اكوادور: تضمين‌ كافي براي خروج آسانژ از سفارت ارائه شده است

تهران – ايرنا – رئيس جمهوري اكوادور روز پنجشنبه اعلام كرد كه دولت انگليس به «جوليان آسانژ» موسس پايگاه اينترنتي افشاگر «ويكي ليكس» تضمين داده است كه در صورت خروج از سفارت اكوادور در لندن، به هيچ كشور ثالثي كه در آن با خطر اعدام مواجه باشد، مسترد نخواهد شد.

به گزارش ايرنا به نقل از آسوشيتدپرس، «لنين مورنو» در يك مصاحبه راديويي گفت كه با توجه به تضمين‌هاي مكتوب دريافت شده، آسانژ پس از گذشت 6 سال قادر به ترك سفارت اين كشور خواهد بود.
وي از سال 2012 در پي تاييد حكم استردادش به سوئد در ارتباط با يك پرونده‌ آزار و اذيت جنسي، به سفارت اكوادور در لندن پناهنده شده بود.
دادگاه سوئد بعدها از او در برخي موارد رفع اتهام كرد؛ اما وي همچنان به علت نقض تعهدات مربوط به وثيقه‌، در انگليس تحت تعقيب است.
آسانژ كه يد طولايي در افشاي اسناد محرمانه نهادهاي آمريكايي از طريق تارنماي اينترنتي ويكي ليكس دارد، بارها ابراز نگراني كرده بود كه در صورت بازگشت به سوئد، به مقام‌هاي آمريكايي تحويل داده شود.
اظهارات روز پنجشنبه رئيس جمهوري اكوادور در شرايطي است كه پيشتر رسانه‌ها از درخواست دولت اين كشور براي پايان پناهندگي وي خبر داده بودند.
او مهرماه سال جاري پس از قطع دسترسي‌اش به اينترنت از سوي مقام‌هاي اكوادور، از سردبيري ويكي ليكس استعفا داده بود.
تيم حقوقي آسانژ هم‌اكنون در حال ارزيابي گام‌هاي احتمالي بعدي پس از دريافت تضمين‌هاي لازم براي خروج از سفارت است.
از جمله موارد اتهامي عليه آسانژ در آمريكا، افشاي ايميل‌هاي محرمانه اعضاي حزب دمكرات در جريان رقابت‌هاي انتخابات رياست جمهوري سال 2016اين كشور بود؛ موضوعي كه سايه سنگيني بر همايش معرفي نامزد اين حزب در انتخابات انداخت و حتي منجر به كناره‌گيري رئيس كميته ملي دمكرات شد.
شبس ** 9386 **1613