بيماريهاي قلبي و مغزي بيشترين علت مرگ و مير در قم است

قم- ايرنا- معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي قم گفت: بيماري هاي قلبي و مغزي بيشترين علت مرگ و مير در اين استان است و سرطان و تصادفات در رتبه هاي بعدي قرار دارد.

به گزارش ايرنا، محمد پرهام روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: با توجه به تغيير سبك زندگي وافزايش بي تحركي،شاهد رشد چشمگير بيماري هاي قلبي و مغزي و همچنين ديابت در سنين مختلف از جمله در ميان جوانان هستيم.
وي اضافه كرد: تغذيه افراد به ويژه تمايل به استفاده از غذاهاي آماده و فست فودها باعث افزايش وزن، فشار، چربي و قند خون افراد و در نتيجه بالا رفتن احتمال سكته هاي مغزي و قلبي شده است.
وي تاكيد كرد: افراد در همه سنين بايد ورزش و استفاده از غذاهاي سالم را در برنامه روزانه خود داشته باشند تا از بروز خطر ابتلا به بيماري ها كاسته شود.
به گفته پرهام، هر فرد بايد حداقل هفته اي پنج روز و روزي 30 تا 45 دقيقه فعاليت بدني قابل توجه داشته باشد.
وي گفت: در بيمارستان شهيد بهشتي بخش ويژه اي براي بيماران سكته مغزي و قلبي با حضور 24 ساعته متخصصان مربوطه در نظر گرفته شده كه به ترتيب با كدهاي 724 و 247 تعريف شده است.
وي افزود: اگر اين بيماران ظرف 2 ساعت بعد از بروز سكته به بيمارستان انتقال يابند، با داروهاي ويژه اي عروق گرفته شده آن ها باز و اين اقدام مي تواند مانع از كارافتادگي و مرگ و مير افراد شود.
به گفته معاون پرهام ،قم از نظر ارائه اين خدمات به بيماران جزو پنج استان برتر كشور است و بسياري از بيماران با اقدامات ساده پزشكي كه در اين بخش ها ارائه مي شود، به زندگي عادي برمي گردند.
وي با اشاره به طرح تحول نظام سلامت، گفت: اين طرح با وجود دشواريهاي بسيار در تامين بودجه اجرايي شد و افزايش دريافتي پزشكان، كاهش زيرميزي و پرداختي مردم از جمله نتايج خوب اين طرح بود.
وي افزود: در صورتي كه اجراي طرح تحول نظام سلامت منابع پايدار مالي داشته باشد و در اين راستا بودجه هاي مشخصي مصوب شود كه قابل تغيير نباشد و هزينه هاي آن به طور مناسب مديريت شود، مي توان خدمات درماني خوب ارائه و هزينه هاي درمان را نيز كاهش داد.
پرهام با بيان اين كه استان قم از ظرفيت بالايي در توريسم درماني برخوردار است، افزود: قم جزو شهرهاي زائرپذير خارجي مي باشد و در همين راستا بخشي در بيمارستان فرقاني براي ارائه خدمات درماني ويژه زائران خارجي راه اندازي شده است.
وي افزود: با توجه به افزايش ارزش دلار، توريسم درماني مي تواند ارزآوري قابل توجهي براي كشور داشته باشد.
وي گفت: مركز ناباروري ريحانه نيز در بيمارستان فرقاني راه اندازي شده كه هزينه هاي دريافتي از بيماران بر اساس تعرفه هاي دولتي است و چندين فوق متخصص نازايي در اين مركز مشغول به كار مي باشد.
معاون دانشگاه علوم پزشكي قم افزود: با توجه به اين كه بين 10 تا 20 درصد زوج ها مشكلات بارداري دارند، اگر در اين زمينه سرمايه گذاري بيشتري شود، خدمات قابل توجهي ارائه خواهد شد.
وي در ادامه با بيان اين كه نظارت چالش اصلي بخش درمان است، گفت: بايد از دخالت افرادي كه در قالب طب سنتي بدون دارا بودن تخصص و تعهد اقدام به درمان بيماران و تجويز داروهاي گياهي تجويز مي كنند، جلوگيري نمود.
وي افزود: مردم نيز بايد با اطلاع از عوارض و فوايد داروهاي گياهي، تركيبات اين دارو و مشخصات بهداشتي آن اقدام به استفاده از دارو نمايند.
پرهام اضافه كرد: دانشكده طب سنتي دانشگاه علوم پزشكي با به كارگيري متخصصاني كه آشنا به اصول پزشكي مي باشند، مركز مطمئني براي مراجعه همشهريان است.
به گفته وي، عدم تمايل پزشكان براي قراداد با مراكز دولتي به دليل پايين بودن نرخ تعرفه ها نسبت به مراكز خصوصي از ديگر مشكلاتي است كه بخش درمان با آن مواجه است.
وي در پايان با بيان اين كه سازمان هاي بيمه اي حدود 50 درصد مطالبات مراكز درماني را آخر هر ماه پرداخت مي كنند، گفت: پرداخت كارانه پزشكان و پرستاران شاغل در بيمارستان هاي دولتي قم حدود يك سال به تعويق افتاده است.
حدود 800 متخصص و فوق تخصص و يك هزار و 200 پزشك عمومي در سطح استان قم مشغول فعاليت مي باشند.
/2085/ 6133/