30 هزار فرصت شغلی در حوزه فرهنگ و هنر ایجاد می شود

زاهدان- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بر اساس توافق این وزارتخانه با سازمان برنامه و بودجه زمینه اشتغال 30 هزار نفر در حوزه فرهنگ و هنر از طریق اعطای تسهیلات اشتغالزایی فراهم می شود.

به گزارش ایرنا سید عباس صالحی پنجشنبه شب در دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر بلوچستان در ایرانشهر اظهار داشت: ارائه این تسهیلات كمك می كند تا زمینه اشتغال فعالان حوزه فرهنگ و هنر كشور فراهم شود.
وی ادامه داد: خرید آثار تولیدی در فضای حوزه فرهنگ و هنر مورد توجه این وزارتخانه است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه بیمه اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه گفت: شمار بیمه شدگان این حوزه از حدود 17 هزار نفر هم اینك به 30 هزار نفر افزایش یافته است.
صالحی ارتقای سرانه فرهنگی، تكمیل طرح های نیمه تمام، ایجاد فرصت های مكمل برای گسترش فضاهای فرهنگی و افزایش سرانه فرهنگ و هنر در سیستان و بلوچستان را از مهمترین برنامه های این وزارتخانه در این استان مرزی عنوان كرد.
وی گفت: در حمایت از هنرمندان مسیری را شروع كردیم كه طی كردن این مسیر با وجود منابع مالی دولتی راحت نیست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: زبان بلوچی به عنوان یك زبان ایرانی و تاثیر گذار در منطقه باید بیش از گذشته مورد حمایت های علمی قرار گیرد.
صالحی بیان كرد: مكتب خانه موسیقی كه مكمل استودیو در فضای شهرهای سیستان و بلوچستان است مورد توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
وی اظهار داشت: موسیقی محلی سیستان و بلوچستان به ویژه بلوچی می تواند به عنوان مزیت عمومی و منطقه ای باشد و مورد حمایت قرار گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مشكل نگارخانه های فرهنگی و هنری سیستان و بلوچستان را برطرف خواهیم كرد.
صالحی با بیان اینكه مركز پژوهش مرتبط با حوزه سفال كلپورگان مورد حمایت این وزارتخانه قرار گرفت گفت: حضور هنرمندان سیستان و بلوچستان در تهران و حتی كشورهای منطقه در این دوره در وزارتخانه لحاظ شده است تا هنرمندان فرصت حضور بیشتری را داشته باشند.
وی ادامه داد: در حوزه آموزشگاه ها و مراكز آموزشی سیستان و بلوچستان نیز تدابیر خاصی مدنظر قرار گرفته است.
صالحی تاكید كرد: مسائل مربوط به بیمه و معیشت هنرمندان كشور به ویژه سیستان و بلوچستان مورد توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سیستان و بلوچستان آنقدر ظرفیت دارد كه اگر پرده ها كنار رود این دارایی به سرمایه های پرباری برای استان تبدیل می شود.
وی با محكومیت حادثه تروریستی صبح امروز در چابهار گفت: تروریست ها به عنوان بدخواهان نظام و این منطقه می خواهند چهره زیبای سیستان و بلوچستان را زشت جلوه دهند تا دارایی های این استان شناسایی نشود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: سیستان و بلوچستان با جذابیت های بی نظیر و پیشینه تاریخی بی مانند باید بدرخشد و زمینه استفاده از این فرصت ها فراهم شود.
وی تاكید كرد: آنانی كه در این چند دهه كوشیدند كه چهره سیستان و بلوچستان را سرشار از خشونت و حمل و نقل مواد مخدر نشان بدهند خیانت جبران ناپذیری به این منطقه كرده اند.
صالحی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نگاه خاصی به سیستان و بلوچستان به عنوان حلقه ارتباطی ایران با آن سوی مرزها دارد.
وی ارتقای شاخص های فرهنگی و هنری سیستان و بلوچستان را از مهمترین برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر شمرد و گفت: حمایت از آثار تصویری اعم از عكس و فیلم سینمایی برای معرفی ظرفیت های این منطقه در دستور كار این وزارتخانه قرار دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاكید كرد: عكاسان و فیلمسازان داخلی و بیرونی، سیستان و بلوچستان را آنگونه كه هست نشان دهند نه آنگونه كه دشمنان می خواهند.
صالحی تصریح كرد: باید توجه گردشگران و سرمایه گذاران را به این استان معطوف كرد.
وی ادامه داد: اگر می خواهیم نگاه توسعه ای را در سیستان و بلوچستان قوی كنیم ابتدا باید تصورات را درباره این منطقه از طریق فیلم و عكس تغییر دهیم.
3213**7316 **6081