اوراسیا موافقت نامه محدوده آزاد تجاری با ایران را تایید كرد

مسكو - ایرنا - اجلاس سران كشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در سن پترزبورگ برگزار شد و در آن موافقت نامه ایجاد محدوده آزاد تجاری با ایران، مورد تایید قرار گرفت.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های روسیه، رهبران كشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا بسته ای از اسناد را امضا كردند كه در بین آنها اعتبار اجرایی موافقت نامه ایجاد محدوده آزاد تجاری بین این اتحادیه و كشورهای عضو آن از یك طرف و جمهوری اسلامی ایران از طرف دیگر وجود دارد.
در میان اسناد تایید شده كه تعداد آن 18 سند عنوان شده است، همچنین استراتژی توسعه فرآیند همگرایی در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، بودجه برای سال 2019، ایجاد بازار مشترك نفت و گاز و اجرای توافقنامه همكاری اقتصادی و بازرگانی میان چین و كشورهای عضو این اتحادیه تایید شد.
اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا به ریاست ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برگزار شد و در آن رئیسان جمهوری بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان و نخست وزیر ارمنستان شركت داشتند.
تیگران سركیسیان رئیس كمیسیون اقتصادی اتحادیه اقتصادی اوراسیا در اجلاس سن پترزبورگ خاطرنشان كرد كه كشورهای عضو این اتحادیه پیشنهاد ایجاد سیستم پرداخت های مالی برای پرداخت های دوجانبه بین این كشورها را بررسی می كنند.
رئیس جمهوری روسیه روز هشتم آذر با امضای توافقنامه ایجاد محدوده آزاد تجاری میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، آن را تایید و برای اجرا ابلاغ كرد.
گفتنی است ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا موافقتنامه موقت ایجاد محدوده آزاد تجاری را روز 27 اردیبهشت ماه در آستانه پایتخت قزاقستان امضا كردند.
شبس**اروپام**391*1346*1917