارند و در كمال آرامش به روال عادی زندگی خود ادامه می دهند.
گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا از سطح خیابان ها، ساحل و مناطق تجاری چابهار حاكی از آن است كه این صدای تفرقه افكن و ضد توسعه در مهمترین كریدور تجاری منطقه تاثیری نداشته و مردم در آرامش كامل به كار روزمره و رفت و آمد معمول خود مشغولند و گویا هیچ اتفاقی نیفتاده است.

** امیدواری مردم با افزایش توجه دولت
عبدالرحمن جدگال یكی از كسبه بازار چابهار به خبرنگار ایرنا گفت: چندین سال است كه توجه دولت به چابهار به صورت جدی در قالب طرح های بزرگی مانند توسعه ظرفیت بنادر موجب امیدواری روز افزون مردم این شهرستان شده است.
وی ادامه داد: این توجه با معافیت بنادر چابهار از تحریم های ظالمانه آمریكا امیدواری مردم را بیش از پیش افزایش داد به طوری كه دیگر چابهار فقط برای سیستان و بلوچستان مهم نیست بلكه به یك منطقه استراتژیك در كشور تبدیل شده است و پیشرفت آن مساوی با پیشرفت كشور است.
این شهروند چابهاری افزود: دشمنان جمهوری اسلامی ایران از جمله عربستان و انگلیس و آمریكا چشم دیدن این توسعه و پیشرفت را ندارند و می خواهند از این طریق سرمایه گذاران را فراری دهند.
وی تصریح كرد: اما مردم به خوبی می دانند كه این قبیل اتفاقات فقط برای ایجاد ترس و دلهره است و به این آسانی نمی توان امنیت این مملكت را خدشه دار كرد.

** زندگی عادی جاری است
مرتضی ملكی یكی از مسافران حاضر در مراكز خرید منطقه آزاد تجاری چابهار نیز به خبرنگار ایرنا گفت: چهار روز است كه برای اولین بار به چابهار سفر كردم چون از دیگران شنیده بودم در این فصل از سال چابهار هوایی مطبوع و خنك دارد.
وی افزود: از نخستین روز ورود تاكنون سفر خود را با دیدن مناطق دیدنی، جاذبه های طبیعی و تفریح در سواحل گذراندیم و خاطرات بسیار خوشایندی از این سفر برای ما رقم خورد.
این مسافر میهمان ادامه داد: متاسفانه امروز انفجاری در شهر چابهار رخ داد كه با توجه به امنیت و آرامشی كه در چند روز گذشته شاهد بودیم برایمان تعجب آور بود.
وی تصریح كرد: در ساعات ابتدایی كمی دچار ترس و اضطراب شدیم اما بعد از گدشت ساعتی وقتی اوضاع به حالت عادی بازگشت با آرامشی كه در مردم بومی وجود داشت ما نیز خاطر جمع شدیم.
ملكی خاطرنشان كرد: اكنون هم برای خرید به منطقه آزاد چابهار آمدیم و برایم جالب است كه هم مردم و هم فروشندگان مانند روزهای دیگر سرگرم خرید و كاسبی هستند.

** چابهار در مركز توجه جهانی
یكی دیگر از شهروندان چابهاری نیز به خبرنگار ایرنا گفت: حدود سه سال است كه برای كار به این شهر مهاجرت كردیم.
رضا بامری ادامه داد: در این مدت هر سال شاهد بهبود شرایط كسب و كار و رونق اقتصادی در چابهار هستیم.
وی افزود: حوادث تروریستی مانند حادثه امروز هم از سوی دشمنان این نظام و ملت برای ایجاد احساس ناامنی و جلوگیری از پیشرفت اجرا شده است چرا كه هیچ گروه تروریستی حاضر نیست عملیات خود را در منطقه ای محروم و یا به دور از توجهات ملی و بین المللی انجام دهد.
بامری خاطر نشان كرد: این روزها معافیت چابهار از تحریم های اقتصادی این بندر را در مركز توجه جامعه جهانی قرار داده است به طوری كه چابهار چهره ای بین المللی به خود گرفته است.
وی ادامه داد: به طور قطع هنوز هم كسانی هستند كه نمی خواهند چابهار و یا حتی سیستان و بلوچستان به توسعه دست یابد چرا كه در سایه محرومیت و ناامنی بسیاری از خواسته های آنان بهتر برآورده می شود.
عبدالرحمان یوسف زهی یكی دیگر از شهروندان چابهاری گفت: دشمنان ایران بدانند كه این قبیل حركات ناجوانمردانه نه تنها هیچ تاثیری در اتحاد و همبستگی مردم این استان ندارد بلكه آنان را برای حفاظت از دستاوردهای انقلاب شان مستحكم و منسجم تر می كند.
وی افزود: این اقدام تروریستی هیچ تاثیری در رفت و آمد، كسب و كار و زندگی روزمره مردم نداشت و آرامش موجود در میان مردمی كه برای خرید در بازارها و تفریح در ساحل حضور دارند نشان می دهد كه ملت ایران چون فولاد آبدیده شده است و ترس و وحشتی از استكبار و نوكران سرسپرده آنها ندارند.

** حادثه تروریستی چابهار
فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان عصر پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: راننده یك دستگاه خودرو وانت حامل مقدار زیادی مواد منفجره در حال تردد در یكی از خیابانها چابهار بوده كه به قصد اقدام تروریستی به یكباره به سمت یكی از مقرهای انتظامی این شهر تغییر مسیر داده است.
سردار محمد قنبری ادامه داد: در این حادثه به علت وجود موانع در مقابل درب ورودی و هوشیاری و اقدام به موقع نیروهای انتظامی مستقر در محل ستاد عامل انتحاری موفق به ورود به مقر انتظامی نشد و با اقدام شجاعانه این نیروها به هلاكت رسید.
فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان با بیان اینكه اوضاع شهر چابهار كاملا تحت كنترل است گفت: هم اینك شهر در وضعیت عادی قرار دارد و جای هیچ گونه نگرانی نیست.
به گزارش ایرنا شهرستان چابهار از شرق با كشور پاكستان، از جنوب با دریای عمان(مكران)، از غرب با بندر كنارك و از شمال به شهرستانهای دیگر سیستان و بلوچستان متصل است.
بندر و منطقه آزاد چابهار در فاصله 645 كیلومتری جنوب زاهدان مركز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است
9908 **6081